۳ مهر ۱۳۹۹، ۱۸:۱۲
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84053150
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

واکنش چین به اتهامات آمریکا؛ خطاهای خودت را اصلاح کن

پکن- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به اتهام مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که چین، ایران، ونزوئلا و برخی دیگر از کشورهای جهان را به نقض حقوق بشر متهم کرده بود گفت: چین هیچ کشوری را به عنوان "معلم حقوق بشر" نمی پذیرد آمریکا نیز بهتر است به جای اتهام زنی به کشورهای دیگر خطاهای حقوق بشری خود را اصلاح کند.

به گزارش ایرنا، «وانگ ون بین» روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در پکن افزود: آمریکا عادت کرده خود را «معلم حقوق بشر» " سایر کشورها بداند و در وضعیت حقوق بشر آنان دخالت کند اما در حقیقت، وضعیت حقوق بشر خود این کشور بسیار بدتر است به طوری که چندی پیش شورای حقوق بشر سازمان ملل با تصویب قطعنامه ای، تبعیض نژادی شدید در آمریکا را محکوم کرد لذا واشنگتن باید به مسائل خود آگاه باشد و پیش از هر چیز آنها را اصلاح کند.

او با یاداوری اینکه کشورش اهمیت زیادی برای «حفاظت از حقوق بشر قائل است و مفهوم حقوق بشر با محوریت مردم را دنبال می کند» اظهار کرد: چین ۸۵۰ میلیون فقیر را با موفقیت از فقر خارج کرده، هدف فقرزدایی در برنامه توسعه پایدار ۲۰۳۰ سازمان ملل را ۱۰ سال زودتر از موعد مقرر محقق کرده و اعتقادات مذهبی شهروندان و حقوق اقلیت های قومی را برای مشارکت در اداره امور کشور مطابق قانون تضمین می کند.

وانگ همچنین در واکنش به مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که از «مقامات ایالتی و محلی ایالات متحده خواسته بود تا از این به بعد در سخنرانی ها و ارتباطات خود با دیپلمات های چینی احتیاط کنند تا تبدیل به بخشی از برنامه های تبلیغاتی و جاسوسی این کشور نشوند»  اظهار داشت که برخی از سیاستمداران آمریکایی از «توهمات ضد چینی» رنج می برند پکن هرگز در امور داخلی ایالات متحده دخالت نکرده و هیچ علاقه ای نیز به این کار ندارد.

وی گفت: پمپئو در اظهارات خود تمام واقعیت ها را نادیده گرفته و همه حرف های او دروغ محض است و چین قاطعانه مخالفت خود را با آن اعلام می کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد: پکن یک بار دیگر از پمپئو و همکارانش می خواهد طرز تفکر جنگ سرد و تعصبات ایدئولوژیک خود را کنار بگذارند و با احترام گذاشتن به واقعیت، از دروغ پردازی در مورد چین دست بردارند و جلوی بر هم خوردن روابط عادی چین و آمریکا را بگیرند.

وانگ همچنین در واکنش به منع ورود دو دانشمند استرالیایی به چین گفت: چین قاطعانه با اقداماتی که در پوشش فعالیت علمی، در جهت انتشار اطلاعات جعلی، سیاه نمایی و حمله به چین و تخریب امنیت ملی باشد، مخالفت می کند.

او اجازه دادن یا ندادن به شهروندان سایر کشورها برای ورود به خاک چین را یکی از حقوق حاکمیتی کشورش اعلام کرد و گفت: چین از ورود شهروندان کشورهای دیگر به خاک خود برای کار، تحصیل و زندگی استقبال می کند چرا که از این طریق می توان وضعیت واقعی چین و سیاست های داخلی و خارجی کشور را به طور عینی به جهان معرفی و به افزایش درک متقابل بین چین و سایر کشورها کمک کرد اما با اقداماتی که به بهانه هر گونه فعالیت علمی، در جهت انتشار اطلاعات جعلی، سیاه نمایی و حمله به چین و تخریب امنیت ملی چین باشد، مخالفت می کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که موضع چین در مورد توسعه روابط با استرالیا همواره روشن است روابط سالم و پایدار بین چین و استرالیا با منطبق با منافع اصلی دو کشور است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha