۱۹ اسفند ۱۳۹۸، ۱۵:۳۷
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 83707511
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

رئیس کمیسیون اروپا از ترکیه خواست مهاجران را بازگرداند

تهران- ایرنا- « اورسلا فون در لاین » رئیس کمیسیون اروپا در آستانه مذاکرات ترکیه و اتحادیه اروپا گفت: آنکارا باید مهاجران و پناهجویان را از مرز یونان بازگرداند.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری اسپوتنیک، درخواست این مقام اروپایی در آستانه دیدار رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با شارل میشل رئیس شورای اروپا در بروکسل مطرح شده است.

 به نظر می رسد دو طرف  در این دیدار درباره اقداماتی برای کاستن از تنش در مرز ترکیه- یونان و حمایت اروپا از پناهجویان سوری در ترکیه مذاکره خواهند کرد.

فون در لاین امروز دوشنبه در آستانه مذاکرات بروکسل، ضمن درخواست از ترکیه برای بازگرداندن پناهجویان و مهاجران در یک کنفرانس خبری گفت: یافتن راه حلی برای وضعیت کنونی به کاهش فشارها در مرز دو کشور نیاز دارد.

فون درلاین افزود: مهم ترین مسائلی که باید حل شوند تضمین حق پناهجویی، انتقال مهاجران و در وهله نخست افراد خردسال از یونان به سرزمین اصلی اروپا و حمایت از ترکیه و یونان است.

اردوغان و شارل میشل در نشست امروز خود درباره چگونگی کاستن از تنش در مرزهای ترکیه و اقدام اتحادیه اروپا برای حمایت از پناهجویان و مهاجران سوری در ترکیه مذاکره می کنند.

اردوغان دیروز دوشنبه بارها از یونان خواست به پناهجویان و مهاجران اجازه دهد به خاک این کشور وارد شوند تا بتوانند به اروپا سفر کنند.

ترکیه پیش تر گفته بود دیگر تعهدی در قبال توافق سال ۲۰۱۶میلادی با اتحادیه اروپا درباره مهاجران ندارد و درهایش را به روی مهاجران برای عزیمت به اروپا باز می کند. به دنبال این تصمیم دهها هزار مهاجر راهی مرزهای یونان و بلغارستان شدند که پلیس ضد شورش یونان در مرزها از آنها استقبال کرد.

اردوغان گفته است: آنگلا مرکل صدراعظم آلمان پیش تر وعده کمک ۲۵ میلیون یورویی به ترکیه داد اما تاکنون این وعده عملی نشده است.

 براساس آمارهای اتحادیه اروپا، در حال حاضر ترکیه چهار میلیون پناهنده دارد و هزاران نفر از آنها در مرزهای یونان و بلغارستان منتظر ورود به کشورهای اتحادیه اروپا هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha