۱ مرداد ۱۳۹۹، ۱۶:۱۴
کد خبرنگار: 1573
کد خبر: 83865933
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

سلام ایران به نسل پنجم اینترنت

تهران – ایرنا - اولین شبکه نسل پنجم ارتباطی ایران توسط وزارت ارتباطات و به‌صورت پایلوت در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات راه‌اندازی شد.

زمانی که بحث راه‌اندازی پایلوت ۵G از سوی وزیر ارتباطات مطرح شد، خیلی‌ها به این نکته انتقاد کردند که در این وضعیت اقتصادی چرا باید برای چنین چیزی هزینه کرد؟

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات در خصوص ضرورت همراه شدن با این فناوری به ایرنا گفت: بین فعال بودن و منفعل بودن در مواجهه با تکنولوژی یک انتخاب داریم. انتخاب طبیعی و منطقی این است که فعال باشیم و دارای برنامه. وزارت ارتباطات نیز با همین دیدگاه جلو رفته است.

«ستار هاشمی» افزود: در دو- سه سال گذشته برای دستیابی و اجرای این تکنولوژی برنامه‌ریزی کردیم و برنامه‌های مدون را در دستور کار مطالعاتی خود قرار دادیم. وزارت ارتباطات به تکنولوژی نسل پنجم کاملاً با یک نگاه هدفمند و در زمان مناسب ورود کرده است چراکه اگر در مقطعی که نقطه عطف این تکنولوژی است به آن ورود نکنیم، فناوری ما را غافلگیر می‌کند.

معاون وزیر ارتباطات افزود: به بار نشستن این پروژه در راستای ایجاد آمادگی برای جذب تکنولوژی است. اگر صحبت از خودروی خودران و هوشمند می‌کنیم، اگر صحبت از جراحی از دور می‌کنیم، اگر ربات‌های هوشمند توجه‌مان را جلب می‌کنند، برای دستیابی به آن باید بستر مناسب را ایجاد کنیم.

هاشمی گفت: درنتیجه مطالعات انجام‌شده در خصوص نسل پنجم ارتباطات وزارت ارتباطات به این نتیجه رسید که استفاده از ظرفیت‌های فناورانه در هر مقطع جزو شروط اصلی پیشرفت در حوزه فناوری است. ضمن این‌که وزارت ارتباطات تکلیف دارد تا ده درصد از ترافیک شبکه ملی اطلاعات را بر بستر تکنولوژی‌های نوین ارائه کند.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات در خصوص گوشی‌هایی که برای استفاده از نسل پنجم ارتباطات مناسب هستند، افزود: در حال حاضر گوشی‌هایی که امکان پشتیبانی از نسل پنجم ارتباطات را داشته باشند محدود است اما به این معنی نیست که ضرورتاً این گوشی‌ها گران‌قیمت هستند. بلکه در دسته گوشی‌هایی باقیمت نرمال در بازار می‌توان شرایط استفاده از این تکنولوژی را فراهم کرد. البته نسل پنجم ارتباطات به‌صورت پایلوت اجراشده است تا امکان ارزیابی میدانی بسیاری از عوامل مختلف و مرتبط فراهم و به تبع آن فرصت رسیدگی به مشکلات ایجاد شود. کمبود گوشی و تهیه مودمی که برای اتصال به آن نیاز است، ازجمله موارد مهمی است که در گام‌های بعدی به آن رسیدگی خواهیم کرد.

هاشمی بابیان این‌که پیاده‌سازی کامل نسل پنجم ارتباطات حساب‌شده و به‌صورت مرحله‌ای پیش خواهد رفت، گفت: مرحله اول این تکنولوژی به‌صورت پایلوت در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات راه‌اندازی شده است و پس از طرح پایلوت، پنج نقطه از شهر تهران با مشارکت اپراتورهای همراه اول و ایرانسل به نسل پنجم ارتباطات مجهز خواهد شد. ادامه این روند تا تجهیز کامل کشور در دستور کار اپراتورها قرارگرفته است.

او در خصوص تعامل اپراتورها در این طرح گفت: اپراتور ایرانسل نقش مشارکتی بسیار فعال در راه‌اندازی سایت مرتبط با اجرایی شدن طرح پایلوت نسل پنجم ارتباطات داشت. برای تست کردن این فناوری در کشور تعاملات ما محدود به یک وندور خاص نبود و با آزمایشگاه‌های تحقیقاتی زیادی تعامل کردیم و درنهایت به جمع‌بندی رسیدیم.

هاشمی اشاره کرد: فرآیند مطالعاتی ۵G را از دو سال قبل آغاز کردیم و از صاحب‌نظران و خبرگان این حوزه دعوت کردیم که برای تبادل‌نظر در خصوص پروژه به ما بپیوندند. درنهایت بر اساس مطالعاتی که در سطح دنیا داشتیم نقشه راه را طراحی و تدوین کردیم.

وی افزود: متناسب با آن نظرات نقشه راه و تقسیم مسوولیت‌هایی که در نظر داشتیم، اجرای نسل شبکه پنجم در ایران در دستور کار قرار گرفت و همان‌طور که رئیس‌جمهوری محترم اعلام کردند، اکنون شاهد راه‌اندازی اولین شبکه نسل پنجم ارتباطات در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات هستیم.

معاون وزیر ارتباطات افزود: نسل پنجم شبکه ارتباطات، صرفاً یک زیرساخت ارتباطی نیست.  فناوری ۵G بسترساز زیست‌بوم داخلی برای اقتصاد است که می‌تواند محرک اصلی پیشرفت اقتصاد دیجیتال باشد. زیست‌بومی که کاربردهای فراوان دارد.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات اضافه کرد: یکی از کاربردهای مهم نسل پنجم ارتباطات بحث جراحی از راه دور است که پس از پیاده‌سازی کامل نسل پنجم ارتباطات می‌تواند ارائه خدمت به‌صورت عادلانه در همه نقاط جغرافیایی کشور را فراهم کند. در این کاربرد فایو جی، تأخیر نقش حیاتی بر موفقیت‌آمیز بودن عمل دارد.

وی ادامه داد: ورود به بحث خودروی هوشمند و خودران که تحولات تکنولوژی در دنیا نشان داده که این اتفاق خواهند افتاد. این‌که آمادگی لازم برای این کار را داشته باشیم نکته بسیار حائز اهمیت است. اکنون برخی از صنایع از ظرفیت‌هایی که هوش مصنوعی ایجاد کرده است، استفاده می‌کنند اما فایو جی این ظرفیت را فراهم می‌کند که به‌جای ربات بتوان از ربات همکار (Cobot کبات) استفاده کرد. تعداد زیادی ربات که می‌توانند با همکاری یکدیگر محصولی را تولید کنند. این به‌شدت بهره‌وری را افزایش خواهد داد.

هاشمی با اشاره به این‌که بحث راه‌اندازی نسل پنجم تلفن همراه، در راستای اسناد بالادستی شامل اسناد «معماری کلان و اهداف شبکه ملی اطلاعات» قرار می‌گیرد و جزو مصوبات شورای عالی فضای مجازی است، تشریح کرد: معماری شبکه نسل پنجم ارتباطات مبتنی بر فکر افزار است و با توجه به این‌که در حوزه‌های فکر افزاری و نرم‌افزاری وضعیت ویژه‌ای داریم، به دنبال آن هستیم که ضمن انتقال این تکنولوژی امکان جذب آن را هم فراهم کنیم. به همین دلیل از تمامی ذینفعان این بخش مانند حوزه‌های دانشی، دانشگاه‌ها، سندیکای مخابرات و نظام صنفی رایانه‌ای دعوت کردیم که پای‌کار بیایند تا این مهم رقم بخورد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha