بازگشت ۲۷ میلیارد دلار ارز صادرات موجب تعادل اقتصادی می‌شود

همدان- ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اقدامات دولت در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات و تسهیل روابط بانکی با کشورهای همسایه گفت: بازگشت ۲۷ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات تعادل و آرامش را به بازار اقتصادی بر می‌گرداند.

یزدان سیف شامگاه چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طبق آمارهای موجود صادرکنندگان باید ۲۷ میلیارد دلار ارز را به کشور بازگردانند که تاکنون مقادیر قابل توجهی از این میزان به چرخه اقتصادی بازگشت. 

وی با قدردانی از همکاری صادرکنندگان در این راستا افزود: فعالان اقتصادی کشور تعامل خوبی با دولت داشتند و امیدواریم این روند تداوم داشته باشد. 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مشکلات عدیده دولت برای تامین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی خاطرنشان کرد: بی تردید بازگشت ارز حاصل از صادرات می‌تواند بازار را متعادل کرده و نرخ نزولی دلار نیز ادامه می‌یابد. 

سیف گفت: دولت با وجود کم و کسری‌های بسیار توانسته ارز مورد نیاز اقلام اساسی را تامین کرده و مردم نگرانی نداشته باشند. 

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی تاکید کرد: هم اکنون کشور از لحاظ ذخایر استراتژیک در بهترین شرایط قرار دارد و ذخیره سازی انواع کالاهای اساسی بیشتر از سالهای قبل صورت گرفته‌است.

وی با اشاره به مذاکرات دیپلماسی دولتمردان با چند کشور همسایه افزود: این کار ارزنده مسیر واردات ارز و ارتباطات بانکی بین کشورمان و کشورهای همسایه را هموار کرده که بی‌تردید در آرامش بازار ارز بسیار اثرگذار است. 

به گفته سیف سوءاستفاده برخی در حوزه ارز موجب برهم خوردن نظم و آرامش اقتصادی شد که با اقدامات سازنده دولت شاهد سیر نزولی نرخ ارز و حاکم شدن آرامش در بازار فولاد، پتروشیمی و سایر بازارها خواهیم بود. 

مطابق با مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی و تصمیم کمیسیون تعیین نحوه برگشت ارز، صادرکنندگان می‌بایست تا پایان تیرماه سال ۱۳۹۹ نسبت به ایفای تعهدات ارزی صادراتی سال ۱۳۹۸ خود اقدام کنند. 
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha