۲۶ اسفند ۱۳۹۹، ۱۷:۱۹
کد خبرنگار: 1031
کد خبر: 84266243
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

ظرفیت بازدید از بناهای تاریخی اصفهان محدود است

اصفهان – ایرنا – مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان گفت: ظرفیت بازدید از بناهای تاریخی استان بدلیل شرایط کرونایی، در هر نوبت محدود است.

فریدون اللهیاری روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بر این اساس و با توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی، در هر نوبت بازدید تعداد محدودی بلیت فروخته می‌شود و مابقی ظرفیت به نوبت‌های بعد انتقال می‌یابد.

وی اضافه کرد: در ایام نوروز، بازدید از بناهای تاریخی از لحاظ زمانی محدودیت ندارد و از ساعت ۹ تا ۲۰، خدمت‌رسانی به گردشگران و بازدیدکندگان صورت می‌گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان افزود: بدلیل شرایط کرونایی، فروش بلیت بصورت الکترونیکی و سامانه ظرفیت‌ها هم بر اساس رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای هر بنای تاریخی با توجه به وسعت آن تعریف شده است.

وی با اشاره به آخرین تصمیمات سفر در استان گفت: بر اساس ابلاغیه ضوابط سفر که هم در ستاد هماهنگی خدمات کشور و هم وفق تفاهم با کمیته امنیتی انتظامی ستاد ملی کرونا از سوی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صورت گرفته است، تاسیسات گردشگری در ایام نوروز فعال هستند.

اللهیاری افزود: نکته این است که قواعدی برای ترددها بین شهرها تعریف شده که در شهرهای قرمز و نارنجی" سفر "از" و "به" این شهرها با خودروی شخصی ممنوع است ولی از طریق هواپیما، قطار و اتوبوس آن هم با ارائه آزمایش منفی کرونا منعی ندارد.

وی تصریح کرد: در نتیجه ممنوعیت سفر به آن مفهوم وجود ندارد و صرفاً در شهرهای قرمز و نارنجی محدودیت‌هایی هست که آن هم از طریق وسایط نقلیه عمومی شامل زمینی، هوایی و ریلی به شرط تست منفی کرونا امکانپذیر است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان افزود: در استان اصفهان اکثر شهرها زرد و آبی هستند و تاسیسات گردشگری بر اساس پروتکل‌های تدوین شده می‌توانند با ۵۰ درصد ظرفیت خود فعالیت داشته باشند.

وی تاکید کرد: ارائه خدمات در تاسیسات گردشگری دارای مجوز از این سازمان، نیازمند رعایت و پروتکل‌های بهداشتی بر اساس ضوابط ابلاغیه سفر هوشمند است.

اللهیاری همچنین به برگزار نشدن نمایشگاه‌های گردشگری و صنایع دستی با توجه به ادامه‌دار بودن شیوع ویروس کرونا و پرهیز از تجمعات در مکان‌های عمومی خبر داد.

به گزارش ایرنا، استان اصفهان با پنج میلیون نفر جمعیت به‌عنوان قطب گردشگری ایران، بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی شناسایی شده دارد که از میان آنها افزون بر یک‌هزار و ۸۰۰ اثر ثبت ملی شده است.

هفت اثر از آثار تاریخی اصفهان به نام‌های میدان نقش جهان، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع و سه قنات به نام‌های وزوان، مزدآباد و مون به ثبت جهانی رسیده و کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی است.

اصفهان ۱۴۶هتل، ۴۴۴ اقامتگاه بومگردی، ۷۰ هتل سنتی، ۱۵۰ خانه مسافر و ۲۳۰ مهمانپذیر و افزون بر ۳۵ هزار تخت دارد.

از ۶۰۲ رشته صنایع دستی شناسایی شده در دنیا ۲۹۹ مورد مربوط به ایران و از این تعداد ۱۹۶ رشته مربوط به استان تاریخی و هنرپرور اصفهان است.

استان اصفهان به لحاظ حجم ۶۰ در صد از تولید صنایع دستی کشور را به خود اختصاص داده که از جمله این رشته‌ها زری دوزی و قلمکاری، ترمه و نقره‌کاری، تذهیب و تحریر کتاب، قرآن، قطعات نگارگری و نقاشی است و در خاتمکاری، میناکاری، مُنبت و قلمزنی روی انواع فلزات شهرت جهانی دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha