هشدار به کشاورزان آذربایجان‌شرقی درباره بارش تگرگ

تبریز - ایرنا - سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی روز پنجشنبه با صدور اطلاعیه‌ای درباره احتمال وقوع تگرگ و سیلاب و خطرات ناشی از آن برای محصولات باغی و زراعی به کشاورزان هشدار داد.

در اطلاعیه جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی آمده است: بررسی نقشه‌هایی همدیدی، آینده نگری و تصاویر ماهواره‌ای نشان دهنده جوی نسبتا پایدار طی  روز آینده در استان است، اما به علت گذر امواج کم ارتفاع تراز میانی جو و نفوذ زبانه پرفشار و مرطوب خزری در نواحی شرقی استان، بارش پراکنده باران دور از انتظار نخواهد بود.

در این اطلاعیه اضافه شده است: از بعد از ظهر فردا جمعه با نفوذ تدریجی سامانه بارشی به استان، ابرناکی، وزش باد گاهی نسبتا شدید، بارش باران گاهی رگبار و رعد و برق و در نواحی سردسیر و مرتفع، بارش برف همراه با کاهش نسبی دما پیش بینی می‌شود؛ در نواحی مستعد بارش، تگرگ و در برخی نواحی به ویژه نیمه جنوبی استان در روز شنبه آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل‌ها دور از انتظار نیست.

سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی به کشاورزان  استان تصویه کرده است که با توجه به کاهش محسوس دما در روزهای آتی دما، رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها را کنترل کنند.

پاکسازی کانال‌ها و مسیرهای آبی مزارع و باغات و آبراه‌های روستایی با توجه به بارش باران در روزهای آینده ، ایجاد پشته در اطراف زمین‌های زراعی جهت جلوگیری از ورود سیلاب و ایجاد پوشش بر روی نهال‌های جوان و درختان آسیب پذیر (پلاستیک سیاه، گونی و نایلون) از دیگر تصویه های جهاد کشاورزی به کشاورزان آذربایجان شرقی است.

انجام تمهیدات لازم برای مبارزه با یخبندان در مناطق سردسیر با توجه به گلدهی برخی درختان میوه، کشت انتظاری عدس دیم با توجه به فرصت محدود باقی مانده  و خودداری از محلول پاشی فروت ست (در مرحله تورم جوانه ها) با توجه به بارش باران در روزهای آینده نیز از دیگر توصیه هایی است که کشاورزان استان باید آنها را جدی بگیرند. 

سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی ه۹مچنین از کشاورزان استان درخواست کرده که پخش کود دامی در اراضی آبی و آماده سازی بستر کاشت زراعت‌های بهاره، انجام عملیات حذف و جایگزینی و احیاء و اصلاح در باغات میوه و ضد عفونی نهال‌ها قبل از کاشت و سرویس و آماده به کار کردن ماشین آلات کشاورزی و ادوات دنباله بند برای اجرای عملیات کشاورزی را مدنظر قرار دهند. 

تنظیم ورودی و خروجی آب استخرهای پرورش ماهیان سرد آبی، لایروبی کانال‌ها آب استخرهای پرورش ماهیان و جلوگیری از ورود سیلاب احتمالی به استخرها با توجه به بارش باران در روزهای آینده  و انجام تغذیه کمکی در کندوهای زنبور عسل و عایق بندی کندوهای زنبور عسل با توجه به بارش باران در روز های آینده از دیگر توصیه های جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی به کشاورزان در روزهای آینده  است.

بر اساس پیش بینی های هواشناسی،  دمای هوای شهرستان‌های سراب، بستان آباد و چاراویماق در روزهای شنبه، ۹ فروردین و یکشنبه، ۱۰ فروردین تا منفی چهار درجه کاهش خواهد یافت.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha