ژن زوال عقل موجب تشدید عوارض کووید ۱۹ می‌شود

تهران - ایرنا - محققان دانشگاه اگزتر در انگلیس با همکاری پژوهشگران دانشگاه آمریکایی کنتیکت دریافتند وجود دو نسخه معیوب از ژن موسوم به APOE که عامل زوال عقل است، موجب تشدید عوارض بیماری کووید ۱۹ می‌شود.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری ساینس‌دیلی، بر اساس این تحقیقات، برخی افراد دارای نسخه‌های معیوبی از این ژن هستند. پیش از این مشخص شده وجود ژن APOE در بدن شخص موجب افزایش احتمال ابتلا به آلزایمر به میزان ۱۴ برابر می‌شود و خطر بیماری‌های قلبی را نیز افزایش می‌دهد.
اکنون محققان دریافتند وجود جهش‌های این ژن حتی در بدن افرادی که دچار زوال عقل نیستند، ریسک‌های ناشی از بیماری کووید ۱۹ را به میزان دو برابر افزایش می‌دهد.

در این تحقیقات که با استفاده از اطلاعات ژنتیکی بیش از ۵۰۰ هزار شهروند اروپایی انجام شد، حدود ۲.۳۶ درصد افراد مورد مطالعه دارای نسخه‌های معیوبی از ژن APOE بودند، اما ۵.۱۳ درصد از افرادی که به کووید ۱۹ مبتلا بودند، این ژن‌های معیوب را داشتند. اکثریت افراد مورد مطالعه هنوز در معرض آلودگی ویروسی قرار نگرفته‌اند.
محققان پیش از این نیز نشان دادند که افراد مبتلا به زوال عقل سه برابر بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به عوارض شدید کووید ۱۹ قرار دارند.
به گزارش ایرنا، ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (دی ماه) در ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در این کشور اعلام کرد. این ویروس درچند ماه گذشته بیش از ۱۵۰ کشور و منطقه را درگیر کرده است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Journal of Gerontology: Medical Sciences منتشر شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha