روسیه تولید نفت خود را بیشتر می‌کند

مسکو- ایرنا - وزیر انرژی روسیه گفت: تولید نفت روسیه را روزانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه افزایش می‌دهیم.

الکساندر نوواک روز سه شنبه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی روسیه۲۴ گفت: شرکت‌های روسی در کوتاه مدت تولید نفت کشور را روزانه از ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه افزایش می‌دهند و در آینده نیز تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت.  

وی افزود: برغم نوسانات بازار نفت، بخش نفت روسیه قابل رقابت است و تولید نفت این کشور در سطح جهانی از کم هزینه ترین محصولات به حساب می‌آید. 

نوواک افزود: آنچه که مربوط به تولید نفت می شود، کمپانی های نفت روسیه امروز طرح های سرمایه گذاری خود و برنامه تولید خود را بررسی خواهند کرد. 

به گفته وزیر انرژی روسیه، رشد عرضه در بازار نفت جهانی که  در روزهای تعطیل پایان هفته (شنبه و یکشنبه) مشاهده شد، قابل انتظار بود و کمپانی آرامکو عربستان سعودی به خریداران نفت خود تخفیف ۶-۸ دلار برای هر بشکه را پیشنهاد کرد اما همینک وضع بازار اندکی آرام گرفته است.

روز جمعه هشتمین نشست اوپک و اوپک پلاس بدون نتیجه و توافق به سرانجام رسید تا قیمت نفت بیش از پیش کاهش پیدا کند. 

این امر باعث شد تا بازار نفت به این موضوع واکنش نشان دهد و بیش از ۳۰ درصد پایین بیاید. بر این اساس هر بشکه نفت اوپک ۳۵ دلار قیمت خورد.

نوواک در ادامه مصاحبه تلویزیونی گفت که بهبودی بهای نفت چند ماه بطول می انجامد. باید تدابیر برای مبارزه با کرونا ارزیابی شود زیرا بر تقاضای نفت در بازار جهانی تاثیر می‌گذارد.

وزیر انرژی روسیه خاطرنشان کرد که در شرایط بهای پایین تر نفت، افزایش تقاضا برای خرید نفت مشاهده می شود اما در شرایط کنونی بازار نفت پرنوسان است.

به گفته وی، روسیه برای همکاری با کشورهای عضو اوپک و تولید کنندگان غیراوپکی آماده است و درها بسته نیست.

وی ادامه داد: عدم تمدید توافق اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت در ماه آوریل به آن معنی نیست که ما در آینده نمی توانیم با کشورهای عضو اوپک و تولیدکنندگان غیراوپکی همکاری کنیم. 

نوواک افزود: منشوری که در اوپک پلاس سال گذشته امضا شد در چارچوب آن به همکاری ادامه می‌دهیم.

وزیر انرژی روسیه گفت: درصورت نیاز، ابزارهای مختلف ازجمله کاهش و افزایش تولید نفت وجود دارد و توافق‌های جدید ممکن است به دست آید. نشست بعدی اوپک را برای ماه های می یا ژوئن برنامه ریزی کرده ایم تا وضعیت بازار جهانی نفت را ارزیابی کنیم. 

وی ادامه داد: همینک هدف ما واکنش سریع به وضعیت بازار نفت است تا پیامدها را به حداقل برسانیم و به رصد بازار ادامه دهیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha