اعتراضات برای برکناری پاشینیان در ارمنستان از سرگرفته شد

مسکو - ایرنا - اعتراض علیه «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان به دلیل توافق در آتش‌بس در مناقشه «قره باغ» از دیروز (دوشنبه) در ایروان پایتخت این کشور از سرگرفته شده است، معترضان خواهان برکناری وی و تشکیل دولت جدید هستند.

به گزارش امروز ایرنا به نقل از رسانه‌های محلی ارمنستان، به دنبال پیامد بحران آتش‌بس در قره باغ اعتراضات از دیروز در ایروان آغاز شده است و  «آرمن سارکیسیان» رئیس جمهوری این کشور هم که طی دو روز گذشته برای رایزنی با ارمنی‌های ساکن روسیه وارد این کشور شده بود، به منظور آرام کردن اوضاع خواستار استعفای نخست‌وزیر شده است.

مخالفان دولت ارمنستان خواستار استعفای پاشینیان از سمت خود شده و همچنین خواهان خروج این کشور از توافقنامه صلح قره باغ هستند، چون به گفته آنها این توافق مغایر با مصالح و منافع ارمنستان است. آنها می‌گویند که باید در کشور «دولت وفاق ملی» تشکیل شود.

رسانه‌های روسیه نیز گزارش دادند، شماری از مخالفان دولت ارمنستان خواستار استعفای پاشینیان از مقام نخست‌وزیری این کشور هستند.

رییس جمهوری ارمنستان دو روز پیش برای دیدار با نمایندگان جامعه ارامنه روسیه به مسکو سفر کرد و با شماری از آنها درخصوص بحران بوجود آمده در مناقشه قره باغ رایزنی کرد.  

خبرگزاری  "اسپوتنیک" گزارش داد که مخالفان پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان، در تلاش بودند که خیابان مرکزی "ماشتوتس" در ایروان را مسدود کنند و به دنبال آن شماری از معترضین سوار بر خودروهای پلیس شدند و شعار «نیکول خیانتکار است»، سردادند.

به ابتکار روسیه، روز دهم نوامبر (۱۹ آبان) سندی برای تحقق آتش‌بس کامل و رفع تمام خصومت‌ها در منطقه درگیری قره‌باغ به امضای «علی‌اف»، «پاشینیان» و «پوتین» رسید و ارتش روسیه وظیفه صلحبانی و تحقق آتش‌بس را به عهده گرفت. این توافقنامه با اعتراض ارمنی‌ها مواجه  شد.     

روسیه در چارچوب توافق با ارمنستان و جمهوری آذربایجان، واحدهای صلحبانی خود را در قالب حدود دو هزار نیرو به همراه تجهیزات به قره باغ اعزام و ۲۳ پست دیده بانی نیز در این منطقه تاسیس کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha