۲۲ دی ۱۳۹۹، ۱۰:۳۴
کد خبرنگار: 2100
کد خبر: 84181354
T T
۲ نفر

برچسب‌ها

۲ سکه باستانی از حفاران غیرمجاز پاسارگاد کشف و ضبط شد

شیراز- ایرنا- فرمانده یگان حفاظت میراث ‌فرهنگی استان فارس اعلام کرد: دو قطعه سکه باستانی در شهرستان پاسارگاد حین بازرسی از یک خودرو سواری کشف و ضبط شد.

روابط عمومی اداره کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، از قول سرهنگ محمدرضا بهمنی‌نژاد عنوان کرد: دوشنبه ۲۲ دی‌ماه ۱۳۹۹ مأموران پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی شهرستان پاسارگاد در حین اجرای تور ایست و بازرسی مقطعی در سعادت‌شهر(مرکز شهرستان پاسارگاد) و کنترل خودروهای عبوری، به یک دستگاه خودرو سواری شک بردند و پس از توقف آن، دو قطعه سکه و مقداری سکه شکسته و قطعاتی از دستگاه فلزیاب کشف کردند.

او ادامه داد: راننده و سرنشین خودرو دستگیر و متهمان همراه با پرونده به‌منظور سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شدند.

 فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان فارس گفت: بر اساس موادی از فصل نهم قانون تعزیرات، هرگونه حفاری غیرمجاز و خریدوفروش اشیا و اموال فرهنگی تاریخی جرم محسوب می شود و ضمن ضبط اشیا و اموال مرتبط، مجازات حبس و جریمه نقدی در پی دارد.

شهرستان پاسارگاد به مرکزیت سعادت شهر در فاصله ۱۱۰ کیلومتری شمال شیراز قرار دارد.

سعادت‌شهر از گذشته حلقه اتصال در پایتخت هخامنش پاسارگاد و پارسه بوده‌ است و از آنجا که راه ارتباطی بین پاسارگاد و پارسه در گذشته تنگه بلاغی و تنگه سعادت شهر بوده، آن را کلید کوچک فتح دروازه فارس نامیده‌اند.

در این منطقه تپه‌های باستانی فراوانی موجود است؛ همچنین مجموعه میراث جهانی پاسارگاد مجموعه‌ای از سازه‌های باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشی است. این بنای تاریخی یکی از مهمترین جاذبه‌های توریستی ایران است. آرامگاه کوروش سالم‌ترین و مهمترین اثر باستانی این مجموعه به شمار می رود.

مجموعه پاسارگاد در تاریخ شانزدهم تیرماه سال ۱۳۸۳ به عنوان پنجمین اثر ایران در فهرست آثار جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) با شماره ۱۱۰۶ به ثبت رسید.

سلسله هخامنشی یا هخامنشیان که بنیانگذار آن کوروش بود از ۵۵۰ تا ۳۳۰ پیش از میلاد به مدت ۲۲۰ سال بر ایران حکومت کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha