۱۰ فروردین ۱۴۰۰، ۱۱:۲۶
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84278985
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

دسترسی هکرهای روس به ایمیل رئیس امنیت داخلی دولت ترامپ

تهران-ایرنا- خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: در حمله به شرکت سولار ویندز هکرهایی که مظنونان آن روس ها هستند، به حساب ایمیل متعلق به سرپرست وزارت امنیت داخلی دولت دونالد ترامپ و کارکنان امنیت سایبری که وظیفه آنها تشخیص تهدیدهای کشورهای خارجی بوده است دسترسی پیدا کرده اند.

به گزارش ایرنا، این رسانه آمریکایی نوشت: ارزش اطلاعاتی هک کردن ایمیل چاد وولف سرپرست وزارت امنیت داخلی آمریکا و کارکنان آن در حمله به سولار ویندز معلوم نیست اما این ابهام را ایجاد کرده که وقتی دولت آمریکا نمی تواند از خود حفاظت کند چگونه می تواند از افراد، شرکت ها و نهادهای مختلف محافظت کند.

راب پورتمن سناتور ارشد جمهوریخواه عضو کمیته امنیت داخلی سنای آمریکا گفت: حمله هکری به سولار ویندز پیروزی برای دشمنان ما و شکستی برای وزارت امنیت داخلی آمریکا بود.

دولت جو بایدن رئیس جمهوری کنونی آمریکا همزمان با ارزیابی اقدامات تلافی جویانه علیه روسیه تلاش کرده دامنه حمله به سولار ویندز را مخفی نگه دارد. اما تحقیقات آسوشیتدپرس به جزییات جدیدی درباره  نفوذ به وزارت امنیت داخلی و دیگرنهادهای آمریکایی از جمله وزارت انرژی دست یافته که در این حمله هکرها به طرح های خصوصی مقامات مربوطه دست یافتند.

آسوشیتدپرس در تحقیقات خود با بیش از ۱۲ نفر از مقام های کنونی و پیشین آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود، مصاحبه کرده است.

آسیب پذیری وزارت امنیت داخلی آمریکا به ویژه به دنبال حمله به سولار ویندز و حتی یک حمله هکری گسترده تر به برنامه ایمیل اگسچنج شرکت مایکروسافت تشدید شد به ویژه که در هر دوی این موارد یک شرکت خصوصی و نه دولت آمریکا توانست چنین هکرهایی را شناسایی کند.

دسامبر گذشته مقامات آمریکایی، تلاش هایی چند ماهه برای جاسوسی سایبری از طریق هک  نرم افزار متعلق به شرکت سولار ویندز در تگزاس را که کاربرد گسترده ای هم داشت، کشف کردند. در این حمله دستکم ۹ سازمان فدرال و ده ها شرکت خصوصی هک شدند.

مقام های آمریکایی می گویند این حمله ظاهرا کار هکرهای روس بوده است. ژنرال پل ناکازون رئیس بخش نیروهای سایبری پنتاگون هفته گذشته گفت دولت بایدن «مجموعه ای از گزینه ها» را برای واکنش به این حمله درنظر دارد.

روسیه هر گونه نقشی در این حمله را تکذیب کرده است.

دولت بایدن متعهد شده دستور اجرایی را بزودی برای رفع «شکاف های قابل توجه در مدرنیزه کردن و فناوری امنیت سایبری در دستگاه های مختلف دولت فدرال صادر کند».

اما این دولت با موانع زیادی مانند هکرهای بسیار کارامدی که تحت حمایت دولت ها قرار دارند و از اقدامات تقابلی آمریکا هراسی ندارند، فناوری منسوخ، کمبود افراد حرفه ای آموزش دیده در بخش امنیت سایبری و ساختار پیچیده نظارت و رهبری مواجه است.

بسته محرکی که به تازی در آمریکا تصویب شد شامل ۶۵۰ میلیون دلار کمک به سازمان امنیت سایبری و زیرساختارها برای تقویت دفاع سایبری در کشور است. به گفته مقام های فدرال این مقدار بسیار کمتر از هزینه ای است که برای تشخیص و شناسایی تهدیدها نیاز هست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha