رییس جمهوری امروز از ۵ طرح ملی دانش‌بنیان و نوآوری رونمایی می کند

تهران- ایرنا- پنج طرح‌ ملی دانش‌بنیان و نوآوری امروز - پنج شنبه - در شصت و یکمین برنامه افتتاح طرح‌های کلان ملی کشور با عنوان «پوشش تدبیر و امید برای جهش تولید» در استان‌های البرز، تهران و قزوین با سرمایه‌گذاری سه هزار و ۴۶۲ میلیارد تومان و اشتغالزایی هفت هزار و ۵۹۵ نفر افتتاح می‌شود.

 به گزارش خبرنگار گروه آموزش ایرنا، راه اندازی خط تولید موتور سه سیلندر کم مصرف یورو ۶، آزمایشگاه ملی قوای محرکه، افتتاح طرح تولید یک رام قطار هفت واگنه مترویی، رونمایی از ناحیه نوآوری دانشگاه شریف از جمله طرح های دانش بنیان و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هستند که فردا با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و مدیران دولتی و بخش خصوصی شرکت کننده این طرح ها به بهره برداری می رسد.

همچنین افتتاح طرح تولید واکسن آنفلوآنزای فصلی (انسانی) و افتتاح خط تولید پنج  محصول زیست فناوری شامل واکسن آنتی یرسین، پروبیوتیک تخصصی پیشگیری از سالمونلا، کرم اگزما پروبیوتیک، توکسین بایندر چهار جزیی پروبیوتیک، استارتر لبنی توسط دانش بنیان از دیگر طرح های ملی هستند که مورد بهره برداری قرار می گیرند.

در این پنج طرح در مجموع از اعتبار ریالی و ارزی دولت ۳۶۱ میلیارد تومان اعتبار ریالی در قالب وام و ۳۵ میلیون یورو اعتبار ارزی سرمایه گذاری شده است.

همچنین برای پنج طرح فوق یک هزار و ۷۲۶ میلیارد تومان در بخش ریالی و ۲۰ میلیون یورو سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی انجام شده است.

در مجموع اجرای این طرح ها ۵۸۷ میلیون دلار کاهش ارزبری سالانه برای کشور به دنبال خواهد داشت.

تولید واکسن نوترکیب آنفلوآنزای فصلی (انسانی) توسط یک شرکت دانش بنیان

واکسن آنفلوانزای فصلی انسانی در دنیا دارای یک بازار حدود یک و نیم میلیارد دوز واکسن است که چهار شرکت بزرگ تولید گنندگان اصلی و حدود ۱۰ شرکت نیز تولید کنندگان منطقه ای این واکسن هستند.

شرکت دانش بنیان نیواد فارمد سلامت از سال ۹۷  فعالیت خود را روی این طرح آغاز کرد و هم اکنون موفق به تولید واکسن آنفلوآنزای انسانی به صورت نوترکیب و با امنیت بالا شده است که پس از تولید ۲۰۰ هزار دوز از این واکسن و سپری کردن موفق تمامی تست های شیمیایی، آنالیتیکال و حیوانی هم اکنون در حال انجام مطالعه بالینی انسانی است.

با تولید این واکسن نه تنها نیاز کشور به این واکسن استراتژیک برطرف می شود بلکه باعث اشتغالزایی به صورت مستقیم حداقل ۶۰ نفر و غیر مستقیم ۱۵۰ نفر خواهد شد.

برای تولید این واکسن ۵۰ میلیارد تومان در قالب وام توسط دولت و ۵۰ میلیارد تومان از سوی بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است.

افتتاح طرح تولید یک رام قطار هفت واگنه مترویی

پروژه طراحی و ساخت یک رام قطار ملی مترو در راستای ماده ۵۴ برنامه ششم توسعه و ضرورت دستیابی به ساخت داخل در صنعت ریلی با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی، مترو تهران و مجموعه ای از سازندگان مختلف در قالب تفاهم نامه چندجانیه از تیر ماه ۱۳۹۸ آغاز شد،  این پروژه طراحی و ساخت یک رام قطار ۷ واگنه برای خطوط تهران را  محقق کرده است که با بهره گیری از حداکثر ظرفیت های داخلی و توان شرکت های دانش بنیان و غیر دانش بنیان صورت گرفته است.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی در مجموع به میزان ۲۰۰ میلیارد تومان و بخش خصوصی ۱۰۰ میلیارد تومان در این طرح سرمایه گذاری کرده اند.

با اجرای این طرح حدود هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال مستقیم وغیر مستقیم ایجاد می شود و از ۱۳۰ میلیون دلار برای کشور کاهش ارزبری سالانه خواهد داشت.

بر اساس پیش بینی انجام شده ظرفیت تولید ۴۰۰ واگن مترویی در سال توسط ۴ کارخانه وجود دارد.

راه اندازی آزمایشگاه ملی قوای محرکه پیشرفته در دانشگاه تهران و خط تولیدموتور سه سیلندر کم مصرف یورو ۶

ایجاد آزمایشگاه ملی قوای محرکه پیشرفته (الکتریکی، هیبریدی و احتراقی) از ابتدای سال ۹۸ بر اساس تفاهم نامه سه جانبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دانشگاه تهران و یک شرکت دانش بنیان آغاز شده و پس از اتمام عملیات ساختمانی، خرید تجهیزات مورد نیاز و نصب و راه اندازی در حال حاضر آماده بهره برداری است.

ان آزمایشگاه پیشرفته‌ترین و مجهزترین آزمایشگاه طراحی و توسعه قوای محرکه (الکتریکی، هیبریدی، احتراقی) کشور  است که قابلیت توسعه و آزمون انواع قوای محرکه برای خودروهای سبک و سنگین تا سطح استاندارد آلایندگی یورو ۶  و توان ۵۷۵ اسب بخار را دارد، با راه اندازی این آزمایشگاه، دانشگاه تهران جزو ۵ دانشگاه برتر دنیا در حوزه طراحی و توسعه قوای محرکه قرار می‌گیرد.

آزمایشگاه فوق اولین آزمایشگاه کشور خواهد بود که قابلیت تست موتور خودروهای سنگین (اتوبوس، کامیون و تریلی) تا سطح استاندارد آلایندگی یورو ۶ را دارا است،  با راه‌اندازی این آزمایشگاه از خروج مقدار قابل توجهی ارز بابت انجام تست‌های مربوطه در خارج از کشور جلوگیری می شود.

 آزمایشگاه ملی قوای محرکه پیشرفته اولین آزمایشگاه داخل کشور خواهد بود که از تجهیزات سخت‌افزاری و نرم افزاری منحصر به فرد برای توسعه و نگاشت ECU و TCU در سطح خودروسازان و تامین کنندگان طراز اول دنیا استفاده شده است.

خط تولید موتور سه سیلندر کم مصرف یورو ۶ در شهرک صنعتی کاسپین استان تهران توسط شرکت دانش بنیان تیوان  در فضایی بالغ بر ۳۸ هزار متر مربع با ظرفیت تولید  وآزمایش ۵۰۰هزار دستگاه موتور ۳ سیلندر در سال راه اندازی می شود.

راه اندازی خط تولید موتور سه سیلندر کم مصرف یورو ۶ و آزمایشگاه و راه اندازی آزمایشگاه ملی قوای محرکه پیشرفته در دانشگاه تهران با ۱۰۰میلیارد تومان سرمایه گذاری ریالی و ۳۵ میلین یور و سرمایه گذاری ارزی دولت و ۴۱۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری ریالی و ۲۰ میلیارد یورو سرمایه گذاری بخش خصوصی با کاهش ۳۳۰ میلیون دلار ارزبری سالانه صورت گرفته است.

ایجاد ۱۵ هزار اشتغال با راه اندازی ناحیه نوآوری شریف

با تأسیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۹۵، مهم‌ترین برنامه‌ی این مجموعه هویت‌بخشی و توسعه زیست‌بوم شکل گرفته در مجاورت دانشگاه صنعتی شریف، تحت عنوان «ناحیه نوآوری شریف» قرار داده شد که موجب شتاب‌بخشی به روند شکل‌گیری و رشد کمی و کیفی شرکت‌های نوآور در این ناحیه شده است.

ناحیه نوآوری شریف به مساحت ۲۵۰ هکتار در میان خیابان آزادی و سه بزرگراه شهید جناح، شیخ فضل الله نوری و یادگار امام(ره) واقع شده است و هم‌اکنون بیش از ۵۰۰ شـرکت، ۱۳ شــتابدهنده، ۶ صندوق و شرکت سرمایه‌گذاری، هشت مرکز نوآوری و ۲ فضای کار اشتراکی در آن مستقر هستند.

ناحیه نوآوری شریف، یک زیست‌بوم نوآوری مبتنی بر یک مکان جغرافیایی است،  زیست‌بوم نوآوری به مجموعه‌ای از بازیگران اطلاق می‌شود که در مسیر شکل‌گیری کسب‌وکارها (از لحظه خلق ایده جدید تا ایجاد و رشد کسب‌وکار) دخیل هستند و برای «خلق ارزش مشترک» متناسب با مأموریت، توانمندی یا شایستگی محوری خود به ایفای نقش می‌پردازند.

امروزه زیست‌بوم ناحیه نوآوری شریف شاهد حضور انواع بازیگران یک زیست‌بوم نوآوری بوده است که اکثریت آنها توسط بخش خصوصی مدیریت می‌شوند،  نقش‌های منحصر به فرد هر یک از بازیگران و هم‌افزایی و روابط متقابل میان آنها موجب ایجاد فضایی پویا و مستعد برای شکوفایی کسب‌وکارهای نوآور در این منطقه شده است.

این ناحیه با ۳۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری دولتی و هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی راه اندازی شده است.

معرفی ۵ محصول زیست فناوری دانش بنیان

پنج محصول دانش بنیان توسط شتاب دهنده لاکتوویژن، سایکل اول خود را تقریبا به اتمام رسیده اند و استارتاپ های فعال در دور اول آماده ورود به بازار شده اند که از جمله محصولات این استارتاپ ها عبارتنداست :

استارتر لبنی شامل (استارترماست هم زده و استارتر ماست قالبی)

کشور ایران یکی بزرگ ترین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان محصولات تخمیری لبنی در منطقه است، گردش مالی چند صد میلیون دلاری  و تاثیر بسیار زیادی در سلامتی باعث شده است این حوزه از زمینه های پر اهمیت در صنعت غذا باشد.

بخش بزرگی از این صنعت از نظر مالی در اختیار وارد کنندگان است این در حالی است که ایرانیان از دیرباز در تولید محصولات لبنی تبحر بالایی داشته اند و در حال حاضر گنجینه ای غنی از میکرواورگانیسم های قابل استفاده در  صنایع تخمیری لبنی در کشورعزیزمان وجود دارد.

استارترهای لبنی ارز بری بالای ۲۰ میلیون دلار دارند و جز موارد استراتژیک صنعت لبنیات محسوب می شوند، متاسفانه علی رغم گنجینه غنی و منتوعی از میکرواورگانیسم های مورد استفاده در صنعت غذا که در کشور  وجود دارد این حجم بالای ارز از کشور خارج می شود تا استارتر لبنی به کشور وارد شود.

در شتابدهنده لاکتوویژن  با تکیه بر دانش و تخصص متخصصین این حوزه و با استفاده از گنجینه غنی میکروب بومی منطقه از جمله ماست های محلی، ترخینه و... توانسته اند استارتر لبنی مطابق با ذائقه و میل مردم کشور تولید کنند.

شتابدهنده لاکتوویژن با استقاده از ظرفیت تولیدی شرکت دانش بنیان تک ژن زیست قادر به تولید سالیانه ۲ میلیون واحد استارتر لبنی که این حجم از تولید قابلیت تامین بیش از ۷۰ درصد نیاز کشور را دارد و می تواند علاوه بر کاهش نیاز به واردات و خودکفایی تاثیر بسیار بالایی در کنترل قیمت لبنیات خواهد داشت.

واکسن آنتی یرسینیا

آبزی پروری یک صنعت کمپلکس، با رشد سریع  و سود بالا و تولید سالمترین و با کیفیت ترین منبع پروتین حیوانی در دنیا محسوب می شود که بیماریها از مهم ترین چالشهای پیش روی این صنعت است، بنابراین صنعت باید مرتب دنبال روشهایی برای بهبود سلامت گونه های پرورشی، بهبود روشهای، پیشگیری از بروز بیماریهای خسارت زا و خسارت ناشی از بروز بیماریها سالانه دهها میلیارد دلار باشد.

روش های پیشگیری از ابتلا به بیماریهای باکتریایی و ویروسی آبزیان شامل استفاده از واکسن ها و پربیوتیک ها و مشتقات آنها است.

واکسیناسیون نقش بسیار مهمی در افزایش مقاومت ماهی، بهبود ضریب تبدیل غذایی ایفا می کند. یکی از مناسب ترین روش ها برای ایجاد مصونیت در برابر بیماری، استفاده از روش واکسیناسیون است. استفاده از واکسن سبب کاهش تلفات ماهی ها با ضریب تاثیر بالای ۷۵ درصد می شوند لازم به ذکر است که باید فقط ماهیان سالم را واکسینه کرد.

استفاده از انواع آنتی بیوتیک ها به عنوان تنها روش درمانی برای ماهی های مبتلا به بیماری های باکتریایی در کشور دارای معایب و مشکلاتی است.

آنتی بیوتیک برای بیماری های ویروسی هیچ اثری ندارد در واقع بیماری های ویروسی هیچ درمانی ندارند و تلفات ان ها صد در صد است. استفاده مداوم از آنتی بیوتیک ها منجر به بروز پدیده مقاومت آنتی بیوتیکی در گونه های پرورشی و مصرف کنندگان در بلند مدت می شود و باکتری را کاملا" حذف نمی کنند زیرا باکتریها به دور از استرس  آنتی بیو تیک ها  زنده می مانند از طرف دیگر ماهی های بیمار بعلت کاهش اشتها نمی توانند به خوبی خوراک محتوی  دارو  را مصرف کنند.

مشکل مهم دیگر مصرف آنتی بیوتیک ها در درمان آبزیان، اثرات مخرب آن ها برروی محیط زیست و جانداران است، لذا اقدامات پیشگیرانه دراین امربسیارمهم وحائز اهمیت است. امروزه یکی از مناسبترین روش ها برای ایجاد مصونیت و پیشگیری در برابرانواع  بیماری آبزیان، استفاده از روش واکسیناسیون است که به علت مزایای فراوان آن، مورد توجه و استقبال قرارگرفته است.

استفاده از واکسن، سبب افزایش رشد آبزیان، کاهش تلفات ماهی های مصرفی، بهبود ضریب تبدیل غذایی، کاهش ضایعات، پیشگیری ونهایتا(به شرط استفاده صحیح از آن) سبب به حداقل رساندن ضررهای مالی درصنعت آبزی پروری می گردد.

به منظورافزایش اثرواکسن و بالا بردن سطح ایمنی، واکسن یادآور و مواد تحریک کننده پاسخ ایمنی نیز بکاربرده می شود. این واکسن ها برای پیشگیری از بیماری های "یرسینیوزیس"، "استرپتوکوکوزیس"، "لاکتوکوکوزیس" و "وی اچ اس" که در مزارع قزل آلای کشور بسیار شایع است کاربرد دارد. همچنین در گونه های مختلفی از جمله ماهیان خاویاری، سی باس،   شانک، هامور وکپور ماهیان نیز می تواند استفاده شود.

تولید این واکسن بومی علاوه بر ارتقا سطح سلامت جامعه و گسترش صنعت آبزیان موجبات صرفه جویی ارزی بیش از ۲ میلیون دلاری در سال شده و در صورت توسعه زیرساخت بازار نزدیک به یک میلیون دلار صادرات در سال را دارد. این محصول حاصل فعالیت یک تیم از متخصصان حوزه دامپزشکی و میکروبیولوژی و از خروجی های موفق شتابدهنده لاکتوویژن است.

کرم کنترل کننده اگزما پروبیوتیک

بازار جهانی محصولات آرایشی پروبیوتیک در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۱.۰ میلیون دلار ارزش گذاری شده است. محبوبیت پروبیوتیک ها به عنوان یک ماده اصلی کاربردی که در برابر مشکلات مختلف پوستی مانند آکنه، چین و چروک و لکه های پوستی موثر است، پیش بینی می شود که همچنان یکی از عوامل مطلوب در سالهای آینده باقی بماند.

در طی چند سال گذشته، نفوذ پروبیوتیک ها در بخش لوازم آرایشی افزایش یافته است زیرا مصرف کنندگان به طور فزاینده در حال حمایت از لوازم آرایشی با مواد طبیعی هستند و مخالف محصولات با مواد شیمیایی، همچنین افزایش آگاهی در مورد شواهد و کارآیی بالینی آنها نیز بر رشد آنها افزوده است. پیش بینی شده بازار جهانی این محصولات در سال ۲۰۲۵ به ۳۷.۵ میلیون دلار می رسد.

برند نوتراکرم پارس برای این محصولات تخصیص داده شده و ثبت شده است محصول اول این برند درحال لانچ شدن در بازار است.

یکی ازموارد مهم وپراهمیت در روند درمان پوستهای آسیب دیده و حساس قدرت آبرسانی، بازسازی سلولی، ایجاد روند درمان علمی وموثر، کاهش التهاب ها و خارش هایی که باعث مختل شدن زندگی روزانه فرد می شود است، این کرم به علت داشتن سویه های مختلف پروبیوتیکی همراه با مواد موثره ایی چون بیسابولول، روغن کالندولا، ویتامین E، دی پنتونول و ...  به صورت سینرژیسم  باعث کاهش التهاب و خارش پوستی همراه افزایش قدرت بازسازی سلولی می شود.

این محصول دارای قدرت آبرسانی قوی به پوست است و با تقویت کنندگی سد دفاعی پوست  علاوه بر اینکه مانع از تبخیر آب از لایه های عمیق پوست شده بلکه وجود مواد موثره آب رسان باعث آبرسانی قوی به پوست میشود در نتیجه به صورت موثری باعث بهبود  التهابات ناشی از درمان ها و آسیب های پوستی، خشکی های شدید پوست میشود و درنهایت باعث این محصول  به صورت یک تیوپ کرم ۷۵ ML است که علاوه برلیزات  سویه های مختلف پروبیوتیک و متابولیت های آنها که اثرات مثبت آن بر پوست طی مطالعات مختلف به اثبات رسیده از از مواد موثره دیگری مانند روغن کالندولا به عنوان ضد التهاب، ترمیم کننده آسیب پوستی، التیام بخش، بیسابولول به عنوان ضد التهاب، محافظ، آلانتوئین ضد تحریک، ترمیم کننده، بازسازی لایه شاخی پوست، مرطوب کننده، توکوفریل استات به عنوان ترمیم زخم و خارش، آنتی اکسیدان، مرطوب کننده، دی پنتونول ترمیم کننده، مرطوب کننده، ضد التهاب، نیاسینامید به عنوان ضد التهاب، ترمیم سد دفاعی وکاهش حساسیت پوست استفاده شده که همگی به صورت سینرژیسم در مدت زمان کوتاهی باعث ترمیم و بازسازی سلول همراه آبرسانی قوی می شود در نتیجه پوست دارای ظاهری شفاف، نرم و یکنواخت بدون التهاب و خارش و نیز محافظت از پوست می شود.

توکسین بایندر

ایران یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان و پرورش دهندگان دام در منطقه و دنیا است، خوراک دام به واسطه روش تولید و مصرف می تواند حاوی مقادیری بالایی از سموم و توکسین های مختلف باشد.

از مهم ترین سمومی که در جیره غذایی دام وجود دارد آلفا توکسین  است آفلاتوکسین ها ممکن است باعث کاهش تولید حیوانات (شیر، تخم مرغ، گوشت و…)، سرکوب سیستم ایمنی بدن، سرطان زایی و جهش های ژنتیکی شوند. همچنین آفلاتوکسین ها می توانند در شیر، گوشت یا تخم مرغ نیز موجود باشند که از خوراک های آلوده حیوانات به این فراورده ها منتقل می شوند.

بر اساس تحقیقات علمی، ثابت شده است که آفلاتوکسین B۱ در بروز سرطان کبد، سقط جنین و... در انسان نقش دارد. روش های مختلفی برای جذب و خنثی سازی آفلاتوکسین ها در خوراک حیوانات ارائه شده است که بهترین و موثر ترین آنها استفاده از توکسین بایندرها در خوراک حیوانات می باشد. شرکت تک ژن زیست با تکیه بر دانش متخصصان توانسته است محصول توکسین بایندر ۴ جزئی بر پایه باکتری های اسید لاکتیک  را ثبت پتنت کند که در دنیا بی همتا است.

توکسین بایندر تک ژن زیست نسبت به نمونه های مشابه خارجی که نهایتا دو جزئی بوده و با استفاده از یک ماده معدنی تولید شده اند برتری هایی از جمله ۴ جزئی بودن، استفاده از دیواره مخمر به جای ماده معدنی و استفاده باکتری اسید لاکتیک نام برد که علاوه بر جذب آلفاتوکسین باعث تقویت سیستم گوارش دام نیز می شود. ظرفیت تولید شرکت دانش بنیان تک ژن زیست بیش از هزار و ۷۰۰۰ تن در سال است،  این حجم بیش از ۵۰ درصد از نیاز داخل را پوشش خواهد داد که موجب جلوگیری از خروج سالیانه بیش از ۱۰ میلیون دلار ارز از کشور خواهد شد.

پروبیوتیک تخصصی پیشگیری از سالمونلا 

امروزه صنعت پرورش طیور نسبت به گذشته تغییرات زیادی کرده است. محدودیت در استفاده از آنتی بیوتیک ها به عنوان محرک رشد در تغذیه دام و طیور سبب شده که محققین در جستجوی افزودنی های خوراکی دیگری باشند که عملکرد و سلامت حیوان را تضمین کنند و در عین حال پرورش طیور با صرفه اقتصادی بیشتری همراه باشد. این امر سبب استفاده از آنزیم ها، پروبیوتیک ها، پری بیوتیک ها، اسیدهای آلی در خوراک شده است.
تحقیقات نشان داده است که استفاده از پروبیوتیک ها به عنوان افزودنی های خوراکی میکروبی در جیره طیور می تواند تأثیرات مثبتی داشته باشد . پروبیوتیک ها از طریق بهبود تعادل میکروبی روده طیور سبب بهبود رشد، عملکرد، سلامت و پاسخ ایمنی بدن حیوان و کارایی خوراک می شوند. این میکروارگانیسم ها نه تنها ایجاد بیماری نمی کنند، بلکه از تکثیر و رشد باکتری های بیماری زا نیز در دستگاه گوارش طیور جلوگیری کرده و موجب افزایش میکروفلور مفید در سیستم گوارش طیور می شوند.
 تحقیقات انجام شده با جوجه های گوشتی یک پاسخ مثبت در عملکرد آنها به مکمل پروبیوتیکی اضافه شده در جیره را نشان داده است که استفاده از پروبیوتیک ها  تولید ترکیبات سمی توسط باکتری ها را کاهش می دهند و یک تغییر در ریخت شناسی دیواره روده ایجاد کرده و تشکیل کلنی بیماری زا را در روده کاهش می دهند بنابراین مانع آُسیب رسیدن به سلول های پوششی می گردند. در نتیجه استفاده از پروبیوتیک ها   به سبب پیشگیری از عفونت های روده ای نکروتیک و کاهش جمعیت باکتری سالمونلا، سبب جلوگیری از تلفات و کاهش عملکرد جوجه های گوشتی می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha