۷۰ تن کالای قاچاق در خراسان رضوی منهدم شد

مشهد- ایرنا- دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استانداری خراسان رضوی گفت: امسال ۷۰ تن کالای رسوب شده از مجموع چهار هزار پرونده مربوط به قاچاق کالا منهم شد.

رسول فرزادفر روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این کالاها به ارزش ۳۰ میلیارد ریال مربوط به هشت ماه امسال است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر وزن ۲۷۲ درصد و از نظر ارزش ۲۸۲ درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: ۶ هزار پرونده بلاتکلیف مربوط به کالاهای رسوب شده قاچاق در سازمان اموال تملیکی و سازمان تعزیرات حکومتی استان وجود دارد که چهار هزار پرونده دارای ۷۰ تن کالا تعیین تکلیف شده و ۲ هزار پرونده باقیمانده تا پایان امسال تعیین تکلیف می‌شوند.

دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استانداری خراسان رضوی گفت: ارزش ریالی کل کشفیات کالاهای مظنون به قاچاق در این استان طی هشت ماه امسال هفت هزار و ۱۸۸ میلیارد ریال است که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۷۱ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: سهم دستگاه‌های اجرایی کاشف از این کشفیات به ترتیب، گمرکات ۵۰ درصد، پلیس امنیت اقتصادی ۳۸ درصد، سازمان صنعت، معدن و تجارت ۹ درصد و مرزبانی سه درصد بوده است.

فرزادفر ادامه داد: ارزش ریالی کالاهای کشف شده در استان هزار و ۲۴۲ میلیارد ریال است که به ترتیب سهم فلزات گرانبها ۳۸۱.۵ میلیارد ریال، مواد غذایی ۳۵۵ میلیارد ریال، دستگاه‌های تولید ارز دیجیتال ۱۳۹ میلیارد ریال، منسوجات ۶۳ میلیارد ریال، دارو ۴۴ میلیارد ریال و لوازم خانگی ۳۹ میلیارد ریال است.

وی گفت: تعداد کل پرونده‌های تشکیل شده مربوط به قاچاق کالا و ارز در هشت ماه امسال، ۲ هزار و ۳۳ پرونده است که از این تعداد صاحبان هزار و ۸۴۱ پرونده محکوم و ۳۲۷ پرونده نیز برائت یافتند.

دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استانداری خراسان رضوی افزود: جریمه تعیین شده برای پرونده‌های محکوم شده ۴۳۵ میلیارد ریال است که نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۲ درصد افزایش یافته و میزان وصول شده جرایم تعیین شده نیز ۶۰ میلیارد ریال است که ۱۴ درصد از جریمه تعیین شده را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: در این مدت ۱۰۹ هزار بطری و قوطی مشروبات الکی به ارزش ۸۸ میلیارد ریال در این استان کشف و ضبط شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر تعداد ۲۵ درصد و از نظر ارزش ریالی سه درصد کاهش داشته است.

فرزادفر ارزش کالاهای ممنوعه کشف شده در این مدت مانند تجهیزات دریافت از ماهواره، آثار سمعی و بصری مستهجن و اموال فرهنگی و تاریخی را ۱۵۳ میلیارد ریال ذکر و بیان کرد: در این مدت ۲ هزار و ۲۷۲ متهم دستگیر و ۱۷ باند قاچاق کالا منهدم شدند.

وی گفت: در هشت ماه امسال، ۶۴ میلیون لیتر نفت گاز از طریق بازارچه مرزی دوغارون، منطقه ویژه دوغارون و جایگاه‌های عرضه و کنترل سوخت در دوغارون به خارج از کشور صادر شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۹ درصد افزایش داشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha