کنوانسیوان‌های بین‌المللی سلاح‌های بیولوژیک بازنگری شود

تهران- ایرنا- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در نامه‌ای به آنتونی گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد درخواست کرد تا این نهاد به دور از فضای سیاسی به بازنگری در کنوانسیون‌های بین‌المللی درمورد سلاح‌های بیولوژیک بپردازد و اقدامات پیشگیرانه و مجازات‌های بازدارنده را تشدید کند.

به گزارش روز چهارشنبه مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام سعیدرضا عاملی در این نامه به دبیرکل سازمان ملل متحد با یادآوری شیوع ویروس کرونا در جهان افزود: سازمان ملل با بستر سازی برای اقدامات عملی و ایجاد ساختاری کارآمد و دور از دسترس کشورهای مظنون به فعالیت های مذکور، تلاش کند.

وی در این نامه اظهار داشت: چندی است که سایه تهدید ویروس کرونا بر سر جامعه جهانی، این کره خاکی را به سمتی خطرناک سوق داده است که بعد از جنگ جهانی دوم سابقه نداشته است. اقدامات بهداشتی به رغم کمبودهای بسیاری که در بخش پیشگیری و درمان وجود دارد با شدت در جریان بوده و فداکاری پزشکان و پرستاران و اقدامات مکمل انتظامی، بهداشتی و ... نیز توسط سایر عوامل یاریگر حاکمیتی و مردمی در اغلب کشورهای درگیر در حال پیگیری است. اما به نظر می‌رسد جای اقدامات حقوقی و سیاسی در سطح بین‌الملل خالی است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ویروس کرونا که تمامی مرزهای شناخته شده بین کشورها را درنوردیده و مردم را درگیر تبعات خود کرده است، بی‌تردید تهدیدی است که باید با یاری ملت ها و دولت ها و عزمی جهانی و هماهنگی بین المللی بدان خاتمه داد. لیکن در کنار اقدامات خنثی کننده و درمانگر ضروری است از هجوم این ویروس وحشی به عنوان فرصتی مناسب برای ایجاد حرکتی صلح طلبانه به سوی جهانی امن تر و عاری از سلاح های بیولوژیک استفاده کرد.
عاملی خاطرنشان کرد: فارغ از آنکه این ویروس مهاجم، با اهدافی استراتژیک در آزمایشگاه های بیولوژیک تولید شده باشد یا به طور طبیعی شیوع یافته باشد، تبدیل به فاجعه ای شده است که وحشتناک تر از تولید و انباشت سلاح های هسته ای است و اگر تا پیش از این نزدیکی فاجعه و عمق خطر استفاده از سلاح های بیولوژیک توسط تعداد معدودی از متخصصین قابل درک بود، اینک همه مردم دنیا با تمام وجود به عمق این تراژدی پی برده اند.

وی ادامه داد:‌ اکنون برای همگان این سخن حکیمانه پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) قابل درک است که دو نعمت "سلامتی" و "امنیت" تا از دست نروند، قدرشان دانسته نمی شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت:‌ این آگاهی و حساسیت جامعه جهانی که به قیمت بسیار گران به دست آمده است، فرصتی طلایی برای ایجاد عزمی جهانی بر علیه تحقیق، تولید، تکثیر، انباشت و استفاده از سلاح های بیولوژیک به دست می دهد تا به دور از فضای سیاسی، به صورتی کاملاً حرفه ای به بازنگری در کنوانسیون های بین المللی در رابطه با سلاح های بیولوژیک و تشدید اقدامات پیشگیرانه و مجازات های بازدارنده و بستر سازی برای اقدامات عملی و همچنین ایجاد ساختاری کارآمد و دور از دسترس کشورهای مظنون به فعالیت های مذکور، برای رصد و اقدام به موقع و پیشگیرانه پرداخته شود.

عاملی همچنین اضافه کرد: بدین ترتیب عرصه بر فعالیت های ضدبشری با پوشش تحقیقات علمی و بشردوستانه تنگ و به طور کامل بسته شود و جهان به سوی امنیت و صلح و آرامش بیشتر حرکت کند.
در ادامه نامه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده است: به امید جهانی مملو از عدل، صلح، معنویت و عاری از خشونت، سلطه گری، جنگ و تحریم های ظالمانه در سایه الطاف الهی و کوشش انسان های پاک نهاد، احترامات فایقه بنده را پذیرا باشید. موجب امتنان خواهد بود چنانچه این نامه را به عنوان سند مجمع عمومی و شورای امنیت منتشر کنید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha