حکم پرونده شرکت تعاونی مسکن کارگران صادر شد

۶ فروردین ۱۳۹۹، ۱۱:۲۱
کد خبر: 83726892
حکم پرونده شرکت تعاونی مسکن کارگران صادر شد

تهران - ایرنا - سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به سرانجام رسیدن پرونده قدیمی قضایی با بیش از ۱۲ هزار شاکی با دستور رئیس قوه قضائیه گفت: حکم پرونده شرکت تعاونی مسکن کارگران صادر شد و بر اساس رأی دادگاه، متهمان به حبس های طولانی مدت‌ و رد مال محکوم شده اند.

به گزارش روز چهارشنبه مرکز رسانه قو ه قضائیه، «غلامحسین اسماعیلی» در تشریح جزییات این پرونده، افزود: با توجه به تاکیدهای رئیس قوه قضائیه مبنی بر تعیین تکلیف فوری پرونده‌های معوق و دستورالعمل صادره از سوی وی، رسیدگی به پرونده تعاونی مسکن کارگران منطقه برق تهران که به دلیل حجم بسیار بالای پرونده حدود ١٠ سال به طول انجامیده بود در دستور کار دادگستری استان تهران قرار گرفت.
وی ادامه داد: شروع رسیدگی پرونده با گزارش ضابطان در ٢٣ دی ماه ١٣٨٨ در خصوص تخلفات وسیع مالی مدیران شرکت تعاونی مسکن کارگران برق منطقه‌ای تهران کلید خورد.
اسماعیلی اظهار داشت: مدیران شرکت با صدور کارت‌های عضویت در تعاونی، بیش از ۲۵ هزار نفر را به تحویل و تسلیم قطعات ملکی مسکونی یا ویلایی بدون داشتن زمین کافی امیدوار کرده بودند و با تبلیغات وسیع عده بسیاری را فریب داده و از این طریق اموال آن‌ها را به یغما بردند.
اسماعیلی با بیان اینکه دادسرای تهران با شروع به رسیدگی به این موضوع و شکایت بیش از ۱۲ هزار نفر در نهایت رفتار سوء مدیران را به اتفاق چند نفر دیگر جرم تلقی و طی چهار کیفرخواست مجزا که در مراحل مختلف صادر شد تقاضای اعمال مجازات قانونی را کرد.
سخنگوی قوه قضائیه اضافه کرد: نظر به حجم گسترده پرونده که شامل ۱۰۲۱ جلد است و نواقص عدیده تحقیقاتی، پرونده با نظر قضات وقت شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران چند نوبت پرونده در بین دادگاه و دادسرا در رفت و برگشت بود و در نهایت به لحاظ عدم امکان رفع نواقص موردنظر با تغییر قانون آیین داردسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ و اجرای آن در تاریخ یکم تیرماه ١٣٩۴ ، شعبه ۶ دادگاه کیفری یک استان تهران به عنوان شعبه جایگزین نسبت به رفع نواقص که عمده آن در ارتباط با جلب نظر تکمیلی هیات کارشناسی حسابداری اقدام و در نهایت با کار جهادی ماه‌های اخیر بعد از ١٠ سال از شروع رسیدگی ختم آن را اعلام و مبادرت به صدور رأی کرد.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: بر اساس رأی دادگاه متهمان به حبس های طولانی مدت ورد مال محکوم اعم از وجوه نقدی ماخوذه و اراضی موضوع پرونده شده اند.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه حکم صادر قطعی نیست جزئیات محکومیت پس از قطعی شدن دادنامه اعلام خواهد شد.
پس از دستورالعمل حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی مبنی بر رسیدگی به پرونده‌های معوق وتعیین تکلیف فوری آن‌ها تا پایان سال ۹۸ رسیدگی فوق العاده به اینگونه پرونده‌ها در دستور کار قرار گرفت.
در همین زمینه حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی هفدهم بهمن ماه در جمع قضات و کارکنان دادگستری بوشهر، گفت: با همت قضات قرار داریم که پرونده معوقه در کشور نداشته باشیم و قرارمان با همکاران این است که کاری که خوب آغاز شده، سرانجام خوبی هم داشته باشد و ما شاهد باشیم که پرونده‌ها در دادگستری به روز باشند.
براساس دستور رئیس قوه قضائیه، تمام بخش‌های قضایی کشور، با کار جهادی و خارج از وقت اداری، کار در پنجشنبه ها، جمعه‌ها و با استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود، در این راستا گام برداشتند.
یکی از پرونده‌های معوق که سال‌ها به طول انجامید، پرونده تعاونی مسکن کارگران منطقه برق تهران بود که ١٠ سال در مراجع قضایی مطرح رسیدگی بود و در روزهای پایانی سال ۹۸ به سرانجام رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha