لاریجانی: جامعه علمی به پرسش‌ها درباره کرونا پاسخ دهد

تهران-ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار با معاون آموزشی وزارت بهداشت بر ضرورت پاسخگویی جامعه علمی به پرسش‌ها درباره کرونا و لزوم داده کاوی و تحقیقات روشمند برای تحلیل تحولات کرونا به منظور پیش بینی و پیشگیری از این بیماری تاکید کرد.

به گزارش اداره اخبار و رسانه‌های گروهی مجلس، «علی لاریجانی» در دیدار دکتر  علی اکبر حقدوست، معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جمعی از پژوهشگران و نخبگان حوزه سلامت بر لزوم داده کاوی و تحقیقات روشمند برای تحلیل تحولات کرونا به منظور پیش بینی و  پیشگیری از این بیماری تاکید کرد.
رییس مجلس، مطالعه سیر شیوع و رصد اوج و فرودهای گسترش این بیماری در کشور را لازمه مبارزه علمی با آن دانست و گفت: باید با تلفیق مطالعات دو حوزه آمار و سلامت، میزان تاثیر رعایت بهداشت فردی و اجتماعی و مهارت‌های خودمراقبتی در کنترل کرونا سنجش علمی شده و نتایج آن در اختیار مردم قرار گیرد تا رفتار جمعی را متاثر سازد.
وی با اعلام حمایت مجلس از گسترش دانش در حوزه بهداشت عمومی و استفاده از نتایج آن در رسانه‌ها، این اقدام را نیاز امروز جامعه عنوان کرد و افزود: درباره ویروس کرونا فرضیه‌ها و پرسش‌های فراوانی وجود دارد که پاسخ به آنها جامعه را در غلبه بر این بیماری یاری خواهد کرد.
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که البته طبیعی است برخی پژوهش‌ها در کوتاه مدت به ثمر نرسد، در عین حال تصریح کرد: از جامعه علمی انتظار است که با نیاز امروز  مردم هماهنگ شده و یافته‌های خود را در اولین فرصت در خدمت مدیریت درمان و کنترل کرونا قرار دهند.
لاریجانی توسعه مدل‌ها و روش‌های نو برای تحلیل اطلاعات بیماری‌های همه‌گیر به ویژه ‌کرونا در مناطق درگیر و پرابتلا را راهکاری اساسی برای‌ پیش بینی و پیشگیری از شیوع آنها دانست و گفت: مجلس، آمادگی دارد تا از  مراکز پژوهشی کشور حمایت کند تا این مراکز  شناخت سیر کرونا و راه‌های علمی پیش بینی، کنترل  و پیشگیری از آن را متناسب با وضعیت جمعیتی و اقلیمی هر استان دنبال کرده و در اختیار ستاد ملی مقابله با کرونا قرار دهند.

همچنین در این دیدار دکتر علی اکبر حقدوست، معاون آموزشی  وزارت بهداشت و رییس کمیته اپیدمیولوژی کووید- ۱۹، گزارشی از بررسی‌های این کمیته درباره سیر گسترش کرونا در کشور  و فرضیه‌های احتمالی در خصوص آن ارائه کرد.

پژوهشگران و نخبگان حاضر در این نشست هم نتایج بررسی‌های تحلیلی و آماری خود را درباره شیوع کرونا تشریح کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha