۱۲ مرداد ۱۳۹۹، ۱۲:۲۳
کد خبر: 83893486
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

تسریع در رسیدگی‌های قضایی اولویت دادگستری استان تهران

تهران - ایرنا - رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: اطاله دادرسی را جدی بگیریم و با تلاش جمعی زمان رسیدگی پرونده‌ها را کاهش دهیم؛ تسریع در رسیدگی قضایی اولویت دادگستری استان تهران است و همکاران به این مساله توجه جدی داشته باشند.

به  گزارش روز یکشنبه ایرنا از دادگستری استان تهران، محمدجواد حشمتی در مراسم تکریم و معارفه روسای سابق و جدید مجتمع قضایی شهید بهشتی با بیان اینکه نظام ما حضور قدرتمندانه‌ای در سراسر دنیا دارد که این حضور را برخی کشورهای استکباری برنمی‌تابند و ما را تحریم می‌کنند، افزود: راه شهید سلیمانی یعنی راه مقاومت، همواره ادامه دارد و اگر امروز به شرایطی رسیدیم که پایگاه‌های آمریکایی را موشک باران می‌کنیم، ماحصل انقلاب اسلامی و ایستادگی است.

وی ادامه داد: با وجود تحریم‌ها، انقلاب ما همچنان در مسیر حرکت و پویایی قرار دارد و ما هم باید تلاش کنیم در این خط مهم، قدم های خوبی برای مردم برداریم.

وی خطاب به کارکنان مجتمع قضایی شهید بهشتی اظهارداشت: تکریم و احترام مراجعان باید سرلوحه کار ما باشد و وظیفه داریم به اخلاق توجه کنیم زیرا رعایت اخلاق در سیره پیامبر گرامی ما است.

حشمتی اضافه کرد: در رسیدگی‌های قضایی نباید در برخورد با اصحاب دعوی تبعیض قائل شویم و نگاهمان باید به طرفین پرونده یکی باشد. از سویی دیگر باید به تحول در رسیدگی‌های قضایی توجه کنیم و نگاه ما به ایجاد انگیزه در میان همکاران قضایی جدی باشد.

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: اکنون وضعیت دادگستری تهران مطلوب است زیرا از نظر کمی سرمایه های انسانی و اجتماعی خوبی دارد همچنین مجتمع قضایی شهید بهشتی یک مجتمع توانمند و کارآمد و زبانزد در کشور است که پرونده‌های حقوقی مهمی در آن پیگیری می‌شود که نمونه خوب استفاده بهینه از سرمایه‌های انسانی متخصص است.

وی یکی از مشکلات قدیمی قوه قضاییه را اطاله دادرسی دانست و گفت: در دادگستری استان تهران برای رفع این موضوع تلاش‌های خوبی انجام شده و ادامه دارد.

حشمتی افزود: سال گذشته از مجموع پرونده‌های پیگیری شده، بیش از ۱۱۲ تا ١١٣ هزار پرونده مربوط به استان تهران بود که کار بسیار بزرگ و ارزشمندی است.

رئیس کل دادگستری استان تهران اظهارداشت: کار بزرگی که انجام شد کاهش مجازات بود که تاثیر خوبی در کاهش پرونده‌های در این خصوص داشت و البته همچنان ادامه دارد؛ در بحث کاهش جمعیت کیفری تهران هم موفق بوده ایم و سال گذشته هم در این زمینه نتیجه خوبی گرفتیم.

وی تاکید کرد: تسلط قاضی در صدور رأی حرف اول و آخر را می‌زند که از ضرر و زیان مردم و مورد سو استفاده قرار گرفتن از سوی برخی وکلا، پیشگیری خواهد کرد.

وجود بیش از ۱۳ هزار پرونده در مجتمع قضایی شهید بهشتی تهران
بنا بر این گزارش، در ابتدای جلسه نیز جعفری رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران، گفت: در این مجتمع که به صورت تخصصی به پرونده‌های حقوقی رسیدگی می‌شود، اکنون ۱۳ هزار و ۲۸۰ پرونده وجود دارد.

همچنین دانش آرا سرپرست سابق مجتمع قضایی شهید بهشتی با اشاره به دوران هشت ساله خدمت  خود اظهارداشت: پرونده‌های سنگینی در این مجتمع تا امروز پیگیری شده که بسیار خطیر بوده است.

وی گفت: رأیی که به عدالت و بر مبنای عدل صادر می‌شود، زندگی یک خانواده حتی جامعه را متحول می‌کند و از همکاران قضایی می خواهم به تلاش خالصانه خود در مسیر پیگیری مطالبات مردم ادامه دهند.

در ادامه، حسینی سرپرست جدید این مجتمع اظهارداشت: امیدوارم بتوانم خدمات قضایی را با توان بیشتری ادامه دهم و بی شک از تجربیات عزیزان نیز استفاده خواهم کرد.

در پایان جلسه، مراسم تکریم و معارفه دانش آرا و سید افضل حسینی سرپرستان سابق و جدید مجتمع قضایی شهید بهشتی با حضور محمدجواد حشمتی رئیس کل دادگستری استان تهران، یحیی جعفری رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران و دیگر مقامات قضایی دادگستری تهران برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha