۱۷ مرداد ۱۳۹۹، ۱۶:۴۳
کد خبر: 83899678
T T
۵ نفر

برچسب‌ها

شتاب چرخ توسعه در پتروشیمی تبریز

۱۷ مرداد ۱۳۹۹، ۱۶:۴۳
کد خبر: 83899678
شتاب چرخ توسعه در پتروشیمی تبریز
ک

تبریز- ایرنا- مجتمع پتروشیمی تبریز در جنوب غرب این کلان شهر از جمله بخش های زیرساختی آذربایجان شرقی محسوب می شود که چرخ توسعه آن در دولت تدبیر و امید شتاب گرفته است.

به گزارش ایرنا، مجتمع پتروشیمی تبریز در سایه طرح های توسعه ای اجرا شده یا در دست اجرای آن، موفق شده است علاوه بر نقش آفرینی در تامین نیاز داخلی در عرصه صادرات نیز  گام های مهمی بر دارد.

بنا بر آمار منتشر شده، پتروشیمی تبریز سال گذشته حدود ۹۰۰ هرار تن انواع محصول تولید کرد که ۵۰ درصد آن برای تامین نیاز داخل به فروش رفت و بقیه به ۳۶ کشور جهان صادر شد.

مجتمع پتروشیمی تبریز از معدود شرکت های پتروشیمی ایران است که با صادرات گسترده بازار ثابتی در اروپا پیدا کرده و تولیدکننده انحصاری انواع پلاستیک خام شامل پلی اتیلن، پلی استایرن ها و "ای.بی.اس" است.

اجرای طرح های توسعه ای، نحوه تامین خوراک و میزان تولیدات پتروشیمی تبریز پیشرفت مناسبی داشته و بعد از پتروشیمی اراک متنوع ترین تولیدات را دارد.

تلاش برای اجرا و تکمیل طرح های توسعه ای پتروشیمی تبریز در دولت تدبیر و امید، موجب شده که مدیریت این مجتمع از برنامه ریزی برای افزایش میزان تولیدات آن به یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن در سال سخن بگوید.

مجتمع پتروشیمی تبریز کجاست؟

مجتمع پتروشیمی تبریز، بزرگترین شرکت تولیدی شمال غرب کشور از نظر حجم کسب و کار و تولید کننده انحصاری انواع پلاستیک های خام شامل پلی اتیلن، پلی استایرن ها و "ای.بی.اس" است.

در حال حاضر میزان درخواست مشتریان خارجی فراورده های پتروشیمی تبریز به ویژه کشورهای اروپایی بیش از ۳ برابر کل محصولات تولیدی این مجتمع بزرگ تولیدی کشور است.

طرح مجتمع پتروشیمی تبریز در قانون بودجه سال ۱۳۶۶ کل کشور تصویب شد و کلیات طرح در بهمن ماه ۱۳۶۷ به تائید هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی رسید، فعالیت های طراحی و مهندسی در نیمه دوم سال ۱۳۶۸ و عملیات نصب در سال ۱۳۷۱ آغاز شد.
شرکت پتروشیمی تبریز در زمینی به مساحت ۳۹۱ هکتار در جوار غربی پالایشگاه تبریز واقع شده است.

آیین افتتاح طرح اتصال پتروشیمی تبریز به خط اتیلن غرب توسط رییس دفتر رییس جمهوری

افتتاح طرح اتصال پتروشیمی تبریز به خط اتیلن غرب پس از ۲۷ سال معطلی

طرح اتصال پتروشیمی تبریز به خط اتیلن غرب در میاندوآب از جمله ضرورت های توسعه ای این مجتمع بود که پس از سال ها بلاتکلیفی، بهمن ماه پارسال با حضور رییس دفتر رییس جمهوری افتتاح شد.

 راه اندازی این طرح به دلیل تسهیل در دسترسی به خوراک موجب فازهای توسعه مجتمع پتروشیمی تبریز شد و با افتتاح آن، امکان افزایش ظرفیت تولید این مجتمع از ۴۴۰ هزار تن هدف گذاری شده به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن میسر شد.

این طرح از پتروشیمی میاندوآب تا پتروشیمی تبریز در ۱۶۵ کیلومتر اجرا شده و دارای ۸ ایستگاه است. 

ظرفیت طرح انتقال خط اتیلن غرب به مجتمع پتروشیمی تبریز در شرایط عادی ۱۰ تن در ساعت بوده و ظرفیت آن در سال ۱۴۰۱ به ۴۰ تن در ساعت افزایش می یابد.

هزینه اجرای این طرح حدود ۱۴۶ میلیارد تومان بوده است که با قیمت امروز به بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان می رسد.

قرار بود طرح اتصال مجتمع پتروشیمی تبریز به خط اتیلن غرب در میاندوآب از سال ۸۱ در ۱۳ شرکت عملیاتی شود، اما در نهایت پس از چندین بار رد شدن، در فروردین ۱۳۹۴ با شروطی به تصویب رسید، اما بنا به عدم تأیید تعهدات وزارت نفت و «ام پی سی» و ضعف پیمانکاری در تأمین لوله و تعهدات اجرایی، عملیاتی نشد؛ بالأخره از تیرماه ۱۳۹۵ مراحل اجرایی آن مجدداً پیگیری و با همت و همکاری وزارت نفت و استانداری آذربایجان شرقی، اجرای این طرح به تصویب رسید و از بیست و یکم دی ماه ۱۳۹۶ در سه فاز عملیاتی شد.

وجود بسترهای لازم منابع انسانی برای بهره وری سرمایه و انرژی، ارزش افزوده بالا و توسعه سرمایه گذاری، تأثیر مثبت و توسعه سرمایه گذاری، تأثیر مثبت و تعیین کننده در عملکرد مالی شرکت، صرفه اقتصادی ناشی از تفاوت نرخ اتیلن تولیدی در مجتمع با اتیلن دریافتی از خط لوله از جمله نقاط قوت این طرح است.

تصویری از مخزن چهارم نفتای پتروشیمی تبریز به هنگام افتتاح آن در زمستان ۱۳۹۸

افتتاح مخزن چهارم ذخیره نفتا 

طراحی و ساخت «مخزن چهارم ذخیره نفتا و نصب سیستم کنترل و تعویض سیل‌های مخازن» از دیگر طرح های توسعه ای مهم مجتمع پتروشیمی تبریز است که به همت دولت یازدهم سال گذشته به بهره برداری رسید.

عملیات اجرایی طرح «مخزن چهارم ذخیره نفتا و نصب سیستم کنترل و تعویض سیل‌های مخازن» از فروردین سال ۱۳۹۷ آغاز شد و در مدت زمان ۲۳ ماه تکمیل شد.

برای اجرای این طرح  حدود ۲۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

مخزن چهارم ذخیره نفتا با ظرفیت ۱۶ هزار مترمکعب، قطر ۴۰ متر، ارتفاع مخزن ۱۵ متر، وزن ۵۰۰ تن و کاربرد آن افزایش ظرفیت ذخیره سازی خوراک نفتا برای پتروشیمی هاست.

آیین امضای توافقنامه ارایه دانش فنی تولید پلی اتیلن سنگین به پتروشیمی تبریز

طرح ۲۵۰ میلیون دلاری تولید پلیمر با دانش بومی در تبریز ۲ مهر ۱۳۹۸

موافقت‌نامه طرح ساخت واحد تولید پلی‌اتیلن سنگین با دانش و فناوری بومی به ارزش ۲۵۰ میلیون دلار پاییز پارسال در مجتمع پتروشیمی تبریز امضا شد. 

بر اساس موافقت نامه امضا شده، ساخت واحد تولید پلی اتیلن سنگین در مجتمع پتروشیمی تبریز سه سال طول خواهد کشید و پس از آن تولید محصول - پلی اتیلن سنگین - آغاز خواهد شد. 

امضای قرارداد ساخت واحد تولید پلی اتین سنگین پتروشیمی تبریز با شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی به عنوان یک طرح بنیادین در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست روی داد.

با بهره برداری از این واحد سالانه ۳۱۰ هزار تن پلی اتیلن سنگین در پتروشیمی تبریز تولید و ظرفیت تولید این مجتمع ۲ برار خواهد شد. 

 طرح در زمان اجرای آن برای چهار هزار نفر نیروی انسانی اشتغالزایی دارد و پس از آغاز به تولید نیز ۳۰۰ نفر به طور مستقیم و بیش از سه هزار نفر به طور غیرمستقیم از فرصت اشتغالزایی آن بهره مند خواهند شد. 

با بهره برداری از این واحد، با نرخ امروز، سالانه ۳۵۰ میلیون دلار ارز از محل صادرات محصولات آن وارد کشور خواهد شد. 

همچنین در مراحل ساخت این واحد، به دلیل فعال شدن کارخانجات و واحدهای صنعتی مرتبط برای تامین اقلام و مصالح مورد نیاز طرح، از خروج ۲۵۰ میلیون دلار از کشور نیز جلوگیری خواهد شد. 

با ساخت واحد تولید پلی اتیلن سنگین مجتمع پتروشیمی تبریز در سه سال آینده، همه کارگاه ها و کارخانجات تولیدکننده اقلام مورد نیاز از قبیل پمپ، ولو، کابل و تجهیزات برقی در آذربایجان شرقی و دیگر مناطق کشور درگیر اجرای آن خواهند شد و سفارش ساخت خواهند گرفت. 

مجتمع پتروشیمی تبریز نخستین واحد پتروشیمی کشور است که واحد تولید پلی اتیلن سنگین در آن با دانش بومی، طراحی و اجرا می شود. 

عملیات ساختمانی این طرح راهبردی هم اکنون ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

آغاز به کار نخستین گمرک پتروشیمی کشور در تبریز

پارسال همچنین با همکاری گمرک تبریز و مجتمع پتروشیمی تبریز، نخستین مرکز گمرک پتروشیمی کشور در این شهر آغاز بکار کرد.

با استقرار این مرکز گمرکی روزانه افزون بر یک هزار و ۳۵۰ تن مواد پلیمری تولیدی پتروشیمی تبریز توسط ۶۰ کامیون بطور مستقیم از این مجتمع به خارج از کشور صادر می شود.

با راه اندازی گمرک پتروشیمی تبریز همچنین از تردد کامیون ها و کشنده های سنگین در داخل شهر تبریز برای مراجعه به گمرک و انجام تشریفات گمرکی جلوگیری می شود؛ این امر باعث کاهش بارترافیکی و بهبود روان سازی ترافیک در ناحیه غرب تبریز شده و از سفرهای درون شهری غیر ضروری در این خصوص نیز کاهش می یابد.

عنوان

افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی تبریز به یک میلیون و هشتصد هزار تن 

مدیرعامل شرکت پتروشیمی تبریز به ایرنا گفت: با اجرا و تکمیل طرح های توسعه ای،  قرار است ظرفیت تولید این مجتمع در سه چهار سال آینده به یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن افزایش یابد.

سیاوش درفشی افزود: اتصال پتروشیمی تبریز به خط اتیلن غرب یکی از طرح های مهم به بهره برداری رسیده است که در افزایش ظرفیت تولید با ایجاد طرح های توسعه ای، افزایش تنوع محصولات برای رقابت در بازارهای مصرف، ایجاد ارزش افزوده با بهبود فرآیندهای تولیدی و سود آوری تأثیر به سزائی دارد.

وی ادامه داد: اجرای خط لوله اتیلن از میاندوآب تا تبریز سبب ایجاد ارزش افزوده برای محصولات و بهره برداری کامل از ظرفیت تولیدی شرکت خواهد بود.
مدیرعامل مجتمع پتروشیمی تبریز افزود: با توجه به بهره‌برداری از این طرح و ایجاد واحدهای توسعه‌ای و جدید اتیل بنزن، استایرن منومر، استایرن و پنتان ۲، ظرفیت تولید مجتمع پتروشیمی تبریز در پایان امسال به بیش از ۱٫۱ میلیون تن در سال خواهد رسید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha