۱۴ فروردین ۱۴۰۰، ۲۰:۰۷
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 84282816
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

استقبال اروپا از اقدام آمریکا برای لغوتحریم های دادگاه کیفری بین الملل

تهران- ایرنا- اتحادیه اروپا روز شنبه از اقدام دولت بایدن در مورد لغو تحریم های مقامات دادگاه کیفری بین المللی که در دولت ترامپ اعمال شده بود، استقبال کرد.

به گزارش ایرنا از اسپوتنیک، جوسپ بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا گفت: ایالات متحده با لغو تحریم های دوران ترامپ علیه مقامات دادگاه کیفری بین المللی (ICC) بار دیگر بر تعهد خود به سیستم مبتنی بر قوانین بین المللی تأکید کرده است.

بورل در بیانیه ای افزود: این اقدام مهم تعهد ایالات متحده به سیستم مبتنی بر قوانین بین المللی را برجسته می کند.

وی بر نقش اصلی دادگاه کیفری بین المللی در "تحقق عدالت به قربانیان برخی از وحشتناک ترین جنایات جهان" تاکید کرد و افزود که بی طرفی دادگاه و استقلال قضایی از کارآیی و عملکرد صحیح آن بسیار مهم است.

مسئول سیاست خارجی اروپا بر حمایت بی دریغ اتحادیه از اساسنامه رم و دادگاه کیفری بین المللی تأیید کرد.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در بیانیه‌ای از پایان تهدید و اعمال تحریم اقتصادی و محدودیت ویزایی بر "فاتو بنسودا" دادستان و "فکیسو موچوکوکو" رئیس بخش صلاحیت قضایی دادگاه کیفری بین‌المللی خبر داد.

وی افزود: وزارت خارجه آمریکا همچنین سیاست سال ۲۰۱۹ در مورد محدودیت ویزا برای برخی از پرسنل این دادگاه را خاتمه داد.  این تصمیم‌ها بیانگر ارزیابی ما از نامناسب بودن و بی‌اثر بودن اقدامات اتخاذ شده است.

وزیر خارجه آمریکا در عین حال با اقدامات این دادگاه درباره رسیدگی به جنایات نیروهای آمریکایی و اسرائیلی در افغانستان و فلسطین به شدت مخالفت کرد و ادامه داد: ما اعتراض دیرینه خود را نسبت به تلاش‌های دیوان برای صلاحیت رسیدگی به پرسنل غیر دولت‌های عضو همچون ایالات متحده و اسرائیل حفظ می کنیم.

دادگاه کیفری بین‌المللی سال گذشته در گزارشی به شورای امنیت، پرده از جنایات سربازان آمریکایی در افغانستان برداشت و آنها را تحت پیگرد قضایی قرار داد. همچنین این دادگاه در حال بررسی جنایات رژیم صهیونیستی در کشتار فلسطینی‌ها در سرزمین‌های اشغالی است.

این پرونده‌ها باعث شد تا دولت ترامپ، مقامات دادگاه کیفری بین‌المللی را تحریم کند و اجازه ورود به خاک آمریکا حتی برای نشست‌های سازمان ملل متحد را هم صادر نکند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha