سرداب‌های حرم مطهر حسینی به روی زائران باز می‌شود

تهران - ایرنا - معاون فرهنگی و مشارکت های مردمی ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: با توجه به پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی طرح اتصال سرداب‌های حرم مطهر امام حسین (ع) و برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته مبنی بر زمانبندی اتمام عملیات ساخت و ساز، سرداب‌های حرم مطهر به روی زائران اربعین باز خواهد شد.

یوسف افضلی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار عتبات عالیات ایرنا افزود: طرح سرداب حرم مطهر حسینی با مسئولیت محوری مهندسان عراقی و مشارکت متخصصان ستاد بازسازی عتبات در حال اجراست و در ایام اربعین به اتمام رسیده و به روی زائران گشوده می شود.

وی با بیان اینکه این طرح توسعه زیر سطحی شامل چهار سرداب به مساحت بیش از چهار هزار متر مربع در حال اجرا است، اظهار داشت: افزایش ظرفیت پذیرش زائران به خصوص در ایام زیارت های میلیونی از مهم ترین اهداف اجرای این طرح است.

سرداب های حرم مطهر حسینی در قالب چهار صحن در زیرزمین حرم مطهر به نام‌های سرداب ‌القبله، سرداب راس الشریف، سرداب الحجه و سرداب شهدا در قالب پروژه توسعه حرم مطهر حسینی در پنج متری عمق زمین زیر صحن داخلی حرم به مساحت چهار هزار متر مربع با مشارکت متخصصان ایرانی و به همت شرکت مهندسی «ارض‌القدس» عراقی احداث شده است.

در این پروژه‌ها دهانه‌ بین سرداب‌ها به طول ۶.۵ و عرض ۱۲ متر به دلیل قرار گرفتن ستون‌ها و انتقال بخشی از بار صحن داخلی حرم مطهر به زمین، مسدود مانده بود.

در حال حاضر پروژه اتصال سرداب القبله با ۱۸۰۰ متر مربع به سرداب شهدا به مساحت ۱۲۰۰ متر مربع به همت خادمان ستاد بازسازی عتبات در حال انجام است که با پایان آن، کار اتصال سرداب‌ها نیز خاتمه یافته و فضای چهار هزار متری حرم مطهر برای استفاده زائران آماده می‌شود.

در این طرح توسعه‌ای بخش‌هایی از ضریح قدیمی حرم مطهر در سرداب الحجه و قسمت شمالی حرم در مجاورت مضجع شریف نصب شده است.

فاز نخست طرح توسعه حرم امام حسین (ع) مزین بنام صحن حضرت زینب (ع) را نیز در دست اجرا است و هموطنان علاقه‌ مند به مشارکت در فیض توسعه حرم مطهر حسینی می‌توانند به تارنمای ستاد بازسازی عتبات عالیات به نشانی www.atabat.org مراجعه کنند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha