۹ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۱۵:۵۳
کد خبرنگار: 2237
کد خبر: 83768208
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

شوراها باید حفظ منافع مردم و رضایت آنان را محور عمل کنند

رشت - ایرنا - استاندار گیلان با تأکید بر لزوم اهتمام به شکوفایی اقتصاد محلی و نیز توانمندسازی شوراهای اسلامی از رهگذر آموزش گفت: باید قانون‌گرایی و پایبندی به آن را در هر جایگاهی، یک افتخار دانسته و همواره حفظ منافع و افزایش رضایتمندی مردم را مدنظر داشته باشیم و وظیفه شوراها در این زمینه سنگین تر است.

گزارش روز سه شنبه پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان، ارسلان زارع در نشستی با اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستای استان که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، افزود : مشارکت، آراء مردم و در نهایت خرد جمعی به عنوان اصلی ترین رویکرد نظام اسلامی ایران همواره مورد توجه بوده که از جلوه های آن، شوراهای اسلامی شهر و روستاست که امروز شاهد تجربه موفق ۲۱ ساله آنها هستیم.

وی شوراها را گسترده ترین زنجیره نهاد مدنی که به درستی در پاسخ به نیازهای اجتماعی و در بستر مشارکت مردمی و بر اساس قانون شکل گرفت، عنوان و خاطرنشان کرد: اصول ششم، هفتم و صد تا صد و ششم قانون اساسی، شوراها را از ارکان مهم تصمیم گیری و اداره امور کشور دانسته که با اتکاء به آرای عمومی در بخش های مختلف تصمیم گیری، نظارتی و مدیریتی، نقش آفرین هستند.

استاندار گیلان با بیان اینکه معتقدم مشکلات باید توسط مردم، با مشارکت،  مشورت و نظر آنان برطرف شود، گفت: شوراها در سایه وفاق، همدلی و هم افزایی می‌توانند مسیر بهتری را برای مدیریت و توسعه جوامع محلی برگزینند.

وی با تأکید بر اینکه توسعه یافتگی شهرها و روستاها از مولفه‌های مهم تکریم شهروندان است، افزود: توسعه پایدار باید دغدغه اصلی اعضای شوراها براساس اسناد بالادستی از جمله برنامه ششم توسعه و سند آمایش استان باشد.

وی اظهار کرد: باید این سند در راستای رفع معضلات شهری و روستایی در حوزه های مختلف همچون مباحث زیست محیطی، اجتماعی، اقتصادی فرهنگی، سیمای شهری، حفظ کاربری و غیره مورد توجه قرار گیرد.  

وی با اشاره به اینکه شوراهای اسلامی نزدیک ترین و وابسته ترین گروه به مردم هستند، اظهار داشت: بر اساس اصل محوری منافع شهروندان و روستانشینان، باید حفظ منافع و افزایش رضایتمندی مردم بعنوان مولفه ای اساسی در شوراها مد نظر باشد.

 زارع با تأکید براینکه مردم در اداره امور جامعه، به دنبال کارگشایی هستند و ما را به نمایندگی خویش برای رفع مشکلات و تنگناها برگزیده اند، گفت: شایسته نیست این امر مهم مغفول بماند و خواست یا تمایلات شخصی مبنای عمل باشد زیرا مردم، اعضای شوراها را به عنوان مجموعه ای که صادقانه پیگیر امور آنان در حل مشکلات حوزه شهری یا روستایی است،  انتخاب کردند و در راستای حفظ اعتماد عمومی باید بیش از پیش تلاش کنند.

وی با یادآوری این که زمینه سازی برای توانمندشدن شوراها از رهگذر آموزش میسر می‌شود، خاطرنشان کرد: معتقدم هرچه شوراهای اسلامی با اشراف بیشتر به قوانین به ویژه قانون شوراها در حدود اختیارات به انجام وظایف بپردازند، می‌توانند موثرتر باشند.

وی با اشاره به اینکه گاهی به واسطه عدم اشراف به قوانین و آیین نامه ها شاهد بروز تخلفاتی هستیم، افزود: اعضای شوراها نباید صرفاً به دوره‌های آموزشی بسنده کنند بلکه باید در بروزرسانی اطلاعات خود، همواره کوشا باشند.

استاندار گیلان با تأکید براینکه همه باید به قانون پایبند باشیم، تصریح کرد: قانون گرایی و پایبندی به آن را باید در هر جایگاهی، یک افتخار بدانیم و در همین چارچوب، به دنبال جلب مشارکت های عمومی بوده و به انجام خدمت صادقانه استمرار بخشیده و در پاسخگویی به نیازهای مردم، تلاشی خستگی ناپذیر داشته باشیم.

نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت حفظ سرمایه‌های اجتماعی که مورد انتظار مردم است، تأکید و تصریح کرد: اعتماد عمومی اصلی ترین سرمایه اجتماعی است و باید کوشش کنیم تا ضمن حفظ اعتماد مردم و پابرجاماندن آن، شاهد رشد شاخص‌ها در بخش های مختلف باشیم.

وی به برخورداری بیش از ۷۵ درصد از اعضای شوراهای اسلامی گیلان از تحصیلات کارشناسی و بالاترگفت : این سطح تحصیلات در میان اعضای شوراها، سرمایه و ارزش است.

وی یادآور شد: شوراهای اسلامی شهر و روستا با بهره مندی از ظرفیت‌های مدیریتی و منابع انسانی به لحاظ پایگاه مردمی، سهم بسزایی در پیشبرد برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، بهداشتی، فرهنگی و سایر امور مرتبط با مردم بنا به مقتضیات محلی دارند و با نقش‌آفرینی صحیح می توانند در حوزه ارتقاء سرانه‌های عمرانی، فرهنگی، ورزشی و ... اثرگذار باشند.

امروز (نهم اردیبهشت ماه) مصادف با روز شوراهای اسلامی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha