واردات روغن در جهت حمایت از تولید داخل ۱۵ درصد کاهش یافت

همدان- ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برنامه‌ریزی و حمایت دولت در راستای ترویج و توسعه کشت دانه‌های روغنی گفـت: کاهش ۱۵ درصدی واردات روغن به کشور حاصل این اقدامات است.

یزدان سیف روز پنجشنبه در بازدید از کارخانه روغن کشی خزل نهاوند اظهار داشت: کاشت دانه‌های روغنی به ویژه کلزا به دلیل مصرف آب کمتر و تناوب کشت از سال ۱۳۹۳ در اولویت قرار گرفت و پیش بینی می کنیم امسال ۴۰۰ هزار تن انواع دانه روغنی در سراسر کشور تولید شود.

وی اضافه کرد: توسعه و ترویج کشت دانه روغنی، جایگزینی با محصولات پر آب بر و تقویت صنایع روغن کشی از اقدامات ارزنده ای است که در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در سالهای قبل نیاز ایران به روغن از کشورهای دیگر تامین می شد که در سالجاری این میزان ۱۵ درصد کاهش یافته است. 

سیف به دستاوردهای دولت در ذخیره سازی اقلام اساسی اشاره کرد و گفت: این کالاها چندین برابر نیاز مردم در انبارها ذخیره شده است و نگرانی برای تامین و توزیع این محصولات وجود ندارد. 

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی افزود: از اسفند سال ۹۶ تشویق به خرید کالاهای اساسی وجود داشت اما با گذشت بیش از ۲ سال نه تنها قحطی ندیدیم بلکه تجربه فراوانی را در دوران کرونا کسب کردیم که در دنیا کم نظیر بود.

وی خاطرنشان کرد: زحمات بسیاری در این راستا کشیده شده است که در شرایط تحریم و کرونا باید به مردم اطلاع رسانی شود.

سیف با بیان اینکه بسیاری از کالاها با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی با مشقت فراوان به کشور وارد می شود گفت: این کالاها باید با نظارت کامل مسوولان استانها به دست مصرف کنندگان واقعی برسد و از مسیر اصلی منحرف نشود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآوری کرد: دولت  سالانه ۲۲ هزار میلیارد تومان یارانه آرد و نان پرداخت می کند تا نان ارزان در دسترس همه مردم قرار بگیرد.  

در این بازدید آزمایش اولیه مرکز ذخیره سازی روغن خام در شهرستان نهاوند انجام شد و این انبار تا شهریور به جمع مخازن روغن کشور اضافه می شود.

سیف روز گذشته در جلسه ستاد تنظیم بازار استان همدان شرکت کرد و ضمن اعلام دستاوردهای دولت در زمینه خرید تضمینی گندم، تامین کالاهای اساسی، چالش های فراروی بخش های مختلف بازار را بررسی کرد.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =