آمادگی ۱۴۰ هزار تخت در ۲۷۴۷ مرکز مراقبت سلامت برای بیماران کرونایی

تهران - ایرنا - رئیس سازمان اورژانس کشور از آمادگی و تدارک ۱۴۰ هزار تخت در مهمانسراها، هتل‌ها و خوابگاه های مناسب در کل کشور در قالب ۲۷۴۷ مرکز مراقبت سلامت در قرارگاه پشتیبانی طرح شهید حاج قاسم سلیمانی برای بیماران کرونایی خبر داد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از سازمان اورژانس کشور، پیرحسین کولیوند در جلسه ای که به صورت ویدئو کنفرانس با روسای مراکز اورژانس سراسر کشور ضمن عرض تسلیت به مناسبت سالگرد شهادت قهرمان ملت ایران شهید قاسم سلیمانی اظهار داشت: انشاالله بتوانیم به حرمت خون این شهید بزرگ خدمات ارزنده ای را به همه هموطنان ارائه دهیم. در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی یکی از اهداف ما تشدید نظارت بر دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی و دومین هدف، بیماریابی فعال و جداسازی و رهگیری هوشمند مبتلایان و کسانی که با آنان ارتباط داشتند به وسیله تست های سریع است.

وی اضافه کرد: آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی از اهداف خوب این طرح است و نهایتاً حفاظت از گروه های آسیب پذیر مثل افراد سالمند، بیماران دارای بیماری زمینه ای، مادران باردار و یا کسانی که های ریسک هستند. اعلام هوشمند و هدفمند محدودیت ها که توسط استانداری ها و فرمانداری ها و وزارت کشور با جدیت تمام درحال انجام است نیز برای تقویت فرآیند درمان و کاهش بیماران بستری و نهایتا کاهش مبتلایان چشمگیر بود.

 کولیوند با اشاره به فعالیت سه گروه حمایتی، مراقبی و نظارتی گفت: بسیج جامعه پزشکی فعالانه و دقیق در حال پیگیری وظایف هستند و در بحث نظارتی و حمایتی، سازمان بسیج و همچنین جمعیت هلال احمر درکنار مجموعه بهداشت و درمان هستند و خواهند بود.

رئیس قرارگاه پشتیبانی طرح شهید سلیمانی به نتیجه مطلوب این طرح در کاهش تعداد مرگ و میر و مبتلایان اشاره کرد و گفت: در هدف گذاری ای که از پیش تعیین شده بود، پیش بینی می کردیم در ماه اول ۱۰ درصد از آمار مرگ و میر کاهش پیدا کند که خوشبختانه شاهد کاهش ۶۰ درصدی در این آمار هستیم و همچنین شاهد کاهش ۷۵ درصدی در بستری بیماران هستیم.

وی افزود: افراد مبتلا از طریق شبکه های بهداشت و مراکز جامع سلامت به مراکز مراقبت سلامت معرفی و در آن مراکز آموزش های لازم داده می شود و اگر امکاناتی هم لازم داشتند در اختیارشان قرار خواهد گرفت و اگر نیاز به اقدام درمانی داشته باشند توسط آمبولانس به بیمارستان انتقال داده می شوند.

کولیوند ضمن تاکید بر ارائه گزارش مشکلات به صورت روزانه توسط روسای مراکز افزود: به دنبال مذاکراتی که با روسای سازمان های بیمه سلامت و بیمه تامین اجتماعی انجام شده است و مقرر گردید هزینه های یک روز تخت عمومی، ویزیت پزشک و دارو های مصرفی افرادی که در مراکز مراقبت سلامت هستند را پرداخت کنند.

به گزارش ایرنا، در حال حاضر نزدیک به ۵۰ هزار تست روزانه کرونا انجام می‌شود و با حمایت‌های دولت و تولید کیت‌های تشخیص سریع کرونا در کشور، قرار بر این شد که انجام تست‌های روزانه کرونا در صورت نیاز تا ۱۰۰ هزار تست روزانه افزایش پیدا کند. تست‌های تشخیص سریع کرونا در زمان حدود ۲۰ تا ۲۵ دقیقه پاسخ تست را مشخص می‌کنند.

طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با همکاری مشترک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بسیج مستضعفین همزمان با دوم آذر ماه و آغازین روز از هفته بسیج در سراسر کشور به اجرا درآمده است.

در این طرح بسیجیان ‌و کارشناسان حوزه بهداشت با مراجعه به افراد نیازمند و تأمین نیازهای اولیه آنها، به اجرای بهینه پروژه قرنطینه معکوس یاری می دهند.

اطلاع رسانی به موقع و تشخیص مخاطرات در فوریت ها می تواند جان انسانهای در معرض خطر را در شرایط اضطراری به شرط اعمال مداخلات موثر، سریع و هماهنگ نجات بخشد.

در این زمینه بهترین و موثرترین راه جلب مشارکت اجتماعی از طریق بهره گیری از کمک نیروهای بسیج و داوطلب مردمی و سازماندهی محله محور مردم است.
 این مشارکت محله محور باید بگونه ای طراحی شود که ضمن جلب اعتماد مردم، اهداف و فعالیتها توسط گروههای مردمی نیز به تحقق برسد. در این راه اطلاعات مرتبط با پیشگیری و مقابله با مخاطرات باید به روشی مورد قبول و منطبق بر فرهنگ و توانایی مردم محله به آنان ارائه شود.
موضوعی که مقام معظم رهبری هم بر آن تاکید و یادآور می شوند: بهره گیری از کمک نیروهای بسیج و داوطلب مردمی، کمک بزرگی به رهایی کشور از این عارضه (ویروس کرونا) همه گیر خواهد کرد.
بر همین اساس، طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با محتوای مدیریت و کنترل اپیدمی کووید ۱۹ و برای جلب مشارکت مردم از طریق انتخاب یک سفیر سلامت برای هر خانوار و یک رابط سلامت محله برای هر ۴۰ سفیر خانوار با محوریت بسیج امکانات محله و در جهت بهبود وضعیت اجتماعی (از جمله سلامت)، اقتصادی و فرهنگی جامعه مطرح شد تا با مشارکت مردم و نهادهای مردم محور، محلات از محرومیت خارج شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha