اعلام برگزیدگان رویداد ملی ایده‌آزاد کانون پرورش فکری

تهران- ایرنا- اعلام برگزیدگان سومین رویداد ملی ایده‌آزاد کانون پرورش فکری فکری کودکان و نوجوانان، معرفی عباس جهانگیریان به عنوان دبیر انجمن‌ نویسندگان نوجوان و انتشار چاپ چهارم رمان «شکارچی کوسه‌ی کر» اخبار امروز (دوشنبه، ششم مرداد) کانون است.

به گزارش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آثار ۳۰ ایده‌پرداز یا گروه ایده‌پردازی، در مرحله نهایی از سوی داوران متخصص انتخاب شد تا اسناد لازم برای ارائه این ایده‌ها به سرمایه‌گذاران و صنعت‌گران ارائه شود. این آثار از بین ۱۶۰ اثر رسیده به دبیرخانه رویداد در دومرحله برگزیده شد و ملاک انتخاب آن توان دبیرخانه ایده‌آزاد برای ایجاد امکان جذب حامی صنعتی و مالی است و این انتخاب به این معنی نیست که ایده‌هایی که به این مرحله راه پیدا نکرده‌اند از نظر کیفیت در سطح پایین‌تری قرار داشته‌اند.

بر همین اساس در حالی که آمار کلی آثار رسیده نشانگر افزایش ۳۰ درصدی ارائه ایده به دبیرخانه نسبت به دوره پیشین بود، گروه مربیان متخصص در مراحل مختلف، ایده‌هایی را انتخاب کردند که بیشترین توان برای ارائه به بازار و صنعت اسباب‌بازی ایران را داشته‌ باشند. در مرحله نخست از این میان در مجموع ۸۴ ایده شامل ۵۱ ایده ساخت بازی رومیزی و ۳۳ ایده ساخت اسباب‌بازی انتخاب و زیر نظر مربیان متخصص (منتورها) پرورش داده و تکمیل شد.

در این میان اداره‌کل سرگرمی‌های سازنده کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و دبیرخانه ایده‌آزاد، با استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی و برگزاری نشست‌های حضوری یا آنلاین، تمامی توان و شناخت و تجربه‌های خود از بازار اسباب‌بازی ایران برای پیگیری و پرورش ایده‌ها و بالابردن احتمال و شانس جذب حمایت از طریق بازار سرمایه و صنعت اسباب‌بازی را در سال «جهش تولید» به‌کار خواهد گرفت.

در همین حال مربیان متخصص رویداد در بخشی جداگانه، ۹ ایده دیگر را که هسته مناسبی برای پرورش و بالندگی در آینده نزدیک را داشتند و با صرف زمان بیشتر به بالندگی و پختگی لازم جهت ارائه به بازار خواهند رسید، معرفی  و آن‌ها  شایسته تقدیر عنوان کرده‌اند.

تعدادی از ایده‌های این بخش به کودکان و نوجوانان اختصاص دارد اگرچه یکی از آثار بخش برگزیدگان اصلی نیز اثر همین بچه‌هاست، کودکانی که امسال ۲۵ درصد از ایده‌های ارسال شده به رویداد متعلق به آن‌ها بود. سال گذشته و در دومین دوره این رویداد نیز ۲۰ اثر در مجموع به مرحله نهایی راه پیدا کرد که تاکنون ۵ ایده به مرحله تولید رسیده و از سوی کانون و دیگر تولیدکنندگان به بازار عرضه شده و چند اثر دیگر نیز در مراحل تولید قرار گرفته است.

بر همین اساس اختصاص بیش از نیمی از آثار رسیده به دبیرخانه سومین رویداد ملی ایده‌آزاد اسباب‌بازی ایران به گروه بازی‌های رومیزی نشان‌دهنده رشد و محبوبیت این دسته از سرگرمی‌ها بین مخاطبان و طراحان است و توجه به این نکته در تدوین چشم‌انداز طراحی و تولید سرگرمی‌ها قابل تأمل است.

در همین حال با توجه به شیوع بیماری کرونا قرار است آیین پایانی رویداد به احتمال زیاد در تاریخی که در آینده اعلام خواهد شد، به‌صورت مجازی برگزار شود و ایده‌پردازان نیز فیلم‌های معرفی اثر خود را به این آیین ارسال کنند تا به صورت آفلاین برای علاقه‌مندان نمایش داده شود.

اسامی برگزیده‌ها را اینجا ببینید.

انتصاب دبیر انجمن‌ نویسندگان نوجوان کانون پرورش فکری

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با صدور حکمی عباس جهانگیریان را به عنوان دبیر انجمن‌ نویسندگان نوجوان کانون منصوب کرد. محمدرضا زمردیان بر اساس تجربه‌ها، توانمندی‌ها و سوابق عباس جهانگیریان و بنا بر پیشنهاد مدیر آفرینش‌های ادبی و هنری کانون، این حکم را صادر کرده است.

معاون فرهنگی کانون در این حکم با تاکید بر این‌که یکی از اهداف مهم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان توجه و تمرکز بر شناسایی استعدادهای فرهنگی، هنری و ادبی و ایجاد بستر مناسب برای رشد و پرورش فکری و تخصصی آن‌هاست از همین رو انجمن‌های تخصصی کانون به منظور تحقق این هدف مهم تشکیل و تاسیس شده‌اند.

او اظهار امیدواری کرده است دبیر انجمن نویسندگان نوجوان با استفاده از دانش و تجربیات گذشته‌ خود، بهره‌گیری از خرد جمعی و توانایی متخصصان کانون و شورای سیاست‌گذاری انجمن در راستای وظایف محوله و تربیت نسل جدیدی از هنرمندان متعهد، ارزشی و اخلاق‌مدار موفق و موید باشد.

زمردیان از دبیر انجمن نویسندگان نوجوان کانون خواسته نسبت به برنامه‌ریزی محتوایی برای رشد و ارتقای توانمندی مربیان کانون، شناسایی و جذب اعضای نوجوان مستعد از سوی انجمن در سراسر کشور، ایجاد زمینه مناسب برای آموزش و پرورش نویسندگان نوجوان و هدایت آن‌ها در مسیر تولید آثار فاخر، فراهم کردن زمینه ارتباط مربیان و اعضا با چهره‌های شاخص داستان کشور و تبادل تجربیات و دانش، برنامه‌ریزی مناسب برای سیر مطالعاتی مربیان و اعضا انجمن‌ها و معرفی چهره‌های شاخص ‌انجمن‌های کشور به جامعه ادبیات و داستان کشور قدم بردارد و تلاش کند تا انجمن نویسندگان نوجوان فضایی امیدآفرین، خلاق و نوآور در حوزه ادبیات و داستان کشور داشته باشد.

عباس جهانگیریان نویسنده کتاب کودک و نوجوان، نمایش‌نامه‌نویس، فیلم‌نامه‌نویس و پژوهش‌گر است. پیش از این، «انجمن نویسندگان نوجوان» در قالب «انجمن ادبی» کانون پرورش فکری فعالیت می‌کرد.

انتشار چاپ چهارم رمان پرخواننده شکارچی کوسه‌ی کر

رمان شکارچی کوسه‌ی کر اثر زنده‌یاد عباس عبدی برای چهارمین بار از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بازنشر شد. این رمان از مجموعه «رمان نوجوان امروز» ماجرای نوجوانی را که به همراه پدر و پدربزرگ خود برای صید به دریا می‌رود، بیان می‌کند.

اسماعیل نوجوان این داستان که با خانواده‌اش در جزیره قشم زندگی می‌کند، یک شب با پدر و پدربزرگ به شکار کوسه کر یا وال‌کوسه که بزرگ‌ترین کوسه و بزرگ‌ترین ماهی دنیاست، می‌روند تا بتوانند از روغن آن برای ساخت لنج استفاده کنند. اما طی حادثه‌ای قایق آن‌ها در هم می‌شکند و...

بر اساس این خبر، سه رمان دیگر زنده‌یاد عباس عبدی با عنوان‌های روز نهنگ، هنگام لاک‌پشت‌ها، و شناگر نیز از مجموعه رمان نوجوان امروز از سوی انتشارات کانون منتشر شده است.

شکارچی کوسه‌ی کر برای اولین بار در سال ۱۳۹۲ منتشر شد و اکنون در چهارمین مرحله چاپ با شمارگان ۲هزار و ۵۰۰ نسخه برای نوجوانان ۱۵+ سال بازنشر شده است. پیش‌تر نیز از این رمان ۱۷هزار و ۵۰۰ نسخه به چاپ رسیده است.

این رمان ۱۴۴ صفحه‌ای جایزه دومین جشنواره کتاب سال قشم را نیز در کارنامه خود ثبت کرده است. علاقه‌مندان می‌توانند رمان شکارچی کوسه‌ی کر را از تمام فروشگاه‌های محصولات فرهنگی و فروشگاه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تهیه کنند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha