۲۷ مهر ۱۳۹۹، ۱۷:۲۳
کد خبرنگار: 2854
کد خبر: 84079545
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

۳۰۶ میلیون متر مکعب آب در قزوین صرفه جویی می‌شود

قزوین-ایرنا-مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین گفت: با اجرای برنامه سازگاری با کم آبی، سالانه ۳۰۶ میلیون متر مکعب در مصرف آب در استان صرفه جویی می‌شود.

به گزارش ایرنا، یدالله ملکی روز یکشنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آبی استان قزوین اظهار داشت: در ۲ سال گذشته در زمینه بارش باران، کنترل سیلاب و انتقال آب از طالقان از وضعیت خوبی برخوردار بوده ایم و این مهم وضعیت آبی استان را مطلوب تر کرده است. 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین افزود: در سال های گذشته به اندازه ای با خشکسالی و به تبع آن استفاده از آب های زیر زمینی رو به رو بوده ایم که این بارش ها نتوانسته جبران مافات کند، به طوری که نزدیک به ۱۳۰ میلیارد آب متر مکعب اضافه برداشت داشته ایم.
وی افزود: متاسفانه سطح سفره های آب زیرزمینی در برخی نقاط استان قزوین طی ۵۰ سال اخیر بیش از ۱۰۰ متر افت پیدا کرده است.
این مسوول با اشاره به اینکه در چندین سال گذشته برای برطرف کردن مشکلات آبی  استان، شورای حفاظت از منابع آبی تشکیل شده است، گفت: شورای سازگاری با کم آبی کشور طرحی را برای تمامی استان ها ابلاغ کرده تا بدین وسیله برنامه های خود را برای مدیریت آب استان ها تدوین و ارسال و پیاده سازی کند.
ملکی با تاکید بر اینکه باید تمامی دستگاه ها در زمینه تدوین برنامه سازگاری کم آبی استان قزوین همکاری کنند، اضافه کرد:  در طول یک سال و نیم گذشته دستگاه های مختلف برنامه های خود را ارایه کرده و دبیرخانه ملی این برنامه ها را بررسی کرده که تنها  طرح هفت استان تصویب شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین با اشاره به اینکه برنامه ها نباید نیازمند اعتبارات زیادی باشد و عمدتا باید عملیاتی، قابل دسترسی و مدیریتی باشد، اظهار داشت: در تدوین برنامه سازگاری با کم آبی استان قزوین سعی شده که به گونه ای برنامه ریزی شود که با اقدامات مدیریت و کاهش مصرف مشکلاتی آبی استان را برطرف کنیم.
این مسوول به مهم ترین برنامه های پیشنهادی استان قزوین اشاره کرد و افزود: تعیین تکلیف چاه های فرم پنج و فرم یک، تجهیز چاه ها به ابزار اندازه گیری هوشمند، اصلاح پروانه های بهره برداری چاه های کشاورزی، تامین آب باغ های چاه های فرم یک و غیره از مهم ترین برنامه های این طرح در استان قزوین است که در صورت عملیاتی شدن آن نزدیک به ۳۰۶ میلیون متر مکعب صرفه جویی در سال دست پیدا خواهیم کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha