۳ خرداد ۱۳۹۹، ۱۸:۵۸
کد خبرنگار: 2091
کد خبر: 83798620
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

حفاری غیرمجاز برای کشف اشیای عتیقه در سمنان نافرجام ماند

سمنان- ایرنا- فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: ۲ حفار غیرمجاز در سمنان هنگام حفاری برای کشف اشیای عتیقه دستگیر شدند.

ابوالقاسم کربلایی غلامی عصر شنبه به خبرنگاران اظهار داشت: بر اساس گزارش دوستداران میراث‌فرهنگی در خصوص حفاری در سمنان، کارکنان یگان حفاظت به محل گزارش شده اعزام و طی اقدام عملیاتی ۲ نفر از حفاران غیرمجاز را هنگام حفاری برای به دست آوردن اشیای عتیقه دستگیر کردند.
وی ادامه داد: ادولات حفاری این حفاران توقیف و پس از هماهنگی با مقام قضائی، پرونده به همراه متهمان به فرماندهی انتظامی شهرستان سمنان ارجاع شد و موضوع از طریق واحد حقوقی اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان در حال پیگیری است.
وی بیان کرد: هموطنان و دوست داران میراث‌فرهنگی می‌توانند گزارش‌های خود را با حفظ امانت داری از طریق سامانه خبری به شماره تلفن ۳۱۷۰۵ اعلام کنند تا ماموران یگان حفاظت در کمترین زمان پس از تأیید صحت و سقم گزارش با هماهنگی نیروی انتظامی و دستور قضایی به محل مراجعه کنند.
فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: صیانت از میراث‌فرهنگی در استان به دلیل گستردگی و پراکندگی آثار نیاز به مشارکت همه‌جانبه هموطنان در معرفی حفاران و دلالان اشیای عتیقه دارد.
بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی(بخش تعزیرات)هرگونه حفاری و کاوش به قصد بدست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب مجازات خواهد شد و اشیا مکشوفه و ادوات حفاری به نفع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضبط می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha