کاهش قیمت نفت فروش سهام آرامکو را متوقف کرد

تهران- ایرنا- کاهش ۹ درصدی قیمت جهانی نفت موجب شد تا شرکت نفتی آرامکو عربستان معامله سهام این شرکت در بازار بورس را با هدف جلوگیری از ضرر بیشتر متوقف کند.

به گزارش پایگاه خبری "راشاتودی"، بازار بورس عربستان امروز (سه شنبه) اعلام کرد که این اقدام بنا به خواسته آرامکو و طبق مقررات و رویه های تعلیق اوراق بهادار  انجام شده است.

بهای سهام شرکت نفتی عربستان روز یکشنبه به پایین ترین سطح  و کم تر از نخستین قیمت پیشنهادی آن از آغاز عرضه اولیه آن در آذر ماه امسال رسید.

هر سهم شرکت آرامکو روز یکشنبه ۳۱.۱۰ ریال معادل ۸.۲۹ دلار مبادله شد و در حالی که انتظار می رفت روز جمعه گذشته بعد از توافق کاهش تولید نفت قیمت‌ها افزایش پیدا کند، روسیه با این توافق همراه نشد و نفت ۹ درصد از ارزش خود را از دست داد.

توافق سه ساله بین اوپک و روسیه در حالی پایان یافت که همزمان با شیوع ویروس کرونا و تاثیرگذاری آن بر بازارهای جهانی، مسکو از کاهش بیشتر تولید نفت حمایت نکرد.

ارزش کل سهام آرامکو برای اولین بار در ماه دسامبر ۱.۷ تریلیون دلار ارزیابی شد و این شرکت نفتی عربستان را به با ارزش ترین شرکت در جهان تبدیل کرد.  روز دوم ارائه سهام آرامکو ارزش هر سهم این شرکت به بالاترین ارزش خود معادل ۳۸.۷۰ ریال رسید اما از زمان اولیه ارائه سهام تاکنون ارزش هر سهم به بیشتر از این میزان نرسیده است.  

سهام آرامکو  عربستان از زمان شروع سال میلادی جدید و در بحبوحه گسترش ویروس کرونا تاکنون بیش از ۱۱ درصد کاهش یافته است.

دولت سعودی تلاش می کند با عرضه سهام شرکت نفتی آرامکو برنامه های ولیعهد این کشور که در قالب برنامه چشم انداز ۲۰۳۰ وعده داده شده است را محقق کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha