شمار مبتلایان به کرونا در جمهوری آذربایجان از ۳۵ هزار نفر گذشت

باکو –ایرنا - بر اساس آمار رسمی ستاد عملیاتی هیات دولت جمهوری آذربایجان برای مقابله با ویروس کرونا، تاکنون ۳۵ هزار و ۱۰۵ نفر در این کشور به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند.

 به گزارش این ستاد ۳۲ هزار و ۸۴۲ نفر از مجموع مبتلایان به ویروس کرونا در جمهوری آذربایجان درمان و از بیمارستان ترخیص شده و ۵۱۵  نفر جان خود را از دست داده اند و در حال حاضر یک هزار و ۷۴۸ نفر نیز در بیمارستان های تخصصی این کشور در حال درمان هستند.

بر اثر محدودیت های سخت یک ماه اخیر در اغلب شهرهای بزرگ جمهوری آذربایجان، شمار ابتلای به کرونا در این  کشور ۱۰ میلیون نفری کاهش چشم گیری داشته است، این در حالی است که دو ماه پیش و به دنبال رفع برخی محدودیت ها در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان و دیگر مناطق این کشور، تعداد ابتلای به ویروس کرونا در این کشور با سرعت افزایش یافت، بطوریکه در تیر ماه گذشته روزانه نزدیک به ۶۰۰ مورد ابتلای به این ویروس در سراسر جمهوری آذربایجان به ثبت رسیده بود.

هیات دولت جمهوری آذربایجان این وضعیت پیش آمده را بسیار نگران کننده خواند و در یک ماه اخیر ناگزیر به اعمال محمدودیت های سخت قرنطینه ای در باکو و ۱۲ شهر دیگر این کشور شد.

در قالب این محدودیت های سخت، ورود و خروج  از شهرهای بزرگ این کشور بطور کامل ممنوع، متروی باکو پایتخت جمهوری آذربایجان که نصف مجموع مبتلایان به ویروس کرونا در  این شهر به ثبت رسیده، تعطیل و نیز حرکت وسایل نقلیه عمومی در دو روز تعطیلات آخر هفته‌ متوقف شد.

در این مدت همچنین خروج ساکنان این ۱۳ شهر جمهوری آذربایجان از منزل با دریافت مجوز سه ساعته از سامانه الکترونیکی وزارت کشور امکان پذیر بود و به غیر از فروشگاههای مواد غذایی و داروخانه ها همه مراکز تجاری و رستورانها و غذاخوری ها، اماکن ورزشی و تفریحی تعطیل شد.

 هیات دولت جمهوری آذربایجان همزمان با این محدودیت های سخت قرنطینه ای میزان جریمه های نقض مقررات از جمله نزدن ماسک در امکان عمومی را چند برابر افزایش داد.

   در قالب اقدامات پیشگیرانه از شیوع ویروس کرونا در جمهوری آذربایجان، گروه پزشکان و  متخصصان از چند کشور از جمله روسیه، ترکیه، ایتالیا، چین و کوبا برای کمک به کادر درمانی جمهوری آذربایجان به این کشور دعوت شدند.

  هیات دولت جمهوری آذربایجان اخیرابا توجه به کاهش موارد ابتلای روزانه به این  ویروس و نیز افزایش شمار بهبود یافتگان از این بیماری، برخی محدودیت های قرنطینه ای از جمله دریافت مجوز سه ساعته برای خروج از منزل را لغو کرد.

   با تصمیم جدید ستاد عملیاتی هیات دولت جمهوری آذربایجان برای مقابله با کرونا ویروس، فعالیت واحدهای تجاری، خدماتی و تولیدی این کشور پس از ماه‌ها تعطیلی از سرگرفته شد. لغو این محدودیت شامل مراکز تجاری بزرگ نمی‌شود و این مراکز تجاری همچنان تعطیل هستند.

  فعالیت‌های ورزشی و برگزاری مسابقات ورزشی در فضاهای روباز هم از این پس در این کشور بلامانع است؛ با این حال بخاطر احتمال شیوع کرونا برگزاری مراسم دسته جمعی همچون جشن عروسی و مجالس ترحیم و آیین‌های دینی دسته جمعی از جمله مراسم های ماه محرم همچنان ممنوع و فعالیت مراکز آموزشی و فرهنگی جمهوری آذربایجان تعطیل هستند.

  در این  حال نهادهای رسمی مربوطه جمهوری آذربایجان اعلام کردند که در صورت بروز مجدد موارد افزایش ابتلای به ویروس کرونا، محدودیت های سخت قرنطینه ای دوباره اعمال خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =