پكن خروج آمریكا از شورای حقوق بشر را مایه تاسف خواند

پكن - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه چین با اظهار تاسف از خروج آمریكا از شورای حقوق بشر سازمان ملل تاكید كرد چین از فعالیت شورای حقوق بشر حمایت می كند و در چهارچوب «جهان مشترك» از حقوق بشر حفاظت می كند.

به گزارش ایرنا، 'گنگ شوانگ' امروز چهارشنبه در نشست خبری با رسانه های داخلی و خارجی در پكن اظهار كرد چین از تصمیم آمریكا مبنی بر خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل متاسف است.
نماینده دائمی آمریكا در سازمان ملل به همراه وزیر امور خارجه این كشور روز گذشته اعلام كردند آمریكا از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین افزود: شورای حقوق بشر با ماموریت مجمع سازمان ملل تاسیس شده و بستری مهم برای گفت و گو، همكاری و تعاملات طرف ها در زمینه حقوق بشر است و طرف های مختلف به آن بسیار اهمیت می دهند.
او گفت: چین همچنان به اتفاق طرف های مختلف از طریق گفت و گو و همكاری سازنده برای توسعه سالم فعالیت حقوق بشر بین المللی سهم بسزایی خواهد داشت.
پیش‌ از این نیز دبیر كل سازمان ملل متحد و دیده‌بان حقوق بشر، نسبت به خروج آمریكا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ابراز تأسف كرده بودند.
آنتونیو گوترش دبیر كل سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای گفته است: بهتر بود كه واشنگتن در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد باقی می‌ماند اساس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نقش بسیار مهمی در تحكیم حقوق بشر و حمایت از آن در سرتاسر جهان دارد.
دیده‌بان حقوق بشر نیز خروج آمریكا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را بازتاب غم‌انگیز سیاست‌های یك‌بعدی واشنگتن در دفاع از سوءاستفاده‌های رژیم صهیونیستی نامید و آن را تعجب‌آور ندانست.
مایك پمپئو وزیر خارجه و نیكی هیلی نماینده آمریكا در سازمان ملل متحد عصر سه شنبه با قرائت یك بیانیه مطبوعاتی، تصمیم ترامپ را در مورد خروج این كشور از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام كردند.
این مسئولان آمریكایی اذعان كردند كه آمریكا به دلیل مخالفت این شورا با اقدامات اسرائیل (رژیم صهیونیستی) و ضربه زدن به منافع همپیمان این كشور از این شورا خارج می شود.
در این میان «بنیامین نتانیاهو» نخست ‌وزیر رژیم صهیونیستی از تصمیم آمریكا برای خروج از «شورای حقوق بشر» قدردانی كرده و گفته است: اسرائیل از 'دونالد ترامپ' رییس ‌جمهوری، 'مایك پامپئو' وزیر خارجه و 'نیكی هیلی' سفیر آمریكا در سازمان ملل متحد برای تصمیم شجاعانه آنها علیه ریاكاری و دروغ‌های به اصطلاح شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد سپاسگزار است.
آمریكا پیش از این در حمایت از رژیم صهیونیستی، از سازمان «یونسكو» خارج شده بود.
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد 47 عضو دارد و حدود یك سال‌ و نیم از عضویت سه ساله آمریكا در این نهاد می‌گذرد.
تعلیق عضویت و یا خروج كامل آمریكا از این نهاد، تازه‌ترین مورد از خروج این كشور از معاهدات بین‌المللی از جمله توافق اقلیمی پاریس و توافق هسته‌ای با ایران است.
**آساق**1904**