فرماندار ثلاث‌باباجانی: آماده واردات کالا از مرز شیخ صالح هستیم

کرمانشاه- ایرنا- فرماندار شهرستان ثلاث‌باباجانی اعلام کرد: براساس مذاکرات انجام شده باطرف عراقی آمادگی واردات رسمی کالا از طریق مرز «شیخ صالح» را داریم.

یدالله شکری روز سه شنبه در گفت وگو ایرنا، اظهارداشت: در سفر اخیر استاندار کرمانشاه به استان حلبچه عراق، آمادگی خود را برای فراهم کردن زمینه واردات کالا از مرز شیخ صالح اعلام کردیم.

وی افزود: در صورت فراهم شدن زیرساخت های لازم در طرف عراقی، روند واردات رسمی کالا از مرزی شیخ صالح آغاز خواهد شد.

فرماندار ثلاث باباجانی افزود: همچنین در دیدار استاندار کرمانشاه با مسوولان عراقی، بر مبارزه جدی با ورود کالاهای ممنوعه به ایران تاکید شد و آقای بازوند خواستار همکاری اقلیم کردستان عراق در این زمینه شد.
شکری افزود: باتوجه به افزایش ظرفیت های صادراتی و بهبود امکانات در این مرز مشکلات آن نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده و روند صادرات در حال تسریع است.

افزایش ظرفیت صادرات

فرماندار ثلاث باباجانی اظهارداشت: باتوجه به برنامه ریزی انجام شده از سوی جمهوری اسلامی ایران برای بهبود روند صادرات، ظرفیت افزایش صادرات در مرز شیخ صالح انجام شده است.

شکری توضیح داد: پیش از این روزانه ۱۰۰ دستگاه کامیون کالا از طریق مرز شیخ صالح به عراق صادر می شد اما امروز این میزان به ۳۰۰ دستگاه کامیون در روز افزایش پیدا کرده است.

فرماندار ثلاث باباجانی افزود: باتوجه به هماهنگی های انجام شده بین گمرک ۲ کشور روند خروج کالا از این مرز به سرعت انجام می شود به شکلی که اکنون شاهد ازدحام کامیون‌ها و صف‌های طولانی در این پایانه نیستیم.

به گفته شکری، پایانه بازارچه مرزی شیخ صالح که اکنون چهار هکتار مساحت دارد به زودی به واسطه طرح های توسعه ای به ۲۱ هکتار وسعت پیدا خواهد کرد.

وی افزود: براساس مصوبات به زودی ۱۷ هکتار از زمین های منابع طبیعی اطراف شیخ صالح به این پایانه اضافه خواهد شد.

فرماندار ثلاث باباجانی توضیح داد: نقشه های لازم برای توسعه این پایانه تهیه شده و اکنون روند توسعه زیرساخت ها و امکانات این مرز با کمک وزارت راه و شهرسازی در حال پیگیری است.

فرماندار ثلاث باباجانی عنوان کرد: با توجه به اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران سال گذشته پایانه شیخ صالح را به عنوان یکی از مرزهای رسمی معرفی کرده است، آمادگی لازم به منظور تردد افراد نیز وجود دارد.

شکری ادامه داد: برای آغار روند تردد افراد از مرز شیخ صالح و افزایش بیش تر ظرفیت آن منتظر تصمیم دولت مرکزی عراق برای رسمی اعلام کردن مرز هستیم.

عزم استان‌های مرزی برای توسعه مبادلات مرزی

«هوشنگ بازوند» استاندار کرمانشاه ۲۱ خرداد ماه برای دیدار با «آزاد توفیق» استاندار حلبچه وارد اقلیم کردستان عراق شد و برای بهبود مبادلات مرزی با وی توافق‌نامه امضا کرد؛ توافقی که برای بهبود روند مبادلات مرزی امیدوار کننده بود.

افزایش ظرفیت صادرات کالا از مرزهای شیخ صالح و شوشمی و فراهم کردن زمینه تردد مسافران در این ۲ پایانه مرزی از جمله موارد مورد بحث در دیدار استانداران کرمانشاه و حلبچه بود.

پایانه مرزی شیخ صالح که از سال ۱۳۷۵ فعالیت خود را آغاز کرده است، جزو مبادی مرزی رسمی جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود، که در فاصله ۴۵ کیلومتری شهر تازه آباد مرکز شهرستان ثلاث باباجانی و در جوار روستایی به همین نام قرار دارد.
شهرستان ثلاث باباجانی با ۳۸ هزار نفر جمعیت در ۱۳۸ کیلومتری غرب کرمانشاه واقع شده است.

اخبار مرتبط