۲۰ اسفند ۱۳۹۹، ۸:۵۳
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84258857
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نشست مجازی رهبران ژاپن، آمریکا، استرالیا و هند برگزار می‌شود

تهران- ایرنا- روزنامه ماینیچی ژاپن از برگزاری نشست مجازی رهبران چهار کشور ژاپن، آمریکا، استرالیا و هند در روز جمعه هفته جاری خبر داد.

به گزارش ایرنا، ماینیچی روز چهارشنبه اعلام کرد این اجلاس که تحت عنوان کشورهای عضو گروه کواد (Quad) برگزار می شود نخستین نشست بعد از روی کار آمدن جو بایدن رییس جمهوری جدید ایالات متحده آمریکا است.

این نشریه می افزاید: به نظر می رسد دیپلماسی در میان این چهار کشور در حال افزایش است زیرا دولت «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا تلاش می کند متحدان و شرکای دموکراتیک خود را برای مقابله با نفوذ قاطعانه چین در منطقه جمع کند.

بر اساس این گزارش، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید در این مورد گفته است «اینکه رئیس جمهور بایدن این نشست را در ابتدای تعاملات چندجانبه خود قرار داده است، بیانگر اهمیتی است که ما برای همکاری نزدیک با متحدان و شرکای خود در اقیانوس های هند و آرام قائل هستیم.»

انتظار می رود مبارزه در مورد ویروس کرونا، همکاری اقتصادی و تغییرات آب و هوایی در اجلاس آنلاین بین بایدن، نخست وزیر ژاپن یوشیهیده سوگا، نخست وزیر استرالیا اسکات موریسون و نخست وزیر هند نارندرا مودی مورد بحث قرار گیرد.

وزارت امور خارجه ژاپن هم در یک بیانیه مطبوعاتی گفت که رهبران در مورد زمینه های همکاری برای حفظ آزادی کشتیرانی در منطقه اقیانوس های آزاد هند و آرام، بررسی فرصت های همکاری برای اطمینان از توزیع امن واکسن های ویروس کرونا نظرات خود را تبادل خواهند کرد.

در این اجلاس همچنین فرصتی برای تبادل نظر در مورد چالش های مربوط به زنجیره های تأمین، فن آوری‌های نوظهور و مهم، امنیت دریایی و تغییرات آب و هوایی فراهم خواهد شد.

کواد در سال ۲۰۰۴ در پاسخ به زلزله و سونامی اقیانوس هند به وجود آمد. تلاش ها برای احیای مجدد این گروه با تمرکز بیشتر بر پیش‌برد چشم انداز اقیانوس های ازاد هند و آرام و با حمایت از موضوعاتی مانند آزادی ناوبری و تمامیت ارضی، در سال های اخیر دیده شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha