روحانی: روند تولید و اشتغال و مبارزه با کرونا، باید همزمان تداوم یابد

تهران- ایرنا- رییس جمهوری با تاکید بر اینکه همزمان با مبارزه فراگیر با کرونا، باید تاب آوری ملی و جامعه را در دو بخش سلامت و اقتصادی بالا برد، گفت: روند تولید و اشتغال باید تداوم یابد و در همین چارچوب ضروری است تا دستورالعمل‌های حفاظتی و بهداشتی دقیق و با شدت در مراکز تولیدی مراعات شوند

حجت الاسلام‌ والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تقریباً در ماه پنجم مواجهه با این ویروس خطرناک هستیم و البته همچنان نگرانی در داخل کشورمان و در سطح جهان به همین صورت ادامه دارد.

وی ادامه داد: هنوز قدم‌های دیگری پیش روی مان قرار دارد که باید برداریم همانطور که بارها بر آن تأکید شده است چون در شرایطی هستیم که هنوز داروی قطعی و واکسن برای این بیماری وجود ندارد و به ایمنی جمعی در جامعه نرسیده‌ایم، بنابراین هیچ راهی نداریم جز اینکه دست به دست هم داده و زنجیره ابتلا را قطع کنیم تا بتوانیم شرایط را برای کشور، ساماندهی محیط بهداشتی و فعالیت‌هایی که مورد نیاز کشور است، آماده کنیم.

روحانی با اشاره به گزارش معاونت تحقیقات وزارت بهداشت گفت: در این گزارش تخمین بر این است که تاکنون ۲۵ میلیون ایرانی به این ویروس مبتلا شده‌اند و حدود نزدیک به ۱۴ هزار نفر هم جان خود را در این مدت از دست داده‌اند.

رییس جمهوری افزود: در این گزارش آمده که تعداد زیادی در حدود ۱۵۰ روز گذشته بستری بودند که مجموعاً بیش از ۲۰۰ هزار نفر در بیمارستان‌ها بستری بودند و در این گزارش آمده که باید این احتمال را بدهیم که ۳۰ تا ۳۵ میلیون نفر دیگر در آینده در معرض ابتلا خواهند بود و این نکته خیلی مهمی است یعنی اگر این گزارش را امروز مبنا قرار دهیم، ۲۵ میلیون نفر در کشورمان از بیماری عبور کرده و بقیه جمعیت حدود ۳۰، ۳۵  میلیون نفر احتمالاً در معرض این ابتلا در ماه‌های آینده خواهند بود.

وی ادامه داد:  در همین گزارش پیش‌بینی شده است که تعداد بستری‌ها تا پایان امسال حدود ۲ برابر آن مقداری بوده که در این ۱۵۰ روز گذشته شاهد آن بودیم و ممکن است سال آینده هم در ماه‌هایی گرفتار این بیماری باشیم.

روحانی با بیان این که زمان پایان کرونا را نمی‌دانیم گفت: ولی در این گزارش پیش‌بینی شده که با توجه به میزان کاری که تاکنون انجام دادیم باید در انتظار ۲ برابر آن در ماه‌های پیش رو باشیم. باید خودمان را از لحاظ  تخت، امکانات و درمان برای شرایطی که در ماه‌های آینده یا امسال یا فرای امسال پیش رو خواهیم داشت آماده کنیم.

نیمی از مبتلایان به کرونا علامتی ندارند

رییس جمهوری افزود: در این گزارش تحقیقاتی آمده که از هر هزار نفری که به این ویروس مبتلا می‌شوند ۵۰۰ نفر آنها علامتی ندارند و ممکن است متوجه نشوند که این ویروس را گرفتند و از آن عبور کردند. حدود ۳۵۰ نفر علائم‌شان خفیف است و اصلاً نیازی به بستری شدن ندارند، اما ممکن است ۱۵۰ نفر از هزار نفر نیاز به بستری شدن داشته باشند.

وی ادامه داد: پس یک جمعیت چند ده میلیونی پیش رو داریم که در میان هر هزار نفری که در ابتلا قرار می‌گیرند ممکن است صد نفر یا بیشتر از صد نفر نیاز به بستری شدن داشته باشند بنابراین باید خودمان را برای این آماده کنیم.

رییس جمهوری یادآور شد: امروز در کشورمان آنچه مردم شاهد هستند و به ظاهر مشاهده می‌کنند ۲ موج است. یک موج مربوط می‌شود به اسفند و فروردین که در اواخر فروردین حرکت کاهشی و نوعی آرامشی را دیدیم و یک موج دوم که از اواخر خرداد آغاز شد و الان هم هنوز درگیر آن هستیم. مکان‌هایش مانند هم نبود، یعنی در موج اول برخی از استان‌ها گرفتار بودند ولی در موج دوم، استان‌های دیگری درگیر بودند.

روحانی با بیان این که  قم و گیلان در موج اول در رأس ابتلا بودند ادامه داد:  طبق گزارش‌ها احتمالاً انتشار ابتلا در کشور از قم و گیلان بوده و در هر ۲ استان هم بخاطر مسافرانی بود که از ووهان وارد این استان ها شدند.  در قم بیشتر جنبه تجارتی و روابط تجاری بوده و در گیلان جنبه ورزشی و دانشجویی بوده و روند ابتلاء از این ۲ استان از بیرون آمده و گسترش پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: به مردم می‌خواهم بگویم که موج اول با یک غافلگیری توأم بود یعنی یک بیماری وارد کشور شد، شاید تا روزی که بفهمیم حتماً این بیماری وارد کشور شده ۲، ۳ هفته طول کشید، تست مثبت بوده و بعد از تست مثبت این را اعلام کردیم.

رییس جمهوری گفت: موج دوم عمدتاً به پایبندی مردم به آداب و سنن مربوط می‌شود؛ موج دوم به این دلیل است. عروسی‌های ما شکل، زمان و دعوت خاص خودش را دارد و در عزاها و میهمانی‌ها نیز به همین صورت است؛ روابط اجتماعی در ایام تعطیلات تابستان با یک آداب و رسومی مواجه بوده است و یک روابط اجتماعی خاصی است و توجه کافی هم به این بیماری نشده است.

روحانی افزود: در این جلسه دکتر علیرضا رئیسی در گزارشی با ارائه نموداری در بیماری‌های اپیدمیک نشان داد که وقتی بیماری موج می‌گیرد، ترس و وحشت عمومی افزایش پیدا می‌کند و لذا بیماری تا حدی کنترل می‌شود و بعد این ترس می‌ریزد؛ وقتی این ترس می‌ریزد مردم وارد صحنه و جامعه می‌شوند؛ رفت و آمدها و اجتماعات زیاد می‌شود و محصولش موج جدید خواهد بود.

وی ادامه داد: در واقع موج دوم، محصول این است که ترس ریخته شد، مردم به زندگی عادی برگشتند و در این زندگی عادی به آداب و رسومی که باید ترک کنیم و ترک می‌کردیم و باید حداقل تا پایان امسال این در تمام مسایل اجتماعی آن آداب و رسوم را کنار بگذاریم.

رییس جمهوری اضافه کرد: موضوع عجیبی در این بیماری وجود دارد که بیماران آن بدون علامت هستند؛ یعنی از هر هزار نفری که گرفتار می‌شوند، ۵۰۰ نفر بدون علامت هستند؛ این بدون علامت‌ها بزرگترین مشکل را ایجاد می‌کنند.

وی گفت: طرف خودش اعتماد به نفسی دارد؛ می‌گوید من سالم هستم و اطرافیان هم علامتی در او نمی‌بینند؛ در حالی که در این گزارش آمده، بیشترین انتشار ویروس برای کسانی است که علامت ندارند؛ یعنی آنهایی که علامت ندارند، هم زمان سرایت‌دهندگی‌شان یک زمان طولانی‌تری است و هم ویروس بیشتری را منتشر می‌کنند؛ این معضلی  که در این بیماری است. شاید در آنفلوآنزا کمتر اینطور بشود و علائم ظاهری است، ولی در این بیماری گاهی آن علائم ظاهری را نداریم.

روحانی افزود:  مشکل دوم که ممکن است در کشورهای دیگر هم این مشکل باشد؛ در کشور ما مسأله فشار خون، چربی بالا، چاقی، قند خون، سنین بالای ۵۵ سال، همه اینها و دیگر بیماری‌های زمینه‌ای هم وجود دارد که کار را سخت‌تر و مشکل‌تر می‌کند.

وی ادامه داد: در این شرایط ۳ راه‌حل اساسی وجود دارد؛ وزارت بهداشت و درمان مداوم بر آن تأکید می‌کند و خواهش می‌کنم همه به این توصیه‌ها توجه کنیم؛ و ساده‌ترین و راحت‌ترین و حتی مؤثرترین و کم‌هزینه‌ترین آن ماسک است؛ ماسک هم هزینه زیادی ندارد و هم آسان و بسیار مؤثر و راحت است و هم عامل بسیار خوبی برای جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری است.

رییس جمهوری اضافه کرد: در کنار ماسک فاصله‌اجتماعی را باید رعایت کنیم؛ از تجمعات جلوگیری کنیم؛ همین ۳ تا را عمل کنیم به اضافه بهداشت شخصی که شستن دست جزو آنها است، می‌تواند کمک بسیار بزرگی برای سلامت جامعه باشد.

روحانی گفت: خوشبختانه هم وزارت بهداشت و درمان و هم شرکت‌های دانش‌بنیان برای داروهایی که می‌تواند تأثیرگذار و تا حدی مؤثر باشد، تلاش خوبی کردند؛ ۵ دارو در اختیار است و یک دارو هم در هفته‌های پیش رو در اختیار قرار می‌گیرد؛ بنابراین از لحاظ دارو که می‌تواند برای این بیماری تأثیر گذار باشد، کار بسیار خوبی انجام گرفته است و باید از همه عزیزانی که در این زمینه تلاش کردند تشکر کنیم. البته برای واکسن هم دارند تلاش می‌کنند، امیدواریم ان‌شاء الله در آن زمینه‌ها هم موفقیت‌هایی به دست بیاورند.

وی افزود: در برخی کشورهای شرق آسیا وقتی آمار و ارقام را نگاه می‌کنیم، می‌بینیم آنجا در زمینه این بیماری سریع‌تر و زودتر مشکل کاهش پیدا کرده است؛ بعضی از کشورها است که عدد ابتلاءشان از چندصد یا چندهزار بیشتر تجاوز نکرده و مرگ و میرشان از چند ده نفر بیشتر تجاوز نکرده است. دلیل‌ این است که اینها یک تجربه گذشته دارند.  

رییس جمهوری ادامه داد: اینها در ۲۰۰۳ تجربه سارس و بعد از آن آنفلوآنزای خوکی و مرغی داشتند و همه مردم به محض اینکه با این حادثه مواجه شدند، خودشان را آماده کردند و آمادگی کامل در این کشورها وجود داشته و اطاعت خوب از دستورالعمل‌های پزشکی که صادر می‌شد و مردم هم صادقانه می‌آمدند و  در موبایل و فضای مجازی می‌گفتند که من مبتلا هستم و علائم من اینها است و هیچ‌کس مخفی نمی‌کرد.

وی گفت: این نکته بسیار مهمی است، کسی که ابتلاء پیدا می‌کند، اگر بخواهد در این زمینه مخفی‌کاری کند و صادقانه رفتار نکند یا تعهدی که می‌کند که ۱۴ تا ۱۵ روز قرنطینه شود و در خانه یا در نقاهتگاه بماند و اگر عمل نکند برای خودش، برای اطرافیانش و برای جامعه مشکل درست می‌کند بنابراین این اصل مهمی که امروز می‌بینیم در برخی از کشورهای شرق آسیا با تجربیات خوبی مواجه شدند ما هم باید استفاده کنیم و اجرا کنیم.

روحانی تاکید کرد: در برابر این بیماری باید تاب‌آوری ملی و تاب‌آوری جامعه را بالا ببریم بویژه در ۲ بخش سلامت و اقتصادی که این ۲ بخش برای ما بسیار مهم است. در بخش اقتصادی اولین بخشی که برای ما مهم است، تولید است و تولید باید سرجای خودش باشد، باید افزایش پیدا کند و باید کالای مورد نیاز مردم در دسترس مردم باشد.

باید از سلامت تولیدکنندگان به خوبی مراقبت کنیم

روحانی با اشاره به نیاز روزانه مردم به کالا گفت: باید کالاهای مورد نیاز مردم که هر روز صبح به فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنند، در فروشگاه و مغازه‌ ها موجود باشد، پس تولید برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد و مبنای تولید را ما همواره گفتیم که باید روی مسأله تولید هم برای کالا و هم برای اشتغال باشد.

رییس جمهوری اشتغال را وابسته به تولید دانست و گفت: اگر تولید تعطیل شود طرف بیکار می‌شود و زندگی‌اش به طور کامل متلاشی می‌شود پس اولین قدم تولید است.

وی تصریح کرد: دوم آنهایی که تولید را بوجود می‌آورند چه کسانی هستند که تولید می‌کنند مثلاً در آمار و ارقام در بخش تولید می‌گوییم حدود 15 میلیون نفر کارگر، کارفرما، بخش‌های مختلف، مهندسان، کارکنان و کارمندان که این 15 میلیون نفر با احتساب خانواده‌هایشان جمعیت 50 میلیون نفری هستند و اول باید اینها را حفاظت کنیم.

روحانی گفت: دستورالعمل‌های حفاظتی با شدت در تمام کارگاه‌ها و کارخانه‌ها، کارگاه یا کارخانه‌های کوچک یا بزرگ فرقی نمی‌کند، باید دقیق عمل کنیم. اگر دقیق عمل نکنیم، خدمات و تولید و زندگی مردم متوقف می‌شود پس این بخش حفاظت و حراست از کارگران و مهندسان کشور و از همه آنهایی که مولد هستند و تولید را انجام می‌دهند باید به خوبی مراقبت کنیم.

رییس جمهوری گفت: از طرف دیگر بخش بزرگی از تولید مانند شوینده‌ها، تولید ماسک، کیت‌های آزمایشگاهی، دستگاه‌های تنفسی، ونتیلاتور، تجهیزات آی‌سی‌یو و سی‌تی اسکن به بیماری کرونا هم اختصاص پیدا می‌کند، که خوشبختانه همه اینها را و همه داروهایی را که می‌تواند کمک کند می‌توانیم در داخل تولید کنیم.

وی افزود: در حال حاضر در این بخش تقریباً نیازمندی به بیرون از کشور بسیار کم است یا در حد صفر است و خودمان می‌توانیم تولید کنیم پس این تولید هم برای بخش زندگی و سلامت مردم و هم اینکه مردم بتوانند شرایط زندگی مناسبی را داشته باشند، بسیار مهم است و این تاب‌آوری در بخش اقتصاد است.

تاب‌آوری اقتصاد و سلامت نیروی انسانی باید افزایش یابد

روحانی با تاکید بر اینکه در بخش سلامت هم به تاب‌آوری نیاز داریم، تصریح کرد: اولین قسمت نیروی انسانی است که در بیمارستان که کادر درمان کشور را تشکیل می‌دهد، پرستار، بهیار، پزشک، متخصص و مسئول آزمایشگاه است و همه آنهایی که کمک می‌کنند و دستگاه‌ها را سرویس و آماده می‌کنند و همه نیروی انسانی که دست به دست هم می‌دهند و این نیروی انسانی و جبهه دفاع سلامت را به خوبی بوجود می‌آورند بسیار مهم هستند.

رییس جمهوری بیان کرد: باید به تعداد کافی نیروی انسانی داشته باشیم آنها به موقع باید اینها استراحت کنند؛ اگر نیروی انسانی خسته بخواهد 2 تا 5 روز در محل کار بماند، به منزل نرود، ‌استراحت نکند و ساعات زیاد کار کند، کیفیت پایین می‌آید پس هم استراحت، هم عدد و هم انگیزه چون مساله جان مردم و مساله ملی است و همه کادر درمانی ما انگیزه کافی برای این کار دارند.

وی با اشاره به اهمیت سلامت کادر پزشکی کشور، خاطر نشان کرد:اگر بنا باشد آزمایش عده زیادی هر روز مثبت و قرنطینه شوند، در خدمات کادر پزشکی دچار مشکل می شویم، لذا برای اینکه کادر سلامت کشور سلامت باشند باید همه امکانات و تجهیزات را فراهم کنیم.

روحانی تاکید کرد: باید همه ضدعفونی‌های لازم انجام بگیرد و باید ماسک و گان و هر چیزی که لازم است در اختیار آنها باشد. وزارت بهداشت و درمان برای اینکه سلامت این کادر به خوبی حفظ شود و بتوانند کارشان را انجام دهند، بار سنگینی بر دوش دارد.

رییس جمهوری به نیازمندی های کادر پزشکی و درمان کشور اشاره کرد و گفت: آقای دکتر نمکی (وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) گاهی می‌گویند «فلان جا مثلا اکسیژن کم آمد»، یک جا ممکن است ونتیلاتور به اندازه کافی نباشد. یک جا ممکن است سی.تی.اسکن کم باشد. یک جا ممکن است گان به اندازه کافی نباشد. باید همه تجهیزات لازم را برای اینها آماده کنیم.

وی افزود: مسائل مالی و پولی است که به هر حال باید نیازمندی‌های اینها را برای خریدهای خارجی و داخلی و برای حقوق و کارانه آماده کنیم تا زندگی آنها بچرخد و آرامش داشته باشند و بتوانند کار و فعالیت کنند.

خودکفایی و خوداتکایی علمی و درمانی، درس مهم کرونا است

روحانی تاکید کرد: بیماری‌ای که با آن مواجه هستیم یک بیماری همه‌گیر و از طرفی عالم‌گیراست. اگر یک بیماری، حادثه ای برای یک شهر باشد، بقیه شهرها به کمکش می‌آیند برای یک استان باشد استان‌های دیگر و اگر برای یک کشور باشد کشورهای دیگر برای کمک می‌آیند؛اما امروز همه استان‌ها و همه شهرها، درگیر بیماری هستند.

رییس جمهوری افزود: گاهی بعضی مناطق را وضعیت سفید اعلام می کنیم، البته آن منطقه سفید هنوزهم درگیر بیماری است و به مفهوم آن نیست که آمار آنجا صفر باشد؛ آنجا که می‌گوییم (منطقه یا وضعیت) سفید است، یعنی درگیری آن در حد قابل تحمل و معمول است و گرنه سفید به آن مفهوم اصلا نداریم؛همه کشور به هر حال درگیر این بیماری است.

وی گفت: در بیرون کشور هم سایر کشورهای همسایه‌ و غیرهمسایه‌ همه درگیر بیماری هستند؛ پس هر ملتی باید به توان خود تکیه کند؛ این یک درس بسیار بزرگی است که کرونا به ما می‌آموزد و می‌گوید کشور، ملت و قدرت ملی مخصوصا در بخش درمان، علمی و تحقیقاتی و در بخش اقتصاد باید در حدی باشد که بتوانیم روی پای خود بایستیم و خودمان اداره کنیم.

روحانی تصریح کرد: زمانی بود اگر ماسک، ونتیلاتور و سی‌.تی.اسکن می‌خواستیم کسی به ما نمی‌داد؛ حتی مواد ضدعفونی نمی‌دادند؛ بالاتر از این می‌خواهم بگویم مردم بدانند حتی گندم هم به ما نمی دادند؛ البته حالا به گندم نیاز نداریم، برای احتیاط از یک کشوری گندم خریده بودیم و تا این حادثه شد، گفتند «کمی تاخیر بیفتد ببینیم چه می‌شود»؛ از اسفند تا امروز هنوز می‌گویند «کمی به تاخیر بیفتد»؛ ما نیاز نداشتیم و نیاز هم نداریم؛ نه امسال به گندم نیاز داریم، نه سال دیگر؛ 11 درصد هم خرید گندم امسال نسبت به پارسال تا امروز بیشتر بوده و ما شرایط خوبی داریم.

رییس جمهوری افزود: هر کشوری باید روی پای خود بایستد و این بسیار مهم است؛ یعنی توانمندی ملی، باور ملی، اعتماد ملی، عدم نیاز به دیگران، خوداتکایی، خودکفایی مساله و درس اصلی است که به ما یاد داده است.

وی بر لزوم رعایت اخلاق در کرونا تاکید کرد و گفت: اگر اخلاق مراعات نشود و به موقع نرویم، به موقع دنبال آزمایش و قرنطینه نباشیم، مراقبت نکنیم، دستورالعمل ها را اجرا نکنیم، در همه موارد دچار مشکل می‌شود و این اخلاق در بخش کرونا موضوع مهمی است که همه باید توجه کنیم.

نباید در جامعه نسبت به کرونا اضطراب ایجاد شود

روحانی تاکید کرد: نباید درباره کرونا در جامعه اضطراب به وجود نیاوریم، بارها خدمت آقای دکتر نمکی گفتم نسبت به بعضی از دوستان که خیلی هم آدم‌های خوبی هستند، خیلی هم تلاش می‌کنند و انسان‌های بسیار خوبی هستند اما وقتی با مردم صحبت می‌کنند و بیان می‌کنند در میان صحبت‌های آنها گاهی اضطراب برای مردم ایجاد می‌کنند، نباید برای مردم اضطراب ایجاد شود و از طرفی باید به مردم هم به حق، هم به صبر، به همه چیز باید توصیه کنیم، اما نباید دنبال اضطراب باشیم.

در برابر کرونا پیروز می‌شویم

روحانی گفت: نباید احساس مقهور بودن کنیم ما در برابر این بیماری پیروز می‌شویم و هیچ شکی نداشته باشیم حال ممکن است کمی سخت و مشکل و زمان‌بر باشد اما حتما پیروز می‌شویم و ما در برابر این بیماری نباید اصلا مقهور شویم باید محکم بایستیم و پیروزی را قطعی بدانیم.

رییس جمهوری همچنین از همه اساتید دانشگاه، روانشناسان، صاحبان فکر، نخبگان جامعه درخواست کرد در فضای حقیقی و مجازی مردم را برای کاهش آلام فکری و روانی، کمک کنند تا در کنار یکدیگر بتوانیم دست به دست هم دهیم و از این بیماری به خوبی عبور کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha