۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۹:۱۰
کد خبر: 83783863
T T
۱ نفر
«یک شغل نان‌وآب‌دار»؛ داستانی برای نوجوانی که داشته‌های خود را نمی‌بیند

تهران- ایرنا- حمید گروگان، نویسنده حوزه ادبیات کودک، در تازه‌ترین اثر خود به نام «یک شغل نان و آب‌دار» داستانی مناسب گروه سنی اواخر دبستان سراغ سوژه نوجوان خسته از خود رفته که داشته‌ها و امکاناتش را نمی‌بیند.

حمید گروگان نویسنده داستان کوتاه یک شغل نان آب‌دار (انتشارات نیستان)، در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این داستان کوتاه نوجوان برای رده سنی اواخر دبستان و اوایل دبیرستان نوشته شده است.

وی افزود: سوژه اصلی این رمان برگرفته از نکات ذهنی ام بود که از مدت ها قبل شکل گرفته است. از جمله براساس یک ضرب المثل قدیمی با عنوان «مرغ همسایه غاز است» یعنی کسی که امکانات و دارایی‌ها و توان خود را در نظر نگرفته و فقط دارایی‌های همسایه را می‌بیند و فکر می‌کند امکانات دیگران از او بیشتر است.

این روزها زیاد به چشم می آید که نوجوانان خانه، شهر، مملکت و دیدگاه های فکری خود را در سطحی کمتر از دیگران می بیینند و تصور می کنند داشته های دیگران بالاتر از نعمات آنهاست، به همین دلیل دارایی هایشان به نظرشان نمی آید و فکر می کنند آنچه در دست دیگران هست را نمی توانند به دست بیاورند و دل در گرو داشته های دیگران می بندند.

وی افزود: یک شغل نان و آب‌دار داستان نوجوانی از همین جنس در روستایی است که فکر می کند دوردست تر و آن طرف روستا نعمت های فراوانی وجود دارد و او از آنها محروم است به همین دلیل خود را به سوی دیگر رودخانه رسانده و تازه متوجه می شود نعمت ها و دارایی های خودش در روستا بسیار بالاتر از اینجا بود.

مخاطب‌شناسی رکن اول نویسندگی

گروگان که تاکنون حدود نزدیک به ۸۰ اثر برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان نوشته است، مخاطب شناسی را مهمترین اصل در دنیای نویسندگی عنوان کرد و گفت: در حیطه نوشتن برای کودکان و بزرگسالان مخاطب شناسی حرف اول را می زند، آشنایی با روحیه و احتیاجات مخاطب، سهم، دیدگاه و تفکرات او برای هر نویسنده ای اولویت اول را باید داشته باشد، در ابتدا باید با تکنیک های کلی نوشتن آشنا شد، اما نباید از این نکته غفلت کرد که این تکنیک ها در هر رده سنی باید به نوعی به کار برده شود؛ مسلما تکنیک های نوشتن برای کودکان در همان رده سنی و برای بزرگسالان در رده خود متفاوت است.

وی افزود: کسی که با کودک زندگی نکرده با او نشست و برخاست نداشته با روحیات، نیازها و حساسیت های کودک آشنا نیست نمی تواند برای او اثر خلق کند و بالعکس کسی هم که با بزرگسالان نشست و برخاست نداشته در نگارش برای آنها موفق نخواهد بود.

گروگان تاکید کرد: نویسنده باید زبان نوشتن برای مخاطب تعیین شده را بداند و درعین حال در مخاطب شناسی مداومت پیوسته داشته باشد تا با روحیات او بر اساس شرایط زمانه آشنا شود. بنابراین دو مساله در نوشتن به عنوان رکن و اساس شناخته می شود؛ اول شناخت مخاطب که در چه رده سنی است، چون سنین مختلف نیازهای مختلف دارند، پس شناختن سن و روحیه مخاطب اولین رکن نوشتن است و دوم موضوعات زمانه است، یک کودک در ۲۰ سال پیش یک نوع تفکر و نیاز داشته که مسلما امروز تغییر یافته است. پس سن مخاطب و نیازهای مخاطب بر حسب نیازهای روز نباید مغفول بماند.

وی افزود: باید طوری باشد مخاطب وقتی حرف را می شنود فکر کند جزء نیازهای او هم هست، پس نویسنده باید حرفی را بزند که به کار مخاطب بیاید اینکه فقط از مخاطب دم بزنیم و احترام به او اما آنچه می داند را فقط بگوییم موثر نیست بلکه باید مساله مطرح شده را حلاجی کنیم به گونه ای که مشکلی از مخاطب را حل کند.

گروگان متولد ۱۳۳۰ تهران است، بر بالین امپراطور داستان زندگی حضرت ابراهیم (ع)، باران شادی، به مورچه نگاه کن، از تو حرکت از جمله آثار این نویسنده معاصر است و آخرین اثر او به نام یک شغل نان و آب‌دار در ۲۸ صفحه و قطع خشتی اخیرا توسط انتشارات نیستان به بازار آمده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha