آناتولی: سفیر ایران در آنکارا به وزارت خارجه ترکیه فراخوانده شد

تهران- ایرنا- وزارت خارجه ترکیه، سفیر ایران در آنکارا را در رابطه با آنچه واکنش‌ها به اظهارات مداخله جویانه «رجب طیب اردوغان» خوانده است، فراخواند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، وزارت خارجه ترکیه جمعه شب در بیانیه‌ای مدعی شد: وزارت خارجه ایران به‌رغم وجود گزینه‌های مختلف برای ابراز ناراحتی خود، از توئیتر ترکیه را هدف قرار داده است.

سخنان خارج از عرف و مداخله جویانه اردوغان با واکنش گسترده همه ایرانی ها مواجه شد و ایرانی ها یکصدا آن را بشدت محکوم کردند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در توئیتی و در پاسخ به اظهارات روز پنجشنبه رئیس جمهوری ترکیه در باکو نوشت: هیچکس نمی‌تواند درباره آذربایجان عزیز ما صحبت کند.

محمد جواد ظریف تاکید کرد: به اردوغان نگفته بودند شعری که به غلط در باکو خواند مربوط به جدایی قهری مناطق شمالی ارس از سرزمین مادریشان ایران است!

ظریف افزود: آیا او نفهمید که علیه حاکمیت جمهوری آذربایجان سخن گفته است؟ هیچکس نمی‌تواند در باره آذربایجان عزیز ما صحبت کند.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه  هم از احضار «دریا اورس» سفیر ترکیه در جمهوری اسلامی ایران به وزارت خارجه در واکنش به اظهارات مداخله جویانه و غیر قابل قبول رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در سفرش به باکو خبر داده بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی  ایران گفت: آذربایجان غیور، پاره تن ایران عزیز، همواره دژ مستحکم وطن بوده است.

اردوغان روز پنجشنبه برای شرکت در مراسم رژه نظامی نیروهای جمهوری آذربایجان به مناسبت آزادی مناطق اشغال شده توسط ارمنستان، به باکو سفر کرده بود.

اردوغان در این مراسم که «الهام علی اف» رییس جمهوری آذربایجان هم حضور داشت بیتی از یک شعر جدایی‌طلبانه درباره رود ارس در مرز ایران و جمهوری آذربایجان را خواند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha