چرا سفر وزیر خارجه جمهوری آذربایجان به تهران پس از جنگ قره باغ مهم است

  باکو – ایرنا – " الشن مناف اف " کارشناس سیاسی جمهوری آذربایجان گفت : سفر " جیهون بایرام اف " وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان به تهران پس از جنگ قره باغ از نظر بررسی مسایل روابط دوجانبه و منطقه ای بسیار مهم است .

مناف اف روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به این که سفر بایرام اف به تهران در دوره پساجنگ در قره باغ انجام می گیرد، افزود: پس از بروز مناقشه قره باغ، جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور همسایه و دوست طی سالهای گذشته همواره با تکیه بر اصول و موازین حقوق بین المللی از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان حمایت کرده و خواستار حل مناقشه بر این مبنا بوده است .

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران بارها و در جریان  جنگ اخیر در قره باغ نیز  آمادگی خود برای میانجیگری حل مسالمت آمیز این مناقشه را اعلام کرده و طرح پیشنهادی در این زمینه ارایه کرده است .

 این کارشناس جمهوری آذربایجان افزود: مسوولان ایران همواره اعلام کرده اند که  حل این مناقشه از نظر برقراری صلح و ثبات و امنیت پایدار در منطقه برای جمهوری اسلامی ایران از اهمیت خاص برخوردار است .

مناف اف همچنین یادآور شد، جمهوری اسلامی ایران از ابتدای جنگ اخیر در قره باغ به انتقال و ترانزیت سلاح از طریق حریم هوایی و مسیرهای زمینی خود به ارمنستان اجازه نداد و موضع خود دراین زمینه را به صراحت نشان داد و در کنار دولت جمهوری آذربایجان و مردم مسلمان و شیعه آن قرار گرفت .

وی در ادامه سخنان خود افزود: جمهوری آذربایجان نیز همواره علاقه مند توسعه روابط و همکاری با جمهوری اسلامی ایران بوده و دولت باکو بارها اعلام کرد که خاک جمهوری آذربایجان نمی تواند به میدانی برای برخی محافل غربی علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده شود .

به گفته مناف اف پس از آزادسازی سرزمین های اشغالی جمهوری آذربایجان در منطقه قره باغ، جمهوری اسلامی ایران نیز می تواند در راستای اجرای پروژه های اقتصادی و زیر ساختی مختلف در این منطقه به جمهوری آذربایجان کمک کند و به نظر می رسد این مساله یکی از موضوعات مورد مذاکره در سفر بایرام اف به تهران باشد .

وی یادآور شد، مقامات ایران نیز مدتی پیش آمادگی شرکت های ایرانی برای مشارکت در اجرای طرح های عمرانی در منطقه قره باغ را اعلام کردند که فرصت های خوبی برای همکاری در این زمینه وجود دارد .

این صاحب نظر جمهوری آذربایجان همچنین با اشاره به این که باکو در جریان  درگیری های اخیر توانست سرزمین های اشغالی خود را در قره باغ آزاد کند، گفت: مذاکرات سیاسی برای برقراری صلح و امنیت پایدار در منطقه همچنان ادمه خواهد داشت و به نظرم جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان یک قدرت منطقه ای و عضو فعال سازمان همکارهای اسلامی کمک های خود را دز این زمینه می تواند ارایه کند. 

جیحون بایرامف, وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان قرار است امروز چهارشنبه ضمن سفر به تهران و گفت و گو با مقامات ایران تحولات منطقه به خصوص قفقاز جنوبی را مورد بررسی و رایزنی قرار دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha