ترامپ خواستار خروج کامل نیروهای آمریکایی در افغانستان تا کریسمس شد

تهران- ایرنا- رییس جمهوری آمریکا در پیامی توییتری نوشت که همه نیروهای آمریکایی باقیمانده در افغانستان باید تا کریسمس به کشورشان بازگردند.

«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا بامداد پنجشنبه در پیامی توییتری نوشت که «شمار کمی» از نیروهای آمریکایی که در افغانستان باقیمانده‌اند، باید تا روز کریسمس (۵ دی‌ماه) به خانه بازگردند.

این اظهارات ترامپ در حالی است که «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید چهارشنبه‌شب اعلام کرد که آمریکا تا اوایل سال آینده میلادی، شمار نیروهای نظامی خود در افغانستان را به ۲ هزار و ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد.

آمریکا در فوریه سال جاری میلادی توافقی را با طالبان امضا کرد که براساس آن تا ماه مه سال ۲۰۲۱ نیروهای خارجی از افغانستان خارج می‌شوند و طالبان نیز متعهد به مذاکره برای آتش ‌بس و تقسیم قدرت با دولت افغانستان می‌شوند.

رییس جمهوری آمریکا که بازگشت نیروهای نظامی این کشور به وطنشان جزو وعده‌های مهم انتخاباتی او بود، پیشتر گفته بود تا نوامبر سال جاری میلادی (مهر-آبان) شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان به ۴ هزار تا ۵ هزار نیرو کاهش می‌یابد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز روز چهارشنبه تاکید کرد: وقتی رییس جمهوری ترامپ به قدرت رسید، بیش از ۱۰ هزار نظامی آمریکایی در افغانستان بودند. امروز این رقم به کمتر از ۵ هزار نفر رسیده و تا اوایل سال آینده (۲۰۲۱) به ۲ هزار و ۵۰۰ کاهش خواهد یافت.

اظهارات مقام کاخ سفید در حالی است که کمتر از یک ماه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مانده و مشخص نیست در صورتی که ترامپ نتواند پیروز این رقابت شود، رییس جمهوری بعدی ایالات متحده چه قدر به این کاهش نیروی وفادار بماند.

اوبرایان افزود: در نهایت خود افغان‌ها برای رسیدن به یک پیمان یا توافق صلح تلاش خواهند کرد. این روند کند و دشوار خواهد بود، اما به عقیده ما گامی ضروری است. نظر ما این است که آمریکایی‌ها باید به خانه بر گردند.

از زمان حمله آمریکا به افغانستان که روز چهارشنبه نوزدهمین سالگرد آن بود، تاکنون حدود ۲ هزار و ۴۰۰ نیروی رسمی ارتش ایالات متحده در این کشور کشته و هزاران تن دیگر زخمی شده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha