۶ خرداد ۱۳۹۹، ۱۱:۴۱
کد خبرنگار: 1309
کد خبر: 83800187
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

قاچاق سوخت با شناورهای کاغذی در بوشهر

۶ خرداد ۱۳۹۹، ۱۱:۴۱
کد خبر: 83800187
قاچاق سوخت با شناورهای کاغذی در بوشهر

بوشهر-ایرنا- فرمانده انتظامی استان بوشهر گفت: سودجویان در سال‌های اخیر به نام شناورهای کاغذی ( شناورهایی که فقط سند کاغذی جعلی دارند و وجود خارجی و فیزیکی ندارند) در این استان ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر گازوئیل به ارزش یکهزار و ۲۳۰ میلیارد ریال قاچاق کردند.

سردار خلیلی واعظی روز سه‎شنبه در این ارتباط افزود: در پی شکایت اداره بنادر و دریانوردی استان بوشهر در سال گذشته با موضوع جعل اسناد دولتی و استفاده از سند مجعول و ارجاع پرونده از طریق مراجع قضائی به پلیس آگاهی استان، این موضوع به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت.

وی بیان کرد: ماموران دایره عملیات ویژه پلیس آگاهی استان بوشهر، با چندین ماه اقدامات پیچیده اطلاعاتی و با انجام یک سری تحقیقات تخصصی و کارشناسی، سرنخ‌هایی مهم از یک باند سازمان یافته قاچاق سوخت به دست آوردند.

واعظی ادامه داد: با توجه به احتمال سریالی بودن جعل و جرم سازمان یافته، پرونده برای رسیدگی به دایره عملیات ویژه پلیس آگاهی استان محول و یک تیم متشکل از کارآگاهان، کارشناسان خبره و ماموران مجرب تشکیل شد و با تحقیقات وسیع و گسترده و بهره‌گیری از بانک‌های اطلاعاتی مشخص و محرز شد که افرادی با جعل پروانه سبز گمرکی با استفاده از سند مجعول اقدام به قاچاق سوخت می‌کردند.

فرمانده انتظامی استان بوشهر بیان کرد: این افراد به صورت هدفمند با سوء استفاده از خلاء قانونی، برای شناوری که در گذشته هم برای آن پروانه سبز صادر کرده بودند، موفق به گرفتن پروانه سبز گمرکی شده و با ارائه آن به اداره ثبت شناورهای بنادرو دریانوردی استان موفق به اخذ گواهی ثبت مجدد برای شناور شده‌اند.

 واعظی با بیان اینکه مرتکبان با ارائه اسناد مجعول به شرکت ملی پخش فراورده های نفتی نسبت به اخذ سوخت مازاد اقدام و به صورت سازمان یافته قاچاق می‌کردند، گفت: پس از هماهنگی با مرجع قضائی و همکاری و تعامل اداره بنادر و دریانوردی، اداره قضایی گمرک و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی استان بوشهر و استعلام صورت گرفته از گمرک‌های شهرستان های "گناوه"، "دیلم" و "دیر" محرز شد ۹۸ پروانه سبز گمرکی شناور مورد جعل و دستکاری قرار گرفته است و هیچ کدام از شناورها وجود خارجی و فیزیکی ندارند.

وی اظهارداشت: با هماهنگی مقام قضائی ۷۳ نفر از مالکان گواهی ثبت‌ها احضار و از آنان در مورد معرفی شناورها تحقیق شد که بیشتر آنها قادر به معرفی شناور برای کارشناسی نبودند و تعدادی هم که شناوری را معرفی می‌کردند با حضور کارشناسان اداره بندر و ماموران پلیس آگاهی، اصالت هیچ کدام از شناورهایی که معرفی می‌کردند، تایید نشد.

سردار واعظی گفت: 6 متهم اصلی این پرونده بررسیدگی به اتهام در اختیار مراجع قضایی قرار گرفتند.

وی افزود: اعضای این باند ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر گازوئیل به ارزش تقریبی یکهزار و ۲۳۰ میلیارد ریال، از شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تحویل گرفته و به صورت هدفمند اقدام به قاچاق آن در سال‌های گذشته کرده‌اند.

فرمانده انتظامی استان بوشهر تاکید کرد: این موضوع به شرکت ملی پخش و فرآورده‌های نفتی بوشهر اعلام و آن سازمان به عنوان دستگاه شاکی، شکایت خود را علیه اعضای این باند، به اتهام استفاده از سند مجعول و قاچاق سوخت در مرجع قضائی مطرح کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha