نخستین پارک آبخیزداری استان مرکزی در اراک بهره‌برداری شد

اراک - ایرنا - نخستین پارک آبخیزداری استان مرکزی روز شنبه با حضور وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و استاندار و برخی مدیران استانی در اراک بهره‌برداری شد.

این پارک آبخیزداری در منطقه گردشگری دره گردو اراک در زمینی به مساحت یک‌هزار و ۴۱۳ هکتار واقع شده که برای ایجاد و تکمیل سازه‌های آن  ۱۶۶ میلیارد ریال  سرمایه‌گذاری شده است.

۸۰ درصد از منابع مالی مورد نیاز برای اجرای این طرح آبخیزداری از محل اعتبارات ملی و ۲۰ درصد از محل اعتبارات استانی تامین شده‌است.

۱۹۴ سازه آبخیزداری با ۲۰ هزار متر مکعب عملیات سازه‌ای و ۴۸۶ متر مکعب حجم آبی، ۱۰ و نیم کیلومتر پیاده راه، ۱۰۰ هزار هکتار عملیات بیولوژیکی در قالب این پارک آبخیزداری انجام شده و ۵۲ هزار و ۶۶ اصله نهال در این پارک کشت شده‌ است.

«کاظم خاوازی» وزیر جهاد کشاورزی و هیات همراه در  سفر یک‌روزه به استان مرکزی با حضور در گلزار شهدا به مقام شامخ شهیدان در اراک ادای احترام کردند و ضمن شرکت در آیین بهره‌برداری از پارک آبخیز منطقه گردشگری گردو اراک، با نماینده ولی فقیه استان مرکزی نیز دیدار می‌کنند.

بازدید از طرح ۲ هزار هکتاری جنگل‌کاری چپقلی و توسعه باغات در اراضی شیب دار و حضور در شهرک گلخانه آوه در شهرستان ساوه و بازدید از مجموعه تولید نهال شرکت ماهان از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه وزیر جهاد کشاورزی به استان مرکزی است.

 ۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد و یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha