۲۷ اسفند ۱۳۹۸، ۱۹:۳۱
کد خبر: 83718915
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

سکوت گزارشگر ویژه درباره نقض بدون تبعیض حقوق ملت ایران توسط آمریکا

تهران- ایرنا- ستاد حقوق بشر با انتشار بیانیه ای در خصوص گزارش اخیر گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران به شورای امنیت، سکوت این گزارشگر درباره نقض بدون تبعیض حقوق ملت ایران توسط آمریکا را محکوم کرد.

به گزارش روز سه شنبه پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، در این بیانیه تاکید شده است: گزارشگر ویژه در گزارش سال جاری خود در قبال انبوهی از اقدام‌های خصمانه ی رژیم امریکا که "حق پیشرفت"، "حق رفاه"، "حق زندگی آرام"، "حق سلامتی" و حتی "حق حیات" ملت ایران را زیر پا گذاشته است، تنها به چند مورد جزئی و به صورت کاملاً گزینشی اشاره نموده و اساساً به فهرست طولانی اقدام‌های وحشیانه ی امریکا علیه ملت ایران طی یک سال اخیر توجهی ننموده و عملاً هیچ اقدامی برای جلوگیری از ادامه ی خشونت کور و کینه‌توزانه رژیم امریکا علیه ملت ایران نکرده است.

در این بیانیه به برخی از اقدام‌های خصمانه‌ی امریکا علیه ملت ایران در یک سال گذشته اشاره شده و آمده است: وضع تحریم علیه کشورهایی که به خرید نفت از ایران ادامه دهند (فروردین ماه ۱۳۹۸)،  معرفی سپاه پاسداران به عنوان سازمان تروریستی (۱۹ فروردین ۱۳۹۸)، تحریم صنایع فولاد، آهن، مس و آلومینیوم در اردیبهشت ۱۳۹۸،  تحریم شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ایران و ۳۹ زیرمجموعه و نمایندگی آن در خارج ایران (۱۷ خرداد ۱۳۹۸)،  تحریم جدید علیه بانک مرکزی و صندوق توسعه ی ملی ایران (۲۹ شهریور ۱۳۹۸)،  تحریم شرکت خودروسازی بهمن و صنایع وابسته (۱۷ مهر ۱۳۹۸)،  تحریم علیه بخش ساخت و ساز ایران (۱۰ آبان ۱۳۹۸)،  تحریم فروش آهن، گرافیت و زغال سنگ (۱۰ آبان ۱۳۹۸) و  تحریم فروش کک سوزنی و الکترود گرافیتی (۲۶ آذر ۱۳۹۸) از جمله اقدامات خصمانه آمریکا علیه ملت ایران است.
در این بیانیه آمده است: این تحریم‌ها که بخشی از خصومت‌ورزی‌های رژیم امریکا علیه ملت ایران بوده‌است، موجب شده است تا حقوق همه ی ملت ایران بدون هیچ تبعیضی اعم از زن و مرد، پیر و جوان، کودک و نوجوان، مسلمان و مسیحی و زرتشتی و یهودی و حتی موافق و مخالف حکومت نقض شده و همه ی اقشار ملت ایران صرف نظر از هر باور و گرایش دینی، مذهبی، سیاسی، فرهنگی، قومی و...، از آن متأثر و متضرر شوند.

کشورهایی که بیش ترین نقش را در نقض حقوق ملت ایران داشته اند، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران را منصوب کرده‌اند

در این بیانیه آمده است: هفته‌ سوم چهل و سومین نشست شورای حقوق بشر شاهد ارائه‌ گزارش گزارشگر ویژه ی وضعیت حقوق بشر در ایران بود. مروری بر فرآیند انتصاب گزارشگر ویژه و نیز کارکرد وی در طول سال گذشته مبیّن این واقعیت است که تصمیم سیاسی چند قدرت که اتفاقاً رکوددار نقض حقوق بشر در جهان هستند، منجر به ایجاد ماموریت ویژه برای وضعیت حقوق بشر در ایران شده است. این گزارشگر در سال گذشته در یک فرآیند سیاسی و توسط کشورهایی منصوب شده بود که بیشترین نقش را در نقض حقوق ملت ایران طی چهار دهه ی گذشته داشته اند. بر این اساس با تصمیم سیاسی شورای حقوق بشر و با وجود عدم موافقت ۲۵ کشور از ۴۷ کشور عضو یعنی صرفاً با موافقت حدود ۴۶ درصد اعضای شورا، گزارشگر ویژه‌ی ایران منصوب گردید.

در این بیانیه تاکید شده است: شایان توجه آن که دولت پیشنهاددهنده ی گزارشگر ویژه که نقش مؤثری در تحریم دارو و تجهیزات پزشکی ایران داشته، عامل اصلی قتل کودکان معصوم مبتلا به بیماری پروانه ای در ایران به شمار می‌آید. هم‌چنین در میان دولت‌های حامی انتصاب گزارشگر ویژه ی وضعیت حقوق بشر در ایران، دولت‌هایی وجود دارند که پرونده‌های قطور و سیاهی در نقض حقوق ملت ایران و دیگر ملت‌های جهان داشته‌اند که از آن جمله می‌توان به یک دولت اروپایی دخیل در سرنگونی دولت قانونی ایران در سال ۱۳۳۲، دولت اروپایی دخیل در مرگ بیش از ۹ میلیون ایرانی در جریان جنگ جهانی اول، دولت اروپایی تأمین‌کننده‌ ی سلاح‌های شیمیایی برای رژیم صدام و دولت آسیایی مثله‌ کننده‌ ی یک خبرنگار در مکان دیپلماتیک اشاره کرد.

این بیانیه افزود: بررسی کارشناسی گزارش سال‌ جاری گزارشگر ویژه نشان می‌دهد که وی برای اثبات نتیجه‌ای از قبل تعیین شده مأموریت داشته و لذا صرفاً در پی جمع‌آوری توجیهاتی برای درست نشان دادن ادعاهای نادرست، غیر واقعی و دست‌کم غیردقیق بوده است، به همین جهت نیز منابع کسب اطلاعات وی عمدتاً گروه‌ها و افرادی بوده‌اند که سابقه ی جنایت علیه ملت ایران و یا پرونده‌ای قطور در نقض حقوق ملت ایران و سابقه‌ای سیاه در همکاری با دشمنان ملت ایران از جمله رژیم امریکا داشته‌اند.

سکوت گزارشگر ویژه در خصوص ترور هدفمند بزرگ‌ترین مدافع حقوق ملت‌های منطقه

به نقل از این بیانیه مأموریت گزارشگر منصوب شورای حقوق بشر آن‌قدر سیاسی و غیرحرفه‌ای است که وی حاضر شد به خاطر یک مأموریت سیاسی همه‌ی حیثیت حرفه‌ای خود را به تاراج بگذارد و در برابر موضوعی که مسئله و دغدغه ی ده‌ها میلیون ایرانی بود، سکوت کرده و هیچ سخنی نگوید. جنایت رژیم امریکا در ترور هدفمند سردار سپهبد سلیمانی؛ بزرگترین مدافع حقوق ملت‌های منطقه که نه تنها نقض قواعد مسلم حقوق بین‌الملل بشر از جمله حق حیات و نیز نقض قواعد مسلم حقوق بین‌الملل عمومی از جمله نقض قاعده ی منع توسل به زور بود، بلکه نقض آشکار حقوق ملت ایران در برخورداری از یک فرمانده شجاع و قهرمان ملی بود. حضور ده‌ها میلیونی ایرانیان در خیابان‌های شهرهای بزرگ و کوجک ایران برای تعظیم و تکریم و تشییع سردار سپهبد سلیمانی نشانگر عمق تعلق خاطر و اوج دلبستگی آحاد ملت ایران به این قهرمان ملی بود.

شاخص دفاع از حقوق ملت ایران، میزان ایستادگی عملی دربرابر تهاجم وحشیانه اقتصادی رژیم آمریکا و هم‌پیمانان آن علیه ملت ایران است

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در این بیانیه تاکید کرده  است: ماموریت برخاسته از رأی سیاسی دولت‌هایی که بدترین سابقه در نقض حقوق ملت ایران را در طول ۴ دهه ی گذشته داشته و اکنون نیز در همراهی با امریکا با جدیت تمام تیغ تحریم‌های ظالمانه ی این رژیم علیه ملت ایران را تیز می‌کنند، نمی‌تواند مدافع حقوق ملت ایران باشد. معیار دفاع از حقوق ملت ایران، با میزان ایستادگی عملی در برابر تهاجم وحشیانه ی اقتصادی رژیم امریکا و هم‌پیمانان آن علیه آحاد مردم ایران و تلاش برای لغو همه ی تحریم‌های ظالمانه است. شاخص دفاع از حقوق ملت ایران میزان همراهی با دغدغه‌ها و مسئله‌های آحاد ملت ایران است، لذا محکومیت صریح جنایت رژیم امریکا در ترور هدفمند سردار سپهبد سلیمانی یک شاخص تعیین‌کننده برای تشخیص مدافع حقوق ملت ایران از مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است.

لزوم آسیب شناسی عملکرد شورای حقوق بشر و دوری این نهاد از سیاست زدگی

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران از نهاد شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد انتظار دارد تا با بررسی عملکرد چند سال گذشته‌ی خود در زمینه‌ی شاخص‌ها و اهداف تعیین شده در سند تاسیسی این نهاد از جمله بی‌طرفی، جامعیت، تعادل، عدم گزینشگری، شفافیت و پاسخگویی و همچنین آسیب‌شناسی واقع‌بینانه از نتایج تصمیم‌های خود، تلاش نماید تا ویروس سیاست‌زدگی را از رویکرد و عملکرد خود بزداید و استیفای حقوق ملت‌ها و مقابله با سازوکارهای درهم‌تنیده با پول و قدرت بین‌المللی را که نابودکننده‌ی حقوق ملت‌ها است، به دستورکار نخست خود تبدیل نماید و اجازه ندهد تا بیش از این ظرفیت جهانی این شورا در خدمت قدرتمداران بیگانه با بشر و حقوق بشر قرار گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha