۱۱ اسفند ۱۳۹۹، ۷:۵۹
کد خبرنگار: 1226
کد خبر: 84245516
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

روستای اسپیدان بجنورد باید جابه‌جا شود 

۱۱ اسفند ۱۳۹۹، ۷:۵۹
کد خبر: 84245516
روستای اسپیدان بجنورد باید جابه‌جا شود 

بجنورد- ایرنا- معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: تمام واحدهای مسکونی در روستای اسپیدان شهرستان بجنورد در معرض خطر سنگ افتان است از این رو باید بتدریج جابه‌جا شود. 

علی اکبر صابری روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پیش از این، جابه جایی بخشی از این روستا مطرح بود اما بررسی ها نشان می دهد مشکل حادثه طبیعی سنگ افتان حل ناشدنی است، حتی اگر اعتبار باشد، نمی توان اقدام مناسب برای تامین ایمنی منازل در روستا انجام داد از این رو تمام روستا باید بتدریج به مکان جدید منتقل شود. 

وی تصریح کرد: در سال ۹۸ که مطالعه مشکلات و حادثه های روستای اسپیدان، مورد مطالعه پژوهشکده سوانح ایران قرار گرفت، کارشناسان اعلام کردند که اجرای طرح های مربوط به ایمن سازی و تثبیت سنگ ها نمی تواند ایمنی روستا را به طور کامل تضمین کند. 

صابری با بیان اینکه بیش از ۳۵۰ خانوار در روستای اسپیدان سکونت دارند گفت: تمام پهنه روستا در معرض خطر سنگ افتان است اما خطر برای ۷۰ واحد مسکونی بحرانی است و باید با اولویت، جابه جا شود. 

وی افزود: در حادثه سنگ افتان روز شنبه هفته جاری هم ۱۵ واحد مسکونی که در فاصله نزدیک از سنگ غلطان هستند به شمار منازل پرخطر افزوده شده است که باید هر چه زودتر تخلیه شود. 

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: در این زمینه با فرمانداری بجنورد مکاتبه و هماهنگی لازم انجام شده و به اهالی هم اخطار داده شده است که این واحدهای مسکونی در معرض خطر است. 

وی خاطرنشان کرد: جابه جایی بخشی از پهنه روستای اسپیدان و جابه جایی بخشی از روستا از بیش از ۲ دهه پیش مطرح است در سال ۷۵، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۳ هکتار زمین در ۲ کیلومتر روستای اسپیدان تملک کرده است. 

صابری گفت: آماده سازی زمین انجام شده و واگذاری این زمین ها برای ساخت وساز جدید روستاییان در حال انجام است، اکنون بیش از ۲۰ واحد مسکونی در مکان جدید به مراحل پایانی ساخت رسیده است.

وی افزود: یک مشکل برای جابه جایی روستاییان این است که شرکت های خدمات رسان هنوز خدمات خود را به این شهرک نیاورده اند  از این شرکت ها انتظار می رود به خدمات رسانی به این شهرک سرعت دهند.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: تا زمانی که خدمات شرکت های خدمات رسان نباشد، روستاییان تمایلی برای جابه جایی به مکان جدید ندارند.  

براساس این گزارش روستای اسپیدان بیش از ۳۵۰ خانوار جمعیت دارد.

حادثه سنگ افتان روستای اسپیدان شهرستان بجنورد سبب وارد شدن خسارت به باغ ها و یک واحد دامداری شد اما خسارت جانی نداشت.

تهدید پدیده سنگ افتان به عنوان پدیده ای طبیعی منازل روستایی استان را در معرض خطر قرار داده است که تثبیت سنگ ها و حل مشکل آن امری بسیار هزینه بر و نیازمند اعتبار از محل مدیریت بحران است.

حدود ۴۴ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در روستاها ساکن هستند.  

رانش زمین،  سنگ غلتان، سیل، زلزله از جمله مشکلات و چالش های ساخت و ساز در روستاهای خراسان شمالی است.

بیش از ۱۰۰ هزار خانوار در روستاهای خراسان شمالی سکونت دارند.   

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha