کانون یادگیری کشاورزی در تربت‌حیدریه فعال شد

تربت‌حیدریه- ایرنا- نخستین کانون یادگیری و ترویجی افتخاری کشاورزی امروز طی مراسمی با حضور رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی و جمعی از مسوولان محلی در بخش رخ شهرستان تربت‌حیدریه به عنوان یکی از قطبهای کشاورزی واقع در جنوب این استان راه‌اندازی شد.

مدیر جهاد کشاورزی جلگه رخ روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا در همین خصوص به برنامه‌ریزی برای برپایی پنج کانون یادگیری و ترویجی افتخاری کشاورزی در شهرستان تربت‌حیدریه اشاره و بیان کرد: نخستین مورد از این کانونها با محوریت "مدیریت مزرعه" امروز در مزرعه خزاعی بخش جلگه‌ رخ فعال شد.
مهدی شیبانی افزود: کانونهای یادگیری با هدف انتقال تجربه و دانش به مجموعه مشخصی از واحدهای تولیدی در زمینه‎های مختلف کشاورزی مانند زراعت، باغبانی، دام، طیور، شیلات و آبزیان ایجاد می‌شوند.

وی ادامه داد: آن دسته از تولیدکنندگان نمونه بخش کشاورزی در سطح ملی، استانی یا شهرستانی که توان و تمایل انتقال دانش و تجربه حرفه‎ای خود را به دیگر کشاورزان دارند کار تدریس در دوره‌های آموزشی کانونهای یادگیری و ترویجی افتخاری کشاورزی را بر عهده دارند.

مدیر جهاد کشاورزی جلگه رخ گفت: الگوسازی برای سایر بهره‌برداران، استفاده از توان علمی و تجربی آنان به ‌منظور اشاعه نوآوریهای مفید و نیز اطلاع‌رسانی در برنامه‌های ترویجی از دیگر اهداف تشکیل این کانونها هستند.
بخش رخ به مرکزیت رباط سنگ با افزون بر ۲۶ هزار نفر جمعیت در قالب ۵۳ روستا و ۴۷ پارچه آبادی حدود ۲۰ هزار هکتار زراعت آبی و دیم و ۸۰۰ هکتار باغ دارد. 
مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در فاصله ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارند. 

تاکنون اقدامات لازم برای ایجاد ۸۰ کانون یادگیری و ترویجی افتخاری کشاورزی در سطح شهرستانهای استان خراسان رضوی صورت گرفته است. 
ایجاد و تثبیت این کانونها یکی از برنامه‌های عمده در چارچوب "طرح نظام نوین ترویج کشاورزی" است که از سوی وزارت جهاد کشاورزی چند سال پیش بطور آزمایشی در چهار استان آذربایجان شرقی، کرمانشاه، اردبیل و گلستان با محوریت "ساماندهی مراکز خدمات ترویج جهاد کشاورزی، عرصه‌های تولید و استقرار شبکه مدیریت دانش" از سال ۱۳۹۳ آغاز شده و به دیگر استانهای کشور تسری یافته است. 
کشاورزان نمونه و نخبه کشوری که شمار آنها در سطح ایران ۵۰ هزار نفر اعلام شده، در چارچوب فعالیت در کانونهای یادگیری و ترویجی افتخاری کشاورزی تجربه‌های موفق خود را به ۱۵ تا ۲۰ کشاورز انتقال می‌دهند تا از این طریق به همه کشاورزان فعال در سطح کشور انتقال یابد. 

منبع تامین معیشت افزون بر نیمی از جمعیت روستایی خراسان رضوی کشاورزی است. ۳۶۳ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی این استان فعالیت دارند.

حجم تولید سالانه انواع محصولات باغی، زراعی و دامی خراسان رضوی هشت میلیون تن است. سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین در خراسان رضوی زیر کشت ۸۳ نوع محصول می‌رود. ۹۰۰ هزار هکتار از این سطح مربوط به زراعت و ۳۰۰ هزار هکتار آن باغ است.

بخش کشاورزی ۲۸ درصد اشتغال و ۳۰ درصد صادرات غیرنفتی استان خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha