۶۸ سبزی‌کار متخلف به دستگاه قضایی کردستان معرفی شدند

سنندج - ایرنا - رییس گروه محیط زیست و سلامت غذا سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: ۶۸ سبزی‌کار متخلف در این استان به دلیل تولید محصول ناسالم به مراجع قضایی معرفی شدند.

محمد غفوری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در چهار سال گذشته محصول تولید شده سبزی‌کاران استان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی مورد نظارت و ارزیابی قرار گرفته و در این راستا محصول ۶۸ نفر از سبزی کاران بخاطر استفاده غیرمجاز از کود شیمیایی و سموم، ناسالم شناخته شد.

وی اضافه کرد: ۵۸ نفر از این سبزی‌کاران در شهرستان سنندج مشغول تولید انواع سبزیجات برگی، غذه‌ای، خیار و سیب زمینی بودند که محصولات مزارع آنان منطبق بر استانداردهای معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی نبود.

رییس گروه محیط زیست و سلامت غذاسازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: بررسی سلامت سایر محصولات نیز از اهداف مشارکت کاری این سازمان و دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی برای تامین سلامت و امنیت غذایی مصرف کنندگان بوده که سال گذشته این اقدام در مزارع توت فرنگی و گندم انجام شده است.

غفوری یادآور شد: در سال گذشته این گروه با مراجعه به ۲۱ مزرعه توت فرنگی در سطح استان نمونه‌های مختلفی را برای انجام آزمایشات سلامت محصول برداشتند که نمونه‌های ۲۰ مزرعه سالم شناسایی شد و ۳۰ درصد این محصولات نیز از سوی دانشگاه علوم پزشکی کاملا ارگانیک اعلام شده است.

وی تاکید کرد: بررسی سلامت محصول گندم استان نیز در ۱۰۰ مرزعه به صورت تصادفی در تمام شهرستان‌های استان انجام شده که ۱۰۰ نمونه‌ از نظر باقی مانده سموم و فلزات سنگین کاملا سالم بوده‌اند.

غفوری با اشاره به تشکیل گشت های ویژه با همکاری معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان از سال ۹۵ افزود: نمونه برداری از محصولات کشاورزی در سر مزرعه برای نخستین بار در سطح کشور در این استان انجام شد.

رییس گروه محیط زیست و سلامت غذاسازمان جهاد کشاورزی کردستان اضافه کرد: کارشناسان هنگام بازدید و نمونه برداری از مزارع به صورت چهره به چهره کشاورزان را در خصوص استفاده صحیح و به موقع از سموم و کود شیمیایی آموزش می‌دهند.

در استان کردستان سالانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ هکتار از مزارع آبی به کشت سبزی اختصاص می یابد و در حدود ۳۰۰ نفر در این بخش فعالیت می کنند.

استان کردستان با یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین مستعد کشاورزی دارد که از این مقدار ۱۲۳ هزار هکتار به صورت آبی کشت و سالانه حدود سه میلیون تُن انواع محصول در این استان برداشت می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha