همرزم سردار سلیمانی: شهید حاج قاسم فرمانده‌ای عمل‌گرا و مدبر بود

تهران- ایرنا- همرزم سردار شهید قاسم سلیمانی در مراسم ویژه نخستین سالگرد این شهید که به میزبانی فدراسیون ژیمناستیک برگزار شد، گفت: سردار سلیمانی شهیدی بزرگ، باتدبیر و عملگرا بود و ترسی از خطر نداشت.

به گزارش ایرنا، مراسم ویژه اولین سالگرد شهادت سردار سلیمانی با حضور مسوولان ورزش ایران و به میزبانی فدراسیون ژیمناستیک در سالن جلال‌الدین فارسی آکادمی ملی المپیک برگزار شد. زهرا اینچه درگاهی، مهین فرهادی زاد ، عبدالحمید احمدی و بسیاری از روسای هیات های استانی در این مراسم حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم فرازی از بیانات رهبر معظم انقلاب درباره سردار سلیمانی و کلیپ هایی از این شهید پخش شد.

اینچه درگاهی در ابتدای این مراسم با اشاره به خدمات بی نظیر سردار سلیمانی در جبهه مقاوت، گفت: این شهید بزرگوار گفت که اگر با دست خالی موفقیت کسب کنیم، هنر است. این یک الگو است و باید چراغ راه ما باشد. یاد سردار بزرگ در دل های ما ابدی شد و همیشه با ما است.

وی در ادامه با اشاره به موفقیت فدراسیون در چند سال گذشته تصریح کرد: رشته ژیمانستیک ۸۰ سال است که در ایران راه اندازی شده و ورزشکاران ۱۱ مدال کسب کردند که ۹ مدال در این دوره سه ساله به دست آمده است. در این دوره مدال برنز المپیک جوانان را بدست آوردیم.

رییس فدراسیون ادامه داد: این موفقیت در حالی به دست آمد که مشکلات زیادی پیش رو ما بود. بودجه و برخی مشکلات اقتصادی موجب سختی راه این رشته شد اما در پایان سال گذشته ۲ مدال نقره در ملبورن استرالیا کسب کردیم که بی نظیر است.

گریه رییس فدراسیون در هنگام سخن گفتن از شهید سلیمانی حاضران را متاثر کرد.

سردار محمود چهارباغی همرزم شهید دیگر سخنران این مراسم بود. وی در تبین شخصیت شهید سلیمانی، اظهار داشت: انزوای ایران یکی از کارهای استکبار بود و برای این کار تضعیف جبهه مقاومت را در دستور کار قرار دادند. ما هم‌پیمانان زیادی در منطقه داریم که می تواند برای رژیم صهیونیست مشکل ایجاد کند. زمانی همه اعلام کردند بشار اسد باید از ریاست دولت سوریه برود و تا چند صدمتری کاخ ریاست جمهوری سوریه هم پیش رفتند. ۷۰ درصد سوریه اشغال شد و شرایط نشان داد بشار اسد رفتنی است. در این شرایط بسیار سخت رهبر معظم انقلاب قهرمانی به نام حاج قاسم به سوریه فرستاد تا از سقوط یکی از پایگاه های مقاومت جلوگیری کند. 

وی با بیان خاطره ای از شهید سلیمانی گفت: زمانی که برای گزارش به خدمت حاج قاسم در دمشق رسیدم، وی در گوشه ای از حرم حضرت رقیه (س) اتاق فرماندهی تشکیل داده بود و از آنجا در فکر نجات سوریه بود و محاصره فرودگاه دمشق را شکست. در راه برگشت به ایران با شهید سلیمانی همسفر بودم و دختر خانمی همراهش بود که بعدا فهمیدم که زینب دختر او است. از خود پرسیدم که چرا در این شرایط سخت خانواده را به آنجا آورده بود؟ تعجب کردم. سال ۹۳ و تاسوعا حسینی بود که برای راه اندازی توپخانه به سوریه رفتم و در جلسه با حاج قاسم بودم، او از روحیه دادن به ارتش سوریه سخن گفت، چون بخش عمده ارتش این کشور به مخالفان پیوسته بودند. او به این نتیجه رسید که باید با سبک بسیجیان دفاع مقدس عملیات انجام دهیم تا روحیه برگردد. حاج قاسم اهل تدبیر و عملگرا بود. او در منطقه بلندی جولان و زیر دید اسراییلی‌ها عملیات طراحی کرد و این یک عملیات بزرگ بود و موفقیت زیادی به دست آمد و موجب روحیه ارتش شد و حاج قاسم در منطقه عملیاتی حضور یافت و ترسی از خطر نداشت.

همرزم شهید سلیمانی تصریح کرد: زمانی که ژنرال های سوری و روسی برای عکس با سردار مشتاق بودند ما به خود می بالیدیم و این افتخار ایران اسلامی است. 

سردار قاسمی مشاور وزیر ورزش در ادامه این مراسم، گفت: وجود شهید سلیمانی برای کشور برکت بود و وی تجربه هشت سال جنگ را داشت و در مکتب جنگ تحمیلی به فرماندهی زبده و با اخلاص تبدیل شده بود. جنگی که تنها طرف آن کشور عراق نبود و بیش از ۳۵ کشور از او حمایت می کردند. از سوی دیگر ذخیره ارزی عراق چند برابر ایران بود.

وی افزود: در آن زمان اتحادیه اروپا که مدعی حقوق بشر بود در برابر جنایات بعثی ها سکوت کرد. البته ایران با رهبری پیر جماران و اراده جوانان پیروز شد و یک وجب خاک به دست دشمن نیفتاد. دنیا باید بداند ملتی که معنای شهادت می داند شکست ناپذیر است.

وی ادامه داد: در این مکتب که شهادت حرف اول را می زند. حام قاسم ظهور کرد که با خداوند عشق بازی می کرد و معنای شهادت را بیش از همه می فهمید و از تشریفات دنیوی دور بود و بسیار ساده و مردم دار بود. پاداش تلاش او شهادت بود و برازنده لقب مالک اشتر بود.

مشاور وزیر ورزش و جوانان، گفت: حاج قاسم محل خدمت را به خوبی بلد بود برای او مهم نبود سیل خوزستان باشد یا نبرد در دمشق و بغداد، بلکه با اخلاص کار می کرد. مهمترین میراث او تواضع و اخلاق مداری بود و باید او باید الگوی همه باشد. 

سردار چهارباغ با اشاره به تدبیر شهید سلیمانی گفت: سامان دهی نیروهای مقاومت از افغانستان، پاکستان، عراق و لبنان کار سختی بود اما او این کار را انجام داد. او هزاران کیلومتر دورتر از ایران در سوریه عملیات های را طراحی کرد که اقتدار ایران را نشان داد. نمونه آن شکستن محاصره نبل و الزهر بود و شهر حلب نیز با تدبیر آزاد شد. بعد از آزادی حلب شرق سوریه آمد و در نهایت توانست آخرین پایگاه داعش را فرو بریزد و راه بغداد را به دمشق باز کرد و در نامه ای به رهبر معظم انقلاب پایان حکومت داعش را اعلام کرد. حاج قاسم با موفقیت در سوریه حرف آیت الله خامنه ای را به کرسی نشاند و اکنون دولت سوریه در سرکار است.

وی با اشاره به شهادت حاج قاسم در بغداد گفت: آمریکا بدر شهادت سردار سلیمانی اشتباهی استراتژیک مرتکب شد چون «شهید سلیمانی»، خطرناک تر از «ژنرال سلیمانی» برای آنها است. قرار بود پیکر ایشان بعد از چند ساعت به ایران بیاید اما عراقی اجازه ندادند و بهترین تشیع تاریخ در عراق بود و در همه شهرها شکل گرفت.

همرزم شهید سلیمانی با اشاره به اقدامات سپاه بعد از شهادت سردار گفت: دل شیر می خواهد به پایگاه آمریکایی موشک بزنید اما به دستور آقا این کار انجام شد و ما با موشک ایرانی این کار را کردیم و اقتدار ما به نمایش درآمد. مجلس عراق نیز با اقتدار مصوبه اخراج آمریکایی ها را تصویب کرد. اگر رهبر انقلاب اذن می داد ما ادامه می دادیم اما با همان حمله موشکی آمریکا تسلیم شد.

در پایان این مراسم رونمایی از سردر جدید سالن فدراسیون ژیمناستیک انجام و این سالن به نام سردار شهید قاسم سلیمانی تغییر نام داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

سرخط اخبار ورزش