۵ مهر ۱۳۹۹، ۶:۴۸
کد خبرنگار: 2443
کد خبر: 84053995
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

سفیرایران در ژنو: انگ زدن به دیگران توهم خود برتر بینی برخی کشورهای غربی است

تهران - ایرنا - سفیر و نماینده دائم ایران در ژنو در پاسخ به اتهامات بی اساس چند کشور اروپایی علیه ایران گفت: انگ زدن به دیگران ادامه ذهنیت استعماری و توهم خود برتر بینی، برخی کشورهای غربی است.

به گزارش ایرنا، «اسماعیل بقایی هامانه» در چهل و پنجمین نشست شورای حقوق بشر در واکنش به بیانیه مشترک‌ گروهی از کشورهای غربی در انتقاد از وضعیت حقوق‌بشر در ایران، گفت: مایه تاسف است که برخی کشورها دیگران را برای رعایت حقوق‌بشر  موعظه می‌کنند، در حالی که جنایات گذشته و حال خود را فراموش کرده و بر این واقعیت که بخش زیادی از  مصیبت‌های دیگران نتیجه سیاست‌های استعماری گذشته و ذهنیت برتری طلبانه آنهاست، سرپوش می‌گذارند.

سفیر ایران با انتقاد از رویکرد کشورهای غربی در قبال مسائل حقوق بشری، چنین سیاستی را تنها باعث تفرقه و تقابل بین کشورها و تنزل حقوق بشر به ابزاری برای اهداف سیاسی ارزیابی کرد و گفت: برخی کشورهای اروپایی، شورای حقوق بشر را تبدیل به عرصه‌ای برای مداخله گری علیه کشورهای در حال توسعه کرده‌اند.

نماینده کشورمان با اشاره به اینکه حاکمیت قانون لازمه حفظ و حرمت حقوق بشر است، اعمال فشار بر دولت های دیگر تحت لوای حقوق بشر برای تغییر نظام حقوقی داخلی و یا دخالت در پرونده های قضایی را غیرقابل قبول دانست.   

بقایی هامانه که در چهل و پنجمین نشست شورای حقوق بشر سخن می‌گفت، بهترین راه برای تحقق اهداف شورا را گفت و گو و همکاری بر اساس اصل بی‌طرفی و پرهیز از انگ‌زدن و کلیشه‌گرایی دانست.

بقایی هامانه در بخش دیگری‌ از سخنان خود نسبت به تداوم نقض گسترده و سیستماتیک ‌حقوق‌بشر فلسطینیان در سرزمین‌های اشغالی هشدار داد و از شورای حقوق بشر خواست مانع از عادی شدن سبعیت و نقض فاحش حقوق بشر توسط ‌رژیمی‌ شود که موجودیتش بر اساس تروریسم و تجاوز بنا گذاشته شده است.

در جریان جلسه روز جمعه شورای حقوق بشر سفیر آلمان به نمایندگی از جمعی از کشورهای عمدتا غربی بیانیه‌ای در انتقاد از وضعیت حقوق بشر  ایران قرائت کرد و خواستار توقف اجرای قصاص شد. این جلسه همچنین صحنه حملات لفظی تند کشورهای غربی علیه چین، روسیه، بلاروس، ونزوئلا و سوریه بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست خارجی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha