عزم نیروهای مسلح در جهرم برای شکست دشمن نامرئی

شیراز-ایرنا- سه دهه از پایان جنگ تحمیلی و حضور بی‌باکانه نیروهای مسلح در میدان رزم با خصم عینی و مرئی سپری می‌شود، اما اینک فرزندان آن دلاوران عرصه پیکار ۸ سال دفاع مقدس برای شکست "کرونا"، دشمنی نامرئی بپاخاسته‌اند تا در این میدان هم حماسه ساز باشند.

این‌ روزها صحنه‌هایی ناب از جوشش عشق، عاطفه و ایمان در کارزار مبارزه با ویروس کرونا در شهرستان جهرم مشاهده می‌شود که شاید تنها با حال و هوای روزگار ۸ سال دفاع مقدس قابل قیاس باشد.

بخشی از تفاوت آن زمان و اینک در این است که امروز چرخ‌ها نه برای تولید و تعمیر چتر نجات بلکه برای تولید ماسک در چرخش است تا به کمک پیکارگران حوزه بهداشت، چرخ و زنجیره مخرب ویروس کرونا را متوقف سازد.

فداکاری‌های و همیاری نیروی‌های مسلح در سطح نیروهای انتظامی، سپاه، بسیج در تمام حوزه‌ها مشاهده می‌شود.

دست‌اندرکاران تیپ نیروی مخصوص ۳۳ هوابرد المهدی(عج) جهرم یکی از جلوه‌های فداکاری و همیاری نیروهای مسلح است که از ابتدای اپیدمی ویروس کرونا، در خط مقدم مبارزه با این ویروس حضور داشته‌اند و فعالیت‌های مختلفی را عملیاتی و اجرایی کرده‌اند.

رزمندگان این تیپ نظامی، شب و روز نمی‌شناسند و برای سلامتی و امنیت مردم، خستگی‌ناپذیر و بدون وقفه در حال خدمت‌رسانی هستند.

عملیات شبانه‌روزی پاکسازی و ضدعفونی اماکن و معابر عمومی به همت گردان جنگ نوین و ساخت دستگاه مه‌ساز به همت گردان مهندسی، تنها بخشی از فعالیت‌های گسترده این یگان نیروی مسلح در جهرم است. 

حتی گردان ابوذر تیپ نیروی مخصوص ۳۳ المهدی(عج) نیز در قالب فعالیتی جهادی با ترکیبی متفاوت و با حضور نیروهای سپاهی، انتظامی، بسیج عشایر و بسیج روحانیت، عمل گندزدایی و ضدعفونی و ممانعت از ورود خودروهای غیربومی را در ورودی شیراز به جهرم انجام می‌دهند.

در هفته نخست نوروز ۹۹ نیز ۲۰۰ پزشکیار تیپ المهدی (عج) جهرم برای پایش مسافران به کمک کادر پزشکی این شهرستان آمده بودند.

عملکرد نیروهای مسلح در شهرستان جهرم در زمینه مبارزه با بیماری کرونا به گونه‌ای بوده که مسوولان ارشد این شهرستان اعم از نماینده ولی فقیه و امام جمعه جهرم، نماینده مردم شهرستان‌های جهرم و خفر در مجلس شورای اسلامی و فرماندار ویژه این شهرستان با حضور در کنار این دلاورمردان از تلاش‌ها و خدمات آنها تقدیر کرده‌اند.

استفاده از تجهیزات و ادوات ماشینی تیپ المهدی(عج) جهرم برای مبارزه با کرونا

فرمانده تیپ نیروی مخصوص ۳۳ المهدی(عج) در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: چهار دستگاه خودرو جنگ نوین با ضدعفونی معابر و مراکز به صورت ۲۴ ساعته برای کمک به دستگاه‌ها و سازمان‌های متولی مقابله با ویروس کرونا در جهرم فعالند.

سردار سرتیپ سید نورالله حسینی افزود: گردان بهداری رزمی این یگان نیز با فعال‌کردن ۶ پست بهداشت در سطح شهرستان جهرم، استفاده از نیروهای متخصص و همکاری با دانشگاه علوم پزشکی، اقدام به آموزش و انجام معاینات پزشکی و خدمت‌رسانی به مردم کرده است.

تهیه ماسک و لباس بیمارستانی

فرمانده تیپ نیروی مخصوص ۳۳ المهدی(عج) جهرم به بخش دیگری از فعالیت‌های این یگان نظامی برای شکست کرونا اشاره و بیان کرد: کارکنان این تیپ با تهیه پارچه، خط تولید و تعمیر چتر نجات را به تولید ماسک تغییر داده‌اند و روزانه ۵۰۰ ماسک بهداشتی در این کارگاه تولید می‌شود.

سردار حسینی اظهار داشت: این ماسک‌ها در همین مرکز تهیه، استریل (عاری از میکروب) و بسته‌بندی می‌شود و به صورت رایگان در اختیار دانشگاه علوم پزشکی این شهر قرار می‌گیرد.

به گفته وی، تولید لباس‌های محافظتی و بیمارستانی نیز از دیگر اقدامات این یگان به شمار می‌آید.

جانشین فرماندهی تیپ نیرو مخصوص ۳۳ المهدی(عج) نیز در این باره گفت: برای تهیه لباس‌های محافظتی مورد نیاز مراکز درمانی، این یگان اقدام به تغییر خط تولید خود کرده است.

سرهنگ مهدی سرور افزود: تولید این یگان نخست با ۵۰ دست لباس محافظتی آغاز شد و هم اینک این رقم به ۳۰۰ دست افزایش یافته و در اختیار دانشگاه علوم پزشکی جهرم قرار می‌گیرد.


اجرای رزمایش دفاع بیولوژیک برای نخستین بار در جهرم

رزمایش سراسری دفاع بیولوژیک و عملیات پاکسازی یگان مدافع سلامت نیروی زمینی سپاه نیز در این ایام برای نخستین بار در جهرم برگزار شد.

این رزمایش با هدف ضدعفونی و رفع آلودگی اماکن و معابر عمومی و تمرین اقدامات مربوط به پدافند بیولوژیک و ارتقای سطح روحیه مردم در جهرم برگزار ‌شد.

جانشین فرماندهی تیپ نیروی مخصوص ۳۳ المهدی‌(عج) در این مورد گفت: در پی تاکید رهبر معظم انقلاب به نیروهای مسلح مبنی بر مقابله با ویروس کرونا، رزمایش سراسری دفاع بیولوژیک و عملیات پاکسازی نیروی زمینی سپاه توسط این یگان در جهرم انجام شد.

سرهنگ سرور بیان داشت: این رزمایش به نام شهدای مدافع سلامت و با هدف ضدعفونی، رفع آلودگی اماکن و معابر عمومی و تمرین اقدامات مربوط به پدافند بیولوژیک و ارتقای سطح روحیه مردم برگزار شد.

وی اضافه کرد: همانگونه که از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کنار مردم و دیگر سازمان‌ها در حال خدمت‌رسانی بوده‌ایم، این راه را تا نابودی و شکست کامل این ویروس ادامه خواهیم داد.

فرمانده نیروی مقاومت بسیج سپاه شهرستان جهرم هم به ایرنا اظهار داشت: در این رزمایش که با حضور بیش از ۸۰۰ بسیجی و پاسدار از ۹۰ پایگاه و در قالب ۴۰ گروه جهادی برگزار شد، تمام نقاط مورد نظر گندزدایی و ضدعفونی شد.

سرهنگ پاسدار غلامرضا توکل اضافه کرد: در این رزمایش از بیش از ۱۰۰ خودرو بسیجیان مردمی، شامل تراکتورهای سمپاش، نیسان، تویوتا، خودروهای سنگین و موتورسیکلت در کنار خودروهای پایگاه‌های بسیج استفاده شد.

وی با بیان اینکه رزمایش دفاع بیولوژیک با رمز یا علی اکبر امام حسین (ع) در یازدهم شعبان (هفدهم فروردین ۹۹) سالروز میلاد حضرت علی اکبر (ع) که به عنوان روز جوان نامگذاری شده است، برگزار شد، گفت: جوانان بسیجی و جهادگر از ساعت ۱۹ (آغاز عملیات) تا پاسی از شب این رزمایش جهادی را انجام دادند.

توکل، از مردم درخواست کرد ضمن رعایت اصول بهداشت فردی، همچنان در خانه بمانند و از هرگونه تجمع به‌شدت خودداری کنند.

وی ادامه داد: امیدواریم که با تلاش جهادگران عرصه بهداشت و درمان و همچنین کمک دیگر فعالان این حوزه بتوانیم هر چه سریع‌تر این اپیدمی را کنترل و این ویروس را نابود کنیم و باید همگان هوشیار باشیم که در صورت بی توجهی به مسایل بهداشتی، این مبارزه فرسایشی خواهد شد و خسارت‌های جبران ناپذیری را به سلامت و اقتصاد جامعه وارد می‌کند.

ابداع دستگاه مه‌ساز در جهرم

در ادامه فعالیت‌های جهادی تیپ نیروی مخصوص ۳۳ المهدی (عج) جهرم برای مقابله با ویروس کرونا، دستگاه مه‌ساز توسط گردان مهندسی این تیپ طراحی و تولید شد.

این دستگاه قابلیت گندزدایی معابر و خیابان‌ها را دارد و از آن می‌توان برای استفاده بهینه از مواد ضدعفونی کننده با مصرف سوخت کمتر و انجام گندزدایی در سطوحی با مسافت زیاد بهره گرفت.

اعزام نیروی درمانی برای برپایی بیمارستان صحرایی در کاشان

همچنین با هدف کمک به درمان بیماران مبتلا به کرونا، ۲۰ نفر از بهیاران و پزشکیاران تیپ نیروی مخصوص ۳۳ المهدی (عج )جهرم برای تکمیل کادر درمانی بیمارستان صحرایی شهید سلیمانی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شهرستان کاشان از توابع استان اصفهان به این شهرستان اعزام شدند.

اهدای ۱۰ هزار سی سی خون          

در روزهایی که به علت بیماری کرونا، اهدای خون بیش از هر زمان دیگری ضروری است، کارکنان تیپ نیروی مخصوص ۳۳ المهدی (عج) جهرم با اهدای خون به یاری بیماران نیازمند شتافتند.

مسوول فرهنگی و تبلیغات تیپ نیروی مخصوص ۳۳ المهدی( عج) جهرم با بیان اینکه کرونا نباید اهدای خون را از یادمان ببرد، به ایرنا گفت: با توجه به شیوع کرونا و کاهش اهدای خون، جمعی از کارکنان این یگان با حضور در مرکز انتقال خون جهرم ۱۰ هزار سی‌سی از خون خود را اهدا کردند و این روند در روزهای آتی نیز ادامه دارد.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد

علاوه بر شیراز، در شهرستان‌های فسا، نی‌ریز، اقلید، خرم‌بید، استهبان، داراب، خفر، فراشبند، خرامه، لامرد، ارسنجان، لارستان، کازرون، آباده ، اوز، خنج ، مرودشت، سپیدان، قیروکارزین، فیروزآباد، جهرم، گراش، بوانات، زرقان و سرچهان بیماران مبتلا به کرونا شناسایی شده است.
بیمارستان حضرت علیاصغر(ع) و ۲ بیمارستان شهید چمران و شهید فقیهی در شیراز به عنوان مراکز پشتیبان در کنار معرفی ۹ مرکز در شیراز و ۳۶ مرکز در دیگر شهرستان‌های استان فارس برای مراجعه افراد مشکوک به کرونا به این بیماران خدمات می‌دهند، همچنین نقاهتگاه بیماران مبتلا به کرونا با ظرفیت ۲۰۰ تخت نیز در ورزشگاه شهید آیت‌الله دستغیب توسط ارتش جمهوری اسلامی در شیراز تجهیز شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha