ربیعی: آمریکا را به انزوای اخلاقی و محکومیت حقوقی کشاندیم

 تهران-ایرنا- سخنگوی دولت گفت: نه تنها امنیتی‌سازی و منزوی کردن ایران توسط‌آمریکا را ناکام گذاشتیم، بلکه در نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل و دادگاه بین المللی لاهه این کشور را به انزوای اخلاقی و محکومیت حقوقی کشاندیم.  

 به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا علی ربیعی روز سه شنبه در نشست خبری با تبریک میلاد حضرت امام حسین(ع)، حضرت ابوالفضل العباس (ع) و امام سجاد (ع) گفت: ما در آستانه نوروز ۱۴۰۰ بیش از هر دوره دیگری نیازمند از خودگذشتگی برای جامعه و تلاش برای زیستی مهربانانه و بردباری و گذشت برای زندگی بهتر هم وطنانمان و نیز حفظ اعتلای وطن هستیم تا بتوانیم زینت تمدنی دیرینه باشیم که با اسلام عزیز پیوند خورده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت و مردم سالی نسبتا سخت را پیش سر گذاشته ایم، اظهار کرد: آثار تحریم و جنگ اقتصادی در سال ۹۸ به اوج خود رسید. دولت به نمایندگی از مردم همه تلاش خود به کار بسته است تا به رغم ناملایمات داخلی و فشارهای بی حد و حساب خارجی هم به فکر امروز ایرانیان و هم زندگی فردای ایرانیان باشد. ما واقفیم جنگ اقتصادی و همراه شدگی آن با کرونا در سال ۹۹ فشار زیادی بر دهک های پایین اجتماعی وارد کرده است.

وی خاطرنشان کرد: امروز می‌توانیم بگوییم همه تلاش بدخواهانی که خواهان فروپاشی ایران و تخریب زندگی مردم بودند رو به پایان است. در نوروز جدید حتما تحولات و سرسبزی جدیدی در پیش‌روی ماست. دولت با همه توان در مقابله با کرونا در حوزه سلامت و در مقابله با جنگ اقتصادی در حوزه اقتصاد و رفاه اجتماعی و نیز در سیاست خارجی اقدامات بی‌شماری سامان داده و دنبال کرده است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با بیان اینکه در سیاست خارجی در سال گذشته موفقیت‌های بزرگی بدست آوردیم، گفت: ما در برابر فشار کم نظیر رژیم سابق آمریکا برای امنیتی سازی و منزوی کردن ایران، نه تنها آن اهداف را ناکام گذاشتیم بلکه با ایستادگی و اصرار بر دیپلماسی به جای بحران آفرینی، آمریکا را در نشست‌های مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد و در دادگاه بین المللی لاهه به انزوای اخلاقی و محکومیت حقوقی کشاندیم.

 وی تصریح کرد: صدای ما برای فراخواندن همه کشورهای منطقه به صلح و دوستی و حل اختلافات به شیوه دوستانه هرگز قطع نشد.

ربیعی افزود: اجازه ندادیم خواست و اراده ثبات آفرین و خیرخواهانه ما برای همه کشورهای منطقه تحت تاثیر هیاهوی توخالی آمریکا و همدستانش در اتهام زنی واهی علیه ما قرار بگیرد. تجارت ما با کشورهای همسایه به رغم تحریم ها در سطح خوبی پیش رفت و همچنان مصمم هستیم که مرزهای تجارت و رفت و آمد همسایگی را به اتصال جغرافیایی امن و پرسود برای همه ملت های منطقه تبدیل کنیم.

سخنگوی دولت اضافه کرد: اطمینان داریم که در ماه‌های نزدیک آینده، دولت آمریکا چاره ای جز تن دادن به روند صلح جهانی و پایان دادن به ظلم ایران نداشته و زمستان برجام به پایان خواهد رسید و فصل تازه‌ای از تعامل با جهان که رضایت و امنیت اقتصادی بیشتری برای مردم ما و البته همه ملت های منطقه فراهم می کند آغاز خواهد شد.

 وی درعین حال گفت: هیچ‌یک از اینها بدست نمی آمد اگر دولت در هفت سال گذشته در برابر تحریک‌های خارجی و توهین های داخلی شکیبا نمی‌بود و استراتژی تعامل سازنده با جهان متعهد نمی ماند و اگر به این صبوری و تعهد ادامه ندهیم، این دستاوردها حفظ نخواهند شد

 ربیعی در بخش دیگری از نشست خبری درخصوص اقدامات دولت در حوزه سلامت گفت: در حوزه سلامت؛ طرح تحول سلامت بزرگترین پروژه دولت بود که از سال ۹۳ آغاز شد. این طرح موج کاهش خروج از جیب بیمار و جلوگیری فرو افتادن افراد به خاطر بیماری در تله فقر شد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اظهار کرد: طی۷ سال گذشته ۳۶  هزار تخت جدید بیمارستانی اضافه شده و ۴۰ درصد تخت‌های بیمارستانی به طور کامل مورد بازسازی قرار گرفته است و تعداد تخت‌های آی‌سی‌یو بیش از ۲ برابر شده است.

 وی ادامه داد: امروز بیماران کرونایی حداکثر ۱۰ درصد هزینه را پرداخت می‌کنند و اگر بیمه روستایی داشته باشند،   ۵ درصد هزینه ها را می‌دهند. علاوه بر این در مقابله با کرونا در مدت زمان بسیار کمی تولیدات ماسک و ونتیلاتور به صادرات رسید.

سخنگوی دولت با بیان اینکه کشورهای توسعه یافته ۴ کانون تولید واکسن مراحل موفقیت‌آمیزی را پیش سر گذاشتند، گفت: یادمان باشد که در فروردین و اسفند سال گذشته چه وضعیت روانی در جامعه حاکم بود و چگونه اخبار جعلی، کرونا را عاملی برای تخریب دولت ایران قرار داده بود.  ما با وجود تحریم گذاری موفق در مقایسه با سایر کشورها از کنترل ویروس داشته ایم و نوید می‌دهیم که واکسیناسیون در اوایل سال آینده به ثمر خواهد نشست.

ربیعی در بخش دیگری از این نشست با تشریح اقدامات دولت در حوزه اقتصاد گفت: در حوزه توسعه انسانی و اقتصادی به رغم همه فشارها، کمبودها، نابسامانی ها و بهم خوردن تعادل و قصد اصلی آمریکا برای فروپاشاندن این حوزه ها دولت به موفقیت‌های قابل توجهی دست یافت.

وی افزود: ما در اولین گام زیرساخت‌های فضای مجازی را گسترش دادیم و با تلاش زیادی به حفاظت از این حوزه نیز پرداختیم و امروز می‌توانیم بگوییم مفهوم دولت الکترونیک محقق شده و تحولات عظیمی چه در حوزه اداری و چه کسب و کار در این حوزه پدید امده است.

 دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با بیان اینکه امروز حدود یک میلیون شغل فقط در یک شبکه اجتماعی ایجاد شده است، گفت: براساس اهداف برنامه ششم توسعه باید ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ هزار خانوار به اینترنت متصل می شد که با توجه به شرایط کرونا به ۹۶ درصد رسیده و در حال حاضر بشاگرد و روستاهای سیستان و بلوچستان اینترنت دارند و تا پایان این دولت نیز صد درصد خواهد شد.

سخنگوی دولت یادآورشد: به رغم سختی‌های مالی که دولت دارد امروز بیش از ۴ میلیون طلبه، دانشجو و اساتید و حدود یک میلیون دانش آموز از بسته های اینترنت رایگان استفاده می کنند.

در آخرین فصل در ۹ ماهه سال ۹۹ از رکود خارج شدیم

ربیعی با اشاره به گزارش اخیر بانک مرکزی درخصوص شاخص‌های اقتصادی گفت: بنابر گزارش بانک مرکزی در بخش کشاورزی ۴.۶ درصد، در بخش نفت ۳.۲، در بخش صنایع و معادن ۶ درصد مثبت شده ایم. در بخش خدمات به علت شیوع ویروس کرونا و تعطیلی‌های اجباری و تاثیر مستقیم آن بر اقتصاد  خدمات در سال ۹۸ دارای رشد منفی زیادی بودیم و با سیاست‌های اعمالی به تدریج در فصل اول سال ۹۹ رکود منفی به ۱.۹ درصد رسید.

وی یادآورشد: با برنامه ریزی‌های حمایتی برای بخش خدمات بتدریج در این بخش نیز وضعیت بهتری پیدا کردیم و با مقداری بهبود در فصل دوم و سوم نهایتا منفی ۰.۳ درصد هستیم.

در مجموع ۹ ماهه تولید ناخالص داخلی با نفت ۲.۲ درصد رشد و بدون نفت نیز ۱.۱ درصد مثبت شده ایم. این در حالی است که در ۱۵ سال گذشته قبل از تحریم میانگین درآمد ارزی ۴۵ میلیارد دلار بوده و امسال ما ۱۰ درصد آن درامد ارزی داشته ایم.

ربیعی با بیان اینکه هدف اصلی تحریم قرار دادن ایران در دو راهی گرسنگی کشیدن مردم و تبدیل جامعه به یک دولت پلیسی بود، گفت: ما اجازه ندادیم هیچ کدام از این دو سناریو محقق شود. ما تلاش کردیم نتایج و اثرات تحریم بر زندگی مردم را تا جایی که ممکن است از آنها دور کنیم و برای کاهش آزادی‌های سیاسی و مدنی مردم ایستادگی کردیم.

وی با اشاره به اقدامات دولت برای حفظ زندگی مردم گفت: در مورد حقوق بازنشستگان و همسان‌سازی حقوق آنها به رغم مخالفت‌هایی که در داخل صورت می‌گرفت اقدام عملی انجام دادیم و شاید لبخندی هر چند کوچک بر لبان بازنشستگان نشادیم و همین جا به بازنشستگان تامین اجتماعی نیز وعده می‌دهم همسان‌سازی آنها در ماه‌های باقی مانده دولت با تمام توان دنبال خواهد شد.

سخنگوی دولت اظهار کرد: سیاست پیشی دادن مزد بر تورم که در ۸ سال گذشته آغاز شده بود ادامه یافت، با عذرخواهی از عدم شرایط افزایش بیشتر، برای حفظ بنگاه‌ها و توان تولید در این جهت حرکت کردیم.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با بیان اینکه امروز هیچ ایرانی نیست که بخواهد و دفترچه درمانی نداشته باشد، ‌گفت: امروز حدود ۳ میلیون روستایی از بیمه تامین اجتماعی روستایی و عشایر استفاده می کنند. علاوه بر این سهم اشتغال روستاها  از ۳ درصد به ۲۹ درصد رسید و به گواه دستگاه‌های نظارتی بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان بدون کمترین ریخت و پاش برای اشتغال روستاها هزینه شد.

وی گفت: در حوزه مددجویان با یک نظریه مشخص توانمندسازی از سیاست رفاه صدقه‌ای و جبرانی عبور کردیم و علاوه بر افزایش مستمری‌ها برنامه توانمند کردن آنها را دنبال کردیم که فعالیت دو نهاد حمایتی بزرگ ما کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی و میزان ایجاد اشتغال و خروج از مددجویی گواه این مدعاست.

سخنگوی دولت اضافه کرد: در حوزه مبارزه با معلولیت، ۳ غربالگری بزرگ و بی نظیر شنوایی، بینایی و ژنتیک را دنبال کردیم که در برخی از آنها بالای ۹۰ درصد موفقیت به دست آوردیم.

وی با اشاره به افزایش مهارت‌آموزی در مناطق محروم و روستایی گفت: یک برنامه مهم دولت مبارزه با بازماندگی از تحصیل بوده است، امروز می توانم با صدای بلند بگویم هر ایرانی که به مدرسه نرفته بود، دارای یک پرونده با بررسی احوال شخصی وعللی آن بوده و برای رفع بازماندگی تلاشی نزدیک به صد درصد موفقیت صورت پذیرفته است.

ربیعی ادامه داد: در زمینه فرصت‌های اجتماعی برابر نیز تلاش کردیم با نظریه توانمندسازی گروه‌های هدفی همچون زنان سرپرست خانوار را مورد توجه قرار دهیم. بیش از ۲۰۰ هزار نفر  از این افراد دارای بیمه تامین اجتماعی شدند.

سخنگوی دولت با اشاره به برنامه‌های هدفدار دولت برای خانوارهای دو معلول به بالا و مددجویان و ایثارگران گفت: با وجود همه تحریم‌ها میانگین اشتغال کشور در این سال‌ها۵۵۱ هزار بوده است. البته با توجه به ورودی‌های بازارکار ما این اندازه کفایت مواجه با بیکاری گسترده را نداشت اما در مقایسه با کشورهای دیگر با وجود تحریم‌هایی که ما داشتیم دارای عدد قابل قبولی هستیم.

سخنگوی دولت گفت: بنا ندارم در این تریبون به نگاه های سطحی که در این زمینه وجود دارد، اشاره کنم. موضوع پرداختن به اعتیاد، خودکشی، طلاق، خشونت علیه زنان و کودکان، همسرآزاری، کودک آزاری و سالمندآزاری از کارهای مهم در این حوزه است و گسترش اورژانس اجتماعی دستاورد بزرگ کشور بوده است.  

ربیعی افزود: هم اکنون ۳۶۰ مرکز اورژانس اجتماعی و ۲۵۶ پایگاه خدمات اجتماعی و ۳۱ مرکز خط تلفن ۱۲۳ در کشور با تلاش مددکاران اجتماعی و روانشناسان و سایر نیروهای متخصص اورژانس اجتماعی در سراسر کشور فعالیت می کنند.

وی اظهار داشت: حمایت از نهادهای مدنی برنامه بزرگ دولت بوده است ما امروز ۲۲ هزار سازمان مردم نهاد داریم. فقط در حوزه گروه های هدف اجتماعی از چهار هزار ۵۰۰ به بیش از ۹ هزار طی ۷ سال رسیده ایم علاوه بر این، تلاش برای امنیتی زدایی کردن این عرصه و تسهیل گری برای گسترش تسهیلات صورت گرفت.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: با اطمینان می‌گویم سال ۱۴۰۰ سال پساکرونا و پسا تحریم است به این معنا هر چند که تحریم‌ها و کرونا به پایان خود نرسیده اند اما در نقطه حضیض قرار گرفته اند.

ربیعی تاکید کرد: دولت برای زلزله سی‌سخت علاوه بر تخصیص اعتبارات قبلی برای ساخت و بازسازی مسکن به زلزله زدگان اختصاص داده بود، در این جلسه بار دیگر ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای بازسازی تاسیسات عمومی آسیب دیده اختصاص داد.

وی تصریح کرد: در مصوبه دیگری، گام اول اقدام برای عضویت در اتحادیه اقتصادی اورسیا، با موافقت برای عضویت ایران در این اتحادیه به عنوان عضو ناظر موافقت کرد وزارت امور خارجه نیز مجاز شد به عنوان عضو ناظر در اتحادیه حضور یابد و بررسی های لازم در راستای منافع و مصالح کشور و در صورت لازم عضویت در اتحادیه یاد شده به عمل آورد.

سخنگوی دولت ادامه داد: اتحادیه اقتصادی اوراسیا، یکی از مظاهر نهادی عصر بازخیزی آسیا است. ایران در میانه کریدور غرب به شرق و در نقطه اتصال شمال به جنوب اورسیا نقش چشم ناپوشیدنی در این دوره دارد. همانطور که هر طرح اقتصادی و امنیتی در اورسیا نمی‌تواند از ایران چشم پوشی کند، ایران هم قصد ندارد از قافله توسعه اورسیا عقب بماند، بنابراین این یکی از گام های پیوستن به قطار آسیا است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری افزود: تاکنون کشورهای ارمنستان، بلاروس، قرقیزستان و روسیه عضو اتحادیه بوده و کشورهایی از جمله چین، هند، ترکیه و پاکستان در صدد عضویت در اتحادیه مزبور هستند. هدف این سازمان بین المللی یکپارچگی اقتصاد منطقه است.

سخنگوی دولت اظهار داشت: در مصوبه دیگری، دولت به منظور رشد تعاونی‌ها و ایجاد تسهیلات برای سرمایه گذاری تعاونی ها و حمایت از آنها پنج هزار میلیارد ریال به عنوان افزایش سرمایه دولت به بانک توسعه تعاون اختصاص یافت. متاسفانه به علت محدودیت‌های ایجاد شده از تحریم و کاهش درآمد ارز اختصاصی برای نهاده‌ها برای موعد مقرر و نیز سودجویی عده‌ای در توزیع برخی اقلام مانند مرغ با مشکلاتی مواجه شدیم که موجب اختلال توزیع در بازار شد.  

وی تاکید کرد: دولت به منظور ایجاد تعادل به تعاونی مرزنشینان و پیله وران اجازه داد از محل صادرات یکدیگر در سال‌های ۹۷، ۹۸ و ۹۹ خارج از سهمیه ارزی تامین شده واردات کالاهای اساسی و ضروری و میوه شامل برنج، چای، دانه های روغنی، مغز گردو، بادام هندی، نهاده‌های دامی و دام زنده، گوشت گاو و گوساله و همچنین میوه های گرمسیری و نارنگی وارد کنند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: همچنین به منظور تسهیل واردات اقلام یاد شده کارت‌های الکترونیکی مبادلات مرزنشینان استان های آذربایجان غربی، بوشهر، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، خوزستان، کردستان و هرمزگان به صورت سیستم برای یک دوره یک ساله تمدید شد همچنین بازرهای مرزی شرق کشور از تخفیف سود بازرگانی ۲۰ درصد برای واردات کالا برخوردار شدند.

ربیعی ادامه داد: همچنین دولت دیروز با توجه به در پیش رو بودن ماه مبارک رمضان و افزایش ذخایر گوشتی و برگردان تعادل به بازار به رغم جوجه ریزی مناسب و تولید قابل قبول مرغ برای حمایت از مصرف کنندگان به شرکت پشتیبانی امور دام کشور اجازه داد تا ۵۰ هزار تن گوشت مرغ با استفاده از ارز ترجیحی ۴۲۰۰ هزار تومانی خریداری و وارد کشور کند.

وی گفت: ما در مواجه با کرونا همچنان در بیم و امید به سر می‌بریم و در وضعیت ریسک هستیم، وضعیت کلی کشور مناسب بوده است و تاکنون شاهد اوج جدیدی در سطح کشور نیسیتم ولی در خوزستان همچنان اکثر شهرها قرمز هستند مقررات خاص در داخل استان خوزستان و استان های همجوار به شدت اعمال خواهیم کرد.

سخنگوی دولت افزود: مصوبات اخیر ستاد ملی کرونا در خصوص کسب و کارها به ویژه استان خوزستان به مدت حداکثر سه ماه از اسفند ۹۹ تمدید و ابلاغ می شود و تست ها در این استان به روزانه ۲۰ هزار افزازیش یافته و ۴۱ درصد تخت بستری اضافه شده است.

ربیعی اظهار داشت: در ارتباط با بحث واکسیناسیون عمومی با واردات واکسن های روسی، چینی و هندی تلاش خواهد شد که واکسیناسیون کادر درمان و افراد آسیب پذیر تا پایان سال مطابق برنامه تکمیل شود. ضمنا خارج از اولویت بندی سند واکسیناسیون به هیچ کسی واکسن تزریق نخواهد شد و ستاد ملی کرونا معتقد است باید با همکاری کامل و در کنار مردم و دولت تمهیداتی بیندیشیم که وارد موج چهارم نشویم.  

وی با بیان این که همچنان توصیه  ما به عدم سفر شرکت و تجمعات نوروزی است، خاطر نشان کرد: همگان نباید از تلاش برای مبارزه با کرونا خسته و یا غاقل شویم. کرونا در سال گذشته عزیزان زیادی را از ما گرفت. هر یک از ما با مصبیت خانواده، دوستان نزدیک و دور خود به سوگ نشسته ایم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: از افسوس فردا برای نبودن عزیزان در کنارمان با تلاش و جدیت در رعایت پروتکل ها و نرفتن به تجمعات پیشگیری کنیم. توصیه می کنیم امسال هفت سین مان را در سایه سین سلامت بچنیم و همگی به پویش سین هشتم سلامتی بپیوندیم.

ربیعی تصریح کرد: در پایان سال ۲۹  اسفند هفتادمین سالگرد ملی شدن صعنت نفت توسط مرحوم دکتر مصدق برای ملت ما یاد آور یک حماسه بزرگ اما ناتمام ملی است. لایحه ملی شدن صنعت نفت کنترل این دارایی بزرگ ملی را صریحا در راستای " کمک به صلح جهانی" معرفی می کرد اما اتحاد آمریکا - انگلستان با توسل به  حربه "خطر کمونیستی " عملیات کودتا را شکل دادند.

وی ادامه داد: امروز خوشبختانه آن خط مقاومت ملی نافرجام در برجام به  فرجام و کمال خودش رسیده ست. دیپلماسی انرژی هسته ای همپای اصل آن انرژی ضرور برای توسعه اقتصادی به پیش می رود و به یمن برجام حربه ایران هراسی وجعل خطر "ایران اتمی" کارآمدی خود را از دست داده  است.

سخنگوی دولت گفت: اثبات ماهیت صلح آمیز مقاومت وعزم ملی برای توسعه وپیشرفت اقتصادی وعلمی همان حلقه مفقوده ای است که امروزه به یمن دیپلماسی برجامی وتعاملی ایران حاصل شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha