ایران‌ آمادگی تسهیل گفت وگو بین طالبان، دولت و گروه‌های افغان را دارد

تهران - ایرنا - وزیر امورخارجه در دیدار با هیات طالبان از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تسهیل گفت و گو بین طالبان و دولت و دیگر گروه‌های افغانستانی خبر داد و گفت: امیدواری با برقراری صلح در این کشور هرچه زودتر بهانه اشغالگران از دستشان خارج شود.

به گزارش ایرنا از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخگویی وزارت امور خارجه، «محمد جواد ظریف» صبح امروز یکشنبه در دیدار با هیات طالبان به ریاست ملا برادر ضمن ابراز خشنودی از ایده تشکیل حکومتی همه شمول با حضور همه اقوام و گروهای سیاسی در افغانستان اظهار داشت: تصمیمات سیاسی نمی تواند در خلا اتفاق بیافتد و تشکیل حکومت همه شمول باید در یک فرایند مشارکتی و با در نظر داشت ساختارها و نهادها و قوانین بنیادی مانند قانون اساسی شکل گیرد.

وزیر امورخارجه کشورمان در ادامه از اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تسهیل گفتگو بین طالبان و دولت و دیگر گروه‌های افعانستانی  خبر داد و گفت:  مردم خوب افعانستان مظلوم واقع شده اند جنگ و اشغال افعانستان لطمات سنگینی به مردم افعانستان وارد ساخته است، امیدوارم که تمام تلاش شما آن باشد که آلام و مشکلات مردم  هرچه زودتر به پایان رسد و با برقراری صلح در افعانستان هرچه زودتر بهانه اشغالگران از دستشان خارج شود.

در ابتدای این دیدار  ریاست هیات طالبان گزارشی از روند صلح و گفتگوهای بین الافغانی ارائه کرد و تاکید داشت که روابط ایران و افغانستان همواره روابطی بر بنیاد دوستی و حسن همسایگی بوده و امیدوار هستند که با برقراری صلح و آرامش در افغانستان روابط دو کشور بیش از پیش گسترش یابد.

ملا برادر در این ملاقات‌ با اشاره به نقش مخرب داعش در افعانستان و منطقه از روند گفتگوهای بین الافعانی اظهار خشنودی کرده، تشکیل دولتی همه شمول با حضور همه اقوام و گروههای سیاسی را امری ضروری برای برقراری صلح کامل در افغانستان دانست.

هیات طالبان به ریاست ملا برادر که در تهران به سر می برد صبح امروز با  محمد جوادظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha