بانک مرکزی: مجوز واردات با ارز متقاضی از قبل وجود داشته است

تهران- ایرنا- بانک مرکزی اعلام‌کرد: رویه واردات کالا از «محل ارز متقاضی» (سپرده ارزی متقاضی) از ابتدای سال ۹۷ وجود داشته و تغییر جدیدی در این فرآیند رخ نداده است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از بانک مرکزی، با توجه به اینکه در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر ایجاد امکان ورود کالا با ارز متقاضی منتشر شده، در این زمینه لازم به توضیح است که رویه واردات کالا از محل ارز متقاضی (سپرده ارزی متقاضی) از ابتدای سال ۹۷ وجود داشته و تغییر جدیدی در این فرآیند رخ نداده است.

بر این اساس، واردکنندگان پس از ثبت سفارش و ارائه مدارک و مستندات منشا ارز خود و تایید بانک مرکزی، می‌توانند در کمترین زمان ممکن نسبت به دریافت کد رهگیری اعلامیه تامین ارز خود اقدام کنند.

برپایه این گزارش، از ابتدای امسال تا پایان مهرماه، این بانک نزدیک به ٢٠ میلیارد دلار «کد رهگیری اعلامیه تامین ارز» صادر کرده که به موجب اطلاعات و آمار، تاکنون حدود یک میلیارد دلار از موارد فوق در گمرک اظهار نشده است.

گزارش بانک مرکزی می‌افزاید: همچنین بیش از ۳۵۰ میلیون دلار نیز با وجود اظهار کالا در گمرک، منجر به ترخیص کالا نشده است، بر این اساس به نظر می‌رسد صادر نشدن کد رهگیری تامین ارز، علت اصلی عدم ترخیص کالاها از گمرک نباشد.

این گزارش یادآور شد: واردات بیش از ۲۰ میلیارد دلار کالا در هفت ماهه سال ۹۹ با طی کردن فرایندهای قانونی حاکم بر تجارت خارجی کشور، موید این موضوع است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha