۴ فروردین ۱۳۹۹، ۱۰:۱۶
کد خبرنگار: 957
کد خبر: 83724387
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

تصمیم‌گیری‌ حوزه اقتصادی کشور در دست گروه‌های مولد باشد

سنندج - ایرنا - عضو هیات علمی دانشگاه کردستان، لازمه تحقق شعار سال (جهش تولید) را واگذاری تصمیم‌گیری‌های کلیدی و کلان اقتصادی کشور به گروه‌های مولد و کسانی دانست که دغدغه اصلی آنها تولید و رفع مشکلات مربوط به آن است.

علیرضا مرامی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا مطرح شدن شعار جهش تولید را از جانب رهبری، اقدامی هوشیارانه و ارزشمند خواند و اظهار داشت: مشکل اصلی و کلی اقتصاد کشور ما ضعف تولید است و تنها راه پیشرفت و توسعه، توجه به این حوزه و تلاش برای برداشتن موانع موجود و پیش روی این بخش است.

وی با بیان اینکه لازمه تحقق این شعار تجدیدنظر در سیاست‌های کلان اقتصادی کشور است، اضافه کرد: بخشی از سیاست‌های کشور ناسازگار با رونق و جهش تولید است بنابراین باید برنامه‌ها مناسب و سازگار با تولید بوده و به گروه‌های مولد نیز بیشتر بها داده شود.

استاد علوم سیاسی دانشگاه کردستان یادآور شد: مشکل این است که بخش قابل توجهی از تصمیم‌گیری‌های کلان اقتصادی در دست گروه‌هایی است که ارتباطی با تولید نداشته و دنبال تجارت و بازرگانی هستند و همین جریان‌ها نیز راجع به سیاست‌های اقتصادی تصمیم می‌گیرند.

مرامی با بیان اینکه دولت طی سال‌های اخیر تلاش‌های خوبی برای رونق تولید و کاهش وابستگی به درآمد حاصل از نفت داشته اما نتایج چشمگیری بدست نیاورده است، تاکید کرد: تیم اقتصادی دولت مقصر اصلی مشکلات به وجود آمده نیست چرا که مدیریت این حوزه یکدست و هماهنگ نیست و دخالت‌های غیرکارشناسی شده موجب عدم موفقیت در این زمینه شده است.

وی با اشاره به اینکه اکنون برخی سرمایه‌داری تجاری در مرکز اصلی سیاست‌گذاری‌های اقتصادی کشور قرار دارند، افزود: معتقدم یکی از راهکارهای اصلی برای رونق و جهش تولید این است که سیاست‌گذاران متناسب با شرایط فعلی و کسانی که دانش، جسارت و شناخت لازم را از اقتصاد دارند، در مسند امور قرار گیرند.

رهبر معظم انقلاب سال ۱۳۹۹ را با عنوان «جهش تولید»  نامگذاری کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha