۱۱ دی ۱۳۹۹، ۱۲:۳۶
کد خبرنگار: 1028
کد خبر: 84168368
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

۲۰ درصد دام‌های مازندران پلاک‌کوبی شدند

ساری - ایرنا - معاون بهبود و تولیدات محصولات دامی سازمان جهاد کشاورزی مازندران از پلاک‌کوبی حدود ۲۰ درصد از دام‌های استان خبر داد و از دامداران خواست تا در اجرای این طرح علاوه بر همکاری بیشتر ، تعجیل کنند.

علیرضا عطایی نژاد روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تعداد دام سبک استان را حدود ۲.۵ میلیون راس و دام های سنگین را هم ۷۰۰ هزار راس برآورد کرد و افزود : طرح پلاک کوبی دام های سبک و سنگین استان از آذر ماه سال گذشته به صورت رسمی آغاز شد و اجرای کامل آن برای تسهیل در فعالیت های دامداران لازم و ضروری است.

 پلاک‌کوبی دام طرحی است که سالیان سال روی زمین مانده بود ولی از اواسط سال ۱۳۹۷ با شروع نوسانات اقتصادی و افزایش قاچاق دام ، دولت مصمم به اجرای این طرح شد و وزارت جهاد کشاورزی ، مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور ،سازمان دامپزشکی و اتحادیه دامداران را موظف به اجرای این طرح کرد.

علاوه بر جلوگیری از قاچاق دام ، ردیابی ، اثبات مالکیت ، بهبود مدیریت گله، کنترل سلامت دام و غذای انسان، امنیت سرمایه گذاری، بیمه دام و محصولات دامی، رعایت حقوق حیوانات و مطالعات علمی و تحقیقاتی و توسعه عملیات اصلاح نژاد از مهم ترین اهداف پلاک کوبی دام اعلام شده است.

معاون جهاد کشاورزی مازندران با بیان این که تا کنون حدود ۱۰۰ هزار راس دام اصیل شیری و ۲۰۳ هزار دام دورگ که در دامداری های صنعتی وجود دارند ، پلاک کوبی شدند ، گفت : در این مدت پلاک کوبی حدود ۱۹۰ هزار راس دام سبک گوسفند و بز نیز انجام شده است.

وی یکی از دلایل کندی اجرای طرح پلاک کوبی دام ها در مازندران را وجود تعداد زیاد دام های غیرصنعتی دانست و توضیح داد : طبق آمار ۳۰۰ هزار راس گاو بومی در استان وجود دارد که دامداران باید نسبت به پلاک کوبی آنها اقدام کنند.

عطایی نژاد زمان باقی مانده برای انجام پلاک کوبی دام ها را تا پایان سال جاری ذکر کرد و گفت : طبق قوانین و مقررات  تردد دام‌های سبک و سنگین بدون پلاک ملی ۱۶ رقمی که شناسنامه آنها محسوب می‌شود ، ممنوع است.

وی از دامداران عشایر مازندران خواست تا در این فصل که دام در خارج از ییلاقات استان نگهداری می شوند ، نسبت به پلاک کوبی سریع دام هایشان بویژه گوسفندان و بز که به صورت سنتی نگهداری می شوند ، اقدام کنند.

این مسئول توضیح داد : با ثبت دقیق اطلاعات دام زنده خدمات دهی بهتر و سریع تر به عشایر و دامداران انجام می شود و از طرفی بر جلوگیری از خرید و فروش دام های سرقت شده و کشتار آنها موثر است.

وی افزود : همچنین طبق مصوبه تخصیص نهاده‌های دامی یارانه‌دار به واحدهای صنعتی دام سنگین و سبک منوط به انجام عملیات پلاک‌گذاری دام‌ها است و به همین دلیل هم دامداران باید پس از پلاک کوبی حتما شماره پلاک دام را در سامانه سازمان دامپزشکی ثبت کنند.

معاون جهادکشاورزی مازندران با بیان این که  هر راس دام در این طرح یک شناسه و یا کد ملی ۱۶ رقمی اختصاصی دریافت می کند، ادامه داد:  پلاک ۱۶ رقمی دام ها در سامانه دامپزشکی به ثبت می رسد و در آن  نژاد  دام، نام دامدار و مکان نگهداری دام ( دامداری ) نیز درج می شود.

وی گفت : بر اساس ماده ۱۸ قانون نظام دامپزشکی کشور، وزارت جهاد کشاورزی موظف به صدور شناسنامه یا همان پلاک ۱۶ رقمی برای شناسایی دام هاست و نیروی انتظامی نیز موظف شد تا دام های فاقد پلاک ۱۶ رقمی را که معمولا بر روی گوششان نصب می شود، توقیف کند و این دستورالعمل نیز در مرحله  عملیاتی قرار گرفته است.
عطایی نژاد هزینه پلاک کوبی هر دام را ۴۵هزار ریال اعلام کرد و گفت : اتحادیه دامداران مازندران و شرکت تعاونی دامداری استان به عنوان ۲ تشکل غیر دولتی و پیمانکار انجام پلاک کوبی دام هستند که از سوی  دامپزشکی و جهاد کشاورزی تحت نظارت قرار دارند.

وی افزود : همچنین طبق مقررات کشتارگاه های مازندران نیز از کشتار دام های فاقد پلاک خودداری خواهند کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha